Udostępnij
Skomentuj

Apple M2 – najważniejsze informacje. Różnice między M2 a M1

Apple M2 to najnowszy układ procesorów od firmy z Cupertino. Co o nim wiadomo? Sprawdź poniżej.

Apple już od wielu lat może pochwalić się flagowymi produktami, które co jakiś czas pokazują się na rynku w odświeżonej wersji. Wśród nich można wymienić MacBook — wszechstronny komputer, który zachwyca swoją lekkością i funkcjonalnością. W pewnym momencie został on wyposażony w procesor M1, który zaoferował zupełnie nowe możliwości, jakie pozwoliły na wykorzystanie MacBooka nawet do tworzenia amatorskich obróbek graficznych. Teraz przyszła pora na procesor M2, który znaleźć można w produktach Apple.

qqq

Apple M2 – następca procesora M1

W 2022 roku premierę miał procesor M2, który powstał dzięki 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. Ktoś powie, że jest on większy od M1, jednak w żaden sposób te niewielkie różnice nie wpływają na jego funkcjonalność. Można powiedzieć, że jest to nawet zaleta, ponieważ procesor M2 posiada 20 miliardów tranzystorów. Wielu użytkowników ucieszy ten fakt, że istnieje możliwość rozszerzenia pamięci RAM do 24 GB.

Apple Silicon M2 można otrzymać w dwóch wersjach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb: 8 i 16 GB pamięci RAM. Sam M2 Apple można kupić w jednej z trzech wersji: 8 GB, 16 GB lub 24 GB.

Oto propozycja dla tych osób, które szukały dla siebie alternatywy, jeżeli chodzi o zaawansowane operacje, na przykład obróbka zdjęć, tworzenie skomplikowanych grafik, montowanie materiałów video.

Wydajność Apple M2

Biorąc pod uwagę wydajność, benchmark postanowił umieścić Apple M2 na jednym z pierwszych miejsc w swoich rankingach. W tym jednak przypadku zostały wzięte pod uwagę testy jednowątkowe. Daleko w tyle za nimi znalazły się procesory Intel Core i9 oraz Core i7.

Możliwość rozbudowania pamięci RAM sprawia, że użytkownik będzie mógł wykonywać wiele skomplikowanych operacji w jednym momencie. Tym bardziej że do wykorzystania jest silnik multimedialny, który można było znaleźć do tej pory jedynie w Apple M1 Pro, Max i Ultra. Takie udogodnienie umożliwi kodowanie video przy wykorzystaniu kodeku ProRes. Możliwość odtwarzania wideo w 4K lub 8K dla wielu osób stała się nie lada zachętą do tego, aby na poważnie pomyśleć o zakupie Apple M2.

Nie brakuje innych testów, które odnoszą się na przykład do porównania mocy M2 a komputera PC. Ten drugi został daleko w tyle. W testach porównawczych okazało się, że laptop Apple Macbook M2 jest w stanie zużyć jedynie 25% swojej maksymalnej mocy w momencie, kiedy PC bazuje na swojej maksymalnej możliwej wydajności.

Macbook Air i Pro – specyfikacja Apple M2

MacBooki z Apple M2 dostępne są w dwóch wersjach — Air i Pro. Dokładna specyfikacja Macbook uzależniona jest od wersji, którą użytkownik wybierze.

W przypadku Macbook Apple M2 Air dane przedstawiają się w następujący sposób:

 • 100 GB/s przepustowości pamięci;
 • 16-rdze­niowy system Neural Engine;
 • 10-rdzeniowe GPU;
 • 8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energo­oszczędnymi;
 • wyświetlacz Liquid Retina, który ma 13,6’’, do dyspozycji jest podświetlenie LED w technologii IPS;
 • technologia True Tone;
 • bateria litowo-polimerowa o mocy 52,6 Wh;
 • gniazdo słuchawkowe 3,5 mm;
 • pamięć masowa SSD 256 GB, możliwe są konfiguracje 512 GB, 1 TB lub 2 TB;
 • Wi-Fi 6 (802.11ax);
 • kamera FaceTime HD 1080p.

Istnieje możliwość kupienia tego urządzenia w kolorach: srebrny, księżycowa poświata, północ, gwiezdna szarość.

W przypadku Macbook Apple M2 Pro dane przedstawiają się w następujący sposób:

 • 100 GB/s przepustowości pamięci;
 • 16-rdze­niowy system Neural Engine;
 • 10-rdzeniowe GPU;
 • 8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi;
 • wyświetlacz Retina, który ma 13,3’’, podświetlenie LED w technologii IPS;
 • technologia True Tone;
 • bateria litowo-polimerowa o pojemności 58,2 Wh;
 • pamięć masowa SSD 256 GB, możliwe są konfiguracje 512 GB, 1 TB lub 2 TB;
 • Wi‑Fi 6 802.11ax;
 • kamera FaceTime HD 720p.

Macbook Apple M2 Pro dostępny jest w kolorach gwiezdna szarość i srebrny.

Apple M2 vs Apple M1 – różnice

M2 zapewnia możliwość skorzystania z większej ilości tranzystorów. Jest ich aż o 25% więcej niż w przypadku M1. Pozwala to także zapewnić Apple M2 50% wyższą przepustowość pamięci. M2 wykorzystuje 10 rdzeniowe GPU, dzięki czemu ma zapewnione wzmocnienie całego układu aż o 35%.

Apple M2 to lepsza energooszczędność, a także wydajność. Tym bardziej że wykorzystuje on system Neural Engine. Dzięki temu przetworzenie aż 16 mld operacji w ciągu jednej sekundy nie będzie sprawiało żadnych problemów. M1 zapewniał możliwość przetworzenia aż 40% mniej operacji w ciągu jednej sekundy. Apple M2 to możliwość korzystania z FaceTime, gdzie ma się zapewnioną wysoką jakość obrazu, redukcję szumów oraz wysoką ostrość - nawet w przypadku złej jakości oświetlenia.

W przypadku ceny, na pierwszą pozycję wysuwa się Apple M1, który można kupić za “jedyne” niecałe 6000 złotych. M2 jest droższą propