Kruger&Matz Explore 1403 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy, co potrafi ultrabook za mniej niż tysiąc złotych. Z jakimi programami powinien sobie poradzić?

Jak podkreśla producent, seria Explore 1403 składa się z urządzeń do zastosowania domowego. Powinny przypaść do gustu wszystkim poszukującym tani sprzętów, które będą w stanie uporać się z obsługą podstawowych programów.

Polecane laptopy

Kruger&Matz Explore 1403 – dane techniczne oraz cena

To oczywiście jest zależne od wydajności zamontowanych podzespołów. Warto nadmienić, że na rynku dostępnych jest kilka konfiguracji sprzętowych laptopa, jednak nie są one specjalnie zróżnicowane.

Kruger&Matz Explore 1403 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z laptopem niskobudżetowym, nie możemy wiec spodziewać się zbyt szerokiego wyboru dostępnych modeli. Jest to jednak doskonała okazja do tego, aby sprawdzić, w co może zostać wyposażony laptop za mniej niż tysiąc złotych.

Zacznijmy od procesora. Producent zdecydował się na wykorzystanie układu Intel Atom X5-Z8350. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1440 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1920 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 2 MB pamięci podręcznej (niestety, tylko drugiego poziomu). Podane parametry nie rzucają na kolana i nic w tym dziwnego – układ ten został przystosowany wyłącznie do obsługi podstawowych programów.

Poradzi więc sobie z pakietem biurowym, przeglądarką internetową, a także najprostszymi narzędziami multimedialnymi. Nie mamy co liczyć na pracę na wielu oknach czy też obsługę zaawansowanych narzędzi biznesowych i graficznych. Skromne możliwości układu potwierdzają wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15, procesor uzyskał średnią na poziomie 28 punktów w trybie jednowątkowym i zaledwie 97 punktów w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty bardzo niskie.

Jak można się było spodziewać, specyfikacja Kruger&Matz Explore 1403 nie zawiera dedykowanej karty graficznej. Laptopy korzystają wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest model Intel HD Graphics Cherry Trail. Jest to mocno już wiekowa jednostka (jej premiera miała miejsce ponad 4 lata temu), toteż jej zastosowanie jest wyłącznie podstawowe.

Ograniczenia omawianych urządzeń widać nie tylko w przypadku procesora i karty graficznej, ale również pamięci RAM. Do dyspozycji otrzymaliśmy kości typu DDR3L, o taktowaniu wynoszącym zaledwie 1066 MHz. Maksymalna pojemność pamięci RAM to 4 GB. Do tego wszystkiego dochodzi dysk SSD, dzięki któremu ładowanie systemu operacyjnego zostaje przyspieszone, podobnie ma się sprawa z realizacją wielu operacji. Należy jednak pamiętać, że pojemność dysku może wynieść zaledwie 32 GB. Mając na uwadze to, ile miejsca potrzebuje system (16 GB), na dane nie zostaje nam zbyt wiele.

Kruger&Matz Explore 1403 – wygląd

Na pierwszy rzut oka, omawiane urządzenia prezentują się bardzo dobrze. Nowoczesny design, srebrna obudowa z czarną klawiaturą – wszystko to bardzo dobrze wpisuje się w charakter dzisiejszych ultrabooków.

Wrażenie obcowania ze sprzętem typu premium mija jednak dość szybko. W najniższym przedziale cenowym nie możemy oczekiwać wykorzystania wysokiej jakości materiałów. Obudowę przygotowano z tworzyw sztucznych, dlatego nie jest ona specjalnie sztywna ani wytrzymała. Wszystko to sprawia, że podczas przenoszenia sprzętu, a także pracy mobilnej, należy zachować pewne środki ostrożności.

Ze względu na kompaktowe wymiary, laptopy są bardzo lekkie, dlatego powinny sprawdzić się nie tylko przy biurku, ale również w samochodzie, autobusie czy też pociągu. Okażą się dobrym wyborem wówczas, gdy zechcemy napisać tekst, przejrzeć zasoby internetowe czy też skorzystać z prostych programów. Jeżeli chodzi o zestaw portów, prezentuje się on dość ubogo. Zaledwie 2 porty USB 3.0, złącze Mini HDMI, wejście audio i czytnik kart microSD to niewiele. Jest to kolejny dowód na to, że mamy do czynienia ze sprzętem wyłącznie do zadań podstawowych.

