Prestigio Smartbook 133S - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Testujemy możliwości taniego laptopa ultramobilnego Smartbook 133S. Co potrafi urządzenie od Prestigio?

Producent kieruje swój sprzęt do osób z ograniczonym budżetem. Model ten ma zagwarantować realizację podstawowych zadań – zarówno w domu, jak i w podróży. Korzysta on przy tym z podzespołów o niskim poborze energii.

Prestigio Smartbook 133S – dane techniczne

Ze względu na niską półkę cenową, dostępne na rynku wersje laptopa nie różnią się znacząco. Mimo tego, warto sprawdzić, co mają nam do zaoferowania i z jakimi programami powinny dać sobie radę.

Prestigio Smartbook 133S – dostępne konfiguracje

Jak widać, mamy do czynienia ze sprzętem, który może być nasz za naprawdę niewielkie pieniądze. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakich podzespołów korzystają poszczególne wersje, a także jak prezentuje się jakość ich wykonania. Do tego drugiej kwestii przejdziemy w dalszej części tekstu, teraz warto zająć się podzespołami.

Każda wersja omawianego laptopa została wyposażona w procesor Intel Celeron N3350. Jest to dwurdzeniowy i dwuwątkowy układ z serii Intel Apollo Lake. Wyróżnia się on częstotliwością taktowania na poziomie 1100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 2400n MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi pamięć podręczna poziomu drugiego o pojemności 2 MB, a także współczynnik TDP wynoszący zaledwie 6 W. Jego specyfikacja pokazuje, że mamy do czynienia z procesorem wyłącznie do najbardziej podstawowych czynności, związanych chociażby z obsługą przeglądarki internetowej, pakietu biurowego czy odtwarzacza multimedialnego.

Zobacz Prestigio Smartbook 133S

Nie pozwoli na pracę na wielu oknach czy też obsługę bardziej wymagających narzędzi. Zadowoli Was wyłącznie wtedy, gdy oczekujecie po sprzęcie stabilnej pracy w podstawowych programach, najlepiej w jednym-dwóch naraz. Wszystko to potwierdzają zresztą testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15, układ uzyskał średnią na poziomie 46 punktów w trybie jednowątkowym i 85 punktów w trybie wielowątkowym.

Na podobnym poziomie prezentuje się pamięć RAM. Zamontowane zostały bowiem kości typu DDR3L o taktowaniu wynoszącym 1600 MHz. Ich pojemność może wynieść 3 lub 4 GB. Nie jest to wiele, jednak w ramach użytku podstawowego powinno wystarczyć. Przy tym procesorze większa ilość RAM i tak nie miałaby większego wpływu na wydajność.

Jeżeli chodzi o dyski twarde, możliwości są dwie. Specyfikacja Prestigio Smartbook 133S w podstawowej wersji wskazuje wyłącznie na dysk SSD o pojemności zaledwie 32 GB. Jak łatwo można się domyślić, poza systemem operacyjny, nie zmieścimy na nim zbyt wielu plików. W droższych modelach producent dołącza dysk SSD M.2 o pojemności 128 GB lub 256 GB. Jeśli i to będzie zbyt mała wartość, możemy na własną rękę dokupić dysk SSD M.2 o maksymalnej pojemności 512 GB.

Jak łatwo można się domyślić, w omawianym laptopie nie ma dedykowanej karty graficznej. Każda wersja korzysta z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel HD Graphics 500. Jest to karta o absolutnie podstawowych możliwościach – pozwoli na stabilną obsługę najprostszych programów graficznych, pakietu biurowego i mało wymagających pod względem technicznym narzędzi multimedialnych.

Prestigio Smartbook 133S – wygląd

Pod względem osiągów, laptop nie prezentuje się zbyt spektakularnie, lepiej natomiast wygląda sprawa z jego wykonaniem. Wielu zapewne zdziwi fakt, iż obudowa została wykonana całkowicie z aluminium, co w przypadku tej półki cenowej jest rzadko spotykane. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów, konstrukcja jest bardzo solidna – jej wytrzymałość oraz sztywność stoją na zadowalającym poziomie, co można odczuć już po pierwszych minutach obcowania ze sprzętem. Klapa i jednostka centralna nie wyginają się pod naporem, dlatego praca mobilna nie powinna być dla urządzenia specjalnym zagrożeniem.

Zwłaszcza że mamy do czynienia z laptopem stosunkowo lekkim (waży zaledwie 1,3 kg) i poręcznym. Osoby poszukujące urządzenia do pociągu, autobusu czy samolotu powinny być zadowolone. Jeśli chodzi o deisgn, należy wspomnieć o pewnej elegancji, która jest inspirowana ultrabookami z najwyższej półki. Dzięki temu laptop powinien spodobać się większości z potencjalnych kupców.

Zestaw portów nie jest specjalnie rozbudowany, co nie powinno jednak dziwić. Do dyspozycji otrzymaliśmy dwa pory USB 3.0, jedno złącze HDMI, czytnik kart pamięci, a także wejście audio. Niewiele, ale podczas codziennej pracy powinno wystarczyć.

