Asus VivoBook E502NA - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W ofercie firmy Asus od pewnego czasu znajduje się niskobudżetowy laptop do domu VivoBook E502NA.

Jest to następca modelu E502SA. Producenci zdecydowali się między innymi na wykorzystanie procesorów z serii Intel Apollo Lake, które wyróżniają się bardzo niskim poborem energii. Potencjalnych nabywców ma zachęcić również atrakcyjna cena sprzętu.

Asus VivoBook E502NA – dane techniczne oraz cena

Zanim jednak dojdzie do zakupu, warto przyjrzeć się dokładniej, jakie konfiguracje sprzętowe są oferowane na rynku i co one tak naprawdę potrafią. W ten sposób będziemy w stanie określić, czy jedna z nich rzeczywiście jest w stanie spełnić nasze wymagania i potrzeby.

Asus VivoBook E502NA – dostępne konfiguracje

Pobieżna analiza specyfikacji technicznej najmocniejszej wersji laptopa wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem przystosowanym przede wszystkim do podstawowych zadań, a więc przeglądania zasobów internetowych, obsługi pakietu biurowego, oglądania filmów, słuchania muzyki etc. Miał być to standardowy laptop domowy w atrakcyjnej cenie.

Warto więc sprawdzić, czy tak faktycznie jest. Na pierwszy ogień analizy pójdą oczywiście procesory. W modelach najdroższych znaleźć możemy układ Intel Pentium N4200, który jest czterordzeniowy i czterowątkowy. Do czynienia mamy z procesorem o niewielkim poborze energii (współczynnik TDP na poziomie 6 W), dlatego nie możemy spodziewać się po nim cudów pod względem wydajności. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1100 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 2500 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Zobacz Asus VivoBook E502NA

W rezultacie otrzymujemy to, co było zapowiadane, a więc procesor przeznaczony do realizacji podstawowych zadań. Nie możemy liczyć na obsługę szczególnie zaawansowanych narzędzi specjalistycznych, jednak nie do tego laptop został przygotowany. Warto jeszcze rzucić okiem na wyniki wydajnościowe procesora. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 52 punktów w trybie bazowym i 163 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z procesorów montowanych w laptopach Asus VivoBook E502NA jest model Intel Celeron N3450, również czterordzeniowy i czterowątkowy. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem, które w trybie bazowym wynosi 1100 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do 2200 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Różnice między dwoma układami nie są znaczące, dlatego śmiało można stwierdzić, że prezentują podobny poziom. Procesor Intel Celeron N3450 w testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 44 i 143 punkty.

Jak można się było spodziewać po laptopach z tej półki cenowej, brak w nich dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą w przypadku procesora Intel Pentium jest HD Graphics 505, a w wersjach z układem Celeron jednostka HD Graphics 500.

Producent zdecydował się na wykorzystanie w serii VivoBook E502NA pamięć RAM typu DDR3, która jest już mocno  przestarzała. Jej największym ograniczeniem jest przede wszystkim niska częstotliwość taktowania, wynosząca 1600 MHz. Koszty laptopów nie wzrosłyby znacząco w przypadku zamontowania pamięci DDR4, a z pewnością pozwoliłoby to nieco rozszerzyć ich możliwości.

Specyfikacja modeli Asus VivoBook E502NA wskazuje również na możliwość wyboru między dwoma dyskami twardymi. W wersjach tańszych znajdziemy modele talerzowe (HDD), które zapewniają sporą pojemność za niską cenę, a w starszych dyski SSD, o mniejszej pojemności, ale szybszym działaniu.

Asus VivoBook E502NA – wygląd

Pomimo tego, że mamy do czynienia z urządzeniami 15-calowymi, nie są one specjalnie ciężkie. Wręcz przeciwnie – ważą zaledwie 1,65 kg, dlatego ich przenoszenie czy też wykorzystanie w innym miejscu niż przy biurku nie powinno sprawiać większych trudności.

Oczywiście cały czas trzeba mieć na uwadze przeciętną wytrzymałość obudowy. Została ona wykonana wyłącznie z tworzyw sztucznych, co w przypadku tej półki cenowej jest standardem. Konstrukcja nie jest specjalnie sztywna, dlatego jednostka zasadnicza i ekran dość łatwo wyginają się pod naporem. Wszystko to sprawia, że podczas korzystania z laptopa w podróży trzeba zachować pewne środki ostrożności.