Kruger&Matz Explore 1403 – matryca

Jak już wspomnieliśmy, laptopy są 14-calowe, dlatego dobrze sprawdzają się w podróży. O dziwo, zostało wyposażone w matryce Full HD. Warto jednak nadmienić, że są to modele wykonane w technologii TN, która zapewnia przeciętną jakość obrazu. Tak też jest w przypadku laptopów Kruger&Matz Explore 1403.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to urządzenia, które nie posłużą do pracy na zaawansowanych programach graficznych czy też projektowych. W ramach docelowego zastosowania, jakość generowanego obrazu okaże się po prostu wystarczająca. Matryce dysponują błyszczącymi powłokami, dlatego dość słabo radzą sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Refleksy świetlne powodują znaczny spadek widoczności generowanych treści.

Kruger&Matz Explore 1403 - klawiatura i touchpad

Choć do czynienia mamy z urządzeniami z najniższej półki cenowej, zamontowane w nich klawiatury spisują się całkiem przyzwoicie. Rozmiar klawiszy sprawia, że tworzenie dłuższych tekstów okażę się bardzo wygodne. Oczywiście musimy liczyć się z dość sztywną pracą klawiszy, jednak można się do tego przyzwyczaić.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Płytka spełnia swoje zadania – wyróżnia się odpowiednimi właściwościami ślizgowymi i precyzyjną pracą. Jej wykorzystanie nie będzie wiązało się z żadnymi trudnościami.

Kruger&Matz Explore 1403 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, zamontowane podzespoły nie gwarantują zbyt dużej mocy obliczeniowej. Testy wydajnościowe wykorzystywanego procesora wskazują, że poradzi on sobie wyłącznie z zadaniami podstawowymi, polegającymi między innymi na obsłudze systemu operacyjnego, pakietu biurowego czy przeglądarki internetowej.

Możliwości zintegrowanej karty graficznej są podobne albo nawet mniejsze. Jest to jednostka mocno wiekowa, dlatego nie można spodziewać się po niej zbyt wiele. W testach przeprowadzonych w programie 3DMark 11 Performance GPU, uzyskała ona średnią na poziomie zaledwie 298 punktów. W 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics również jest ona bardzo niska, ponieważ wynosi 19303 punkty.

Mając na uwadze wydajność procesora i karty graficznej, należy podkreślić, że omawiane laptopy nie pozwolą na obsługę wielu gier. Liczyć możemy wyłącznie na uruchomienie klasyków.

Kruger&Matz Explore 1403 – wady i zalety

Oczywistym atutem omawianej serii są bardzo niskie ceny dostępnych urządzeń. Za niej niż tysiąc złotych możemy zakupić ultramobilny laptop, który poradzi sobie z podstawowymi zadaniami. Po stronie zalet zapisać możemy także bardzo ładną obudowę oraz dobrze wykonany osprzęt. Do tego wszystkiego dodać możemy również kompaktowe wymiary sprzętu i niewielką wagę – dzięki temu, Kruger&Matz Explore 1403 sprawdzi się zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Chcąc omówić wady, należy wziąć pod uwagę wszystkie ograniczenia sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o wykorzystanych podzespołach, które są w stanie uporać się wyłącznie z podstawowymi programami, niczym więcej. Minus należy postawić również przy jakości matrycy oraz ogólnej wytrzymałości obudowy.

ZALETY

  • Bardzo niskie ceny
  • Przyjemny design
  • Kompaktowe wymiary
  • Niewielka waga

WADY

  • Słabe podzespoły
  • Kiepska jakość matrycy
  • Mała wytrzymałość obudowy

Kruger&Matz Explore 1403 – podsumowanie, czy warto?

Nie ma co ukrywać – ultrabooki od Kruger&Matz Explore nie zapewnią nam komfortowej pracy biurowej czy też obsługi programów graficznych. Nie pozwolą również na uruchomienie gier, których premiera miała miejsce w obecnym dziesięcioleciu. Jeśli jednak szukacie sprzętu wyłącznie do zadań podstawowych i jednocześnie nie macie zbyt dużego budżetu, omawiane modele warto przynamniej rozważyć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.