Prestigio Smartbook 133S – matryca

Kolejnym zaskoczeniem może być fakt, że omawiany laptop został wyposażony w 13-calową matrycę Full HD, która została wykonana w technologii IPS. Przeprowadzone testy, a także opinie użytkowników wskazują, że zapewnia ona naprawdę zadowalające odwzorowanie kolorów, przyzwoitą luminancję i odpowiednie kąty widzenia.

Wszystko to sprawia, że praca na urządzeniu okaże się przyjemna. Co ważne, wspomniana matryca pojawia się w każdej wersji, także tej za ledwo ponad 600 złotych. Kolejną zaletą jest matowa powłoka, dzięki której z laptopa możemy korzystać na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie.

Prestigio Smartbook 133S – klawiatura i touchpad

Należy uczciwie stwierdzić, że klawiatura zamontowana w laptopie nie jest arcydziełem. Do dyspozycji otrzymujemy sześć rzędów klawiszy bez oddzielnego panelu numerycznego (co jednak jest normą  w przypadku tak małych urządzeń). Negatywnie należy ocenić stawiany przez nich opór, który praktycznie nie istnieje. Przekłada się to na ich dość toporną pracę. Tworzenie dłuższych tekstów może więc okazać się męczące, zwłaszcza na początku, zanim oswoicie się ze sprzętem.

Jeśli chodzi o touchpad, wiele osób może narzekać na jego niewielki rozmiar. Właściwości ślizgowe oraz czułość również stoją na przeciętnym poziomie. Zdecydowanie lepszym wyborem okaże się myszka.

Prestigio Smartbook 133S – wydajność

Jak widać przy opisie specyfikacji, producent w kwestii podzespołów postawił przede wszystkim na oszczędność oraz niski pobór energii. Zamontowany procesor zapewni stabilne działanie wyłącznie w przypadku podstawowych programów. Pozwoli nam na swobodne operowanie w kilku zakładkach przeglądarki, obsługę pakietu biurowego i najprostszych programów. Jeśli okien będzie zbyt dużo lub gdy uruchomimy bardziej wymagające narzędzie, braki wydajność staną się aż nadto widoczne.

Wszystko to dotyczy również zintegrowanej karty graficznej Intel HD Graphics 500. Doskonale widać to w przypadku testów przeprowadzonych w programach diagnostycznych. W 3D Mark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 482 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła 22807 punktów.

Warto również podkreślić, że karta ta pod żadnym pozorem nie nadaje się do gier. Jej moc obliczeniowa jest zbyt niska, by „uciągnąć” grę World of Warcraft na średnich detalach graficznych. Jeśli więc zależy Wam na grach, rozejrzyjcie się za czymś innym lub ograniczcie się do absolutnych klasyków.

Prestigio Smartbook 133S – wady i zalety

Opisując oferowane wersje laptopa Smartbook 133S, warto rozpocząć od zalet. Jest ich co najmniej kilka – wspomnieć należy przede wszystkim o kompaktowych wymiarach i niewielkiej wadze sprzętu, dzięki której możliwa jest wygodna praca mobilna. Do tego warto dodać również niski pobór energii zamontowanych podzespołów.

Po stronie zalet znajdzie się również obudowa. Nieczęsto zdarza się bowiem, żeby tak tanie laptopy były wykonane wyłącznie z aluminium. Dzięki temu, konstrukcja prezentuje się bardzo solidnie i jest po prostu wytrzymała. Nie musimy obawiać się również nadmiernego wykrzywiania się ekranu pod naporem czy też dużej podatności na uszkodzenia.

Kolejnym niespodziewanym plusem jest jakość matrycy IPS, która oferuje naprawdę przyzwoite parametry, zapewniające wygodną pracę i rozrywkę. Po stronie plusów znajdzie się również design sprzętu.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, musimy wspomnieć głównie o ograniczeniach sprzętowych. Zamontowane podzespoły nie pozwolą na nic więcej poza obsługą kilku kart w przeglądarce, pakietu biurowego czy też najprostszych programów multimedialnych. Użytkownicy narzekają również na kiepską klawiaturę i słabo sprawdzający się touchpad.

ZALETY

  • Kompaktowość i mobilny charakter
  • Niski pobór energii
  • Aluminiowa obudowa
  • Matryca IPS
  • Przyjemny design

WADY

  • Słabe podzespoły
  • Kiepska klawiatura
  • Touchpad mógłby być lepszy

Prestigio Smartbook 133S – podsumowanie, czy warto?

Opisany wyżej laptop ma swoje wady i ograniczenia. Jest to tania alternatywa dla urządzeń domowych, które także zostały przystosowane do podstawowych zadań. W przypadku Prestigio Smartbook 133S, liczyć możemy na stabilną obsługę najprostszych programów, najlepiej pojedynczo. Jeśli jednak szukacie urządzeń do takich właśnie zadań, jego wybór jest wart przemyślenia. Zwłaszcza że sprzęt dysponuje aluminiową obudową i bardzo przyzwoitą matrycą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.