Jeśli chodzi o design, mamy tu do czynienia z klasycznymi, eleganckimi urządzeniami, które zazwyczaj są sprzedawane w obudowach w kolorze czarnym. Nie wyróżniają się pod tym względem ani na plus ani na minus. Standardowo prezentuje się również zamontowany zestaw portów.

Asus VivoBook E502NA – matryca

Warto podkreślić, że laptopy z omawianej serii występują zarówno w wersjach z matrycami HD, jak i Full HD (znacznie rzadziej). W każdym przypadku musimy jednak mówić o technologii TN, która zapewnia dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do kątów widzenia i odwzorowania kolorów. Nie należy więc liczyć na cuda, jednak w przypadku powtarzanego cały czas zastosowania, takie matryce mogą okazać się wystarczające.

Szkoda tylko, że nie zostały wyposażone w matowe powłoki, które utrzymywałyby przyzwoitą widoczność przy zwiększonym nasłonecznieniu. Bez niej praca przy odsłoniętym oknie okaże się znacznie utrudniona.

Asus VivoBook E502NA – klawiatura i touchpad

O pewnym standardzie możemy mówić także w przypadku osprzętu. Do dyspozycji otrzymaliśmy pełnowymiarową klawiaturę, która sprawdza się całkiem przyzwoicie. Została wyposażona w panel numeryczny, a użyte materiały sprawiają, że tworzenie dłuższych tekstów jest wygodne. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, dlatego do jakości wykonania klawiatury nie można się przyczepić.

To samo można powiedzieć o touchpadzie. Płytka wyróżnia się odpowiednimi właściwościami ślizgowymi, zapewnia również precyzyjną, wygodną pracę.

Asus VivoBook E502NA – wydajność

Jak już podkreślaliśmy, zamontowane procesory zostały przystosowane do obsługi przede wszystkim podstawowych programów. Laptop ten nie jest kierowany do specjalistów czy do osób, które lubią popracować w bardziej zaawansowanych programach graficznych.

Mimo tego, szkoda, że w urządzeniach zabrakło nawet przeciętnej, ale dedykowanej karty graficznej. Jednostki zintegrowane nie pozwalają bowiem na wiele, co zresztą potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, model Intel HD Graphics 505 uzyskał średnią na poziomie 616 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 31823 punkty.

A co z grami? Szybki rzut oka na specyfikację karty i jej osiągi w testach pokazują, że poradzi sobie ona wyłącznie z obsługą klasyków. I to takich, które nie wymagają od jednostki GPU zbyt wiele.

Asus VivoBook E502NA – wady i zalety

Nie da się ukryć, że głównym atutem omawianej serii są niskie ceny dostępnych konfiguracji. Za model Asus VivoBook E502NA-GO022T N4200 4GB 128GB SSD W10 zapłacimy obecnie około 1500 złotych. Dzięki temu za nieduże pieniądze możemy zyskać sprzęt, który spokojnie poradzi sobie z zastosowaniem domowym. Szkoda jednak, że w tych droższych konfiguracjach nie znalazło się miejsce dla dedykowanej karty graficznej, która rozszerzyłaby nieco możliwości sprzętu.

Po stronie zalet z pewnością możemy zapisać także możliwość wyboru między dyskami HDD a SSD, dobrze wykonany osprzęt, a także przyzwoity zestaw portów. Do tego dodać możemy również niewielką wagę laptopów, dzięki której ich przenoszenie okaże się bardzo wygodne. Jeśli chodzi natomiast o wady, nie można zapomnieć o dość przeciętnej wytrzymałości przygotowanej obudowy oraz słabej matrycy. Na minus trzeba zapisać także pamięć RAM typu DDR3.

ZALETY

  • Niewielka waga
  • Niskie ceny
  • Przyzwoite procesory spełniające wymagania zastosowania domowego
  • Dostęp do wersji z dyskami SSD
  • Przyzwoity zestaw portów

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Przestarzała, wolna pamięć RAM
  • Przeciętna matryca
  • Obudowa wykonana z tworzyw sztucznych

Asus VivoBook E502NA – podsumowanie, czy warto?

Nie da się ukryć, że laptopy wchodzące w skład omówionej wyżej serii mają swoje wady. Większość z nich wynika jednak z chęci utrzymania niskiej ceny sprzętów. Jeśli więc szukacie laptopa do domu, który będzie kosztował mniej niż 2 tysiące złotych, modele Asus VivoBook E502NA są warte przynajmniej rozważenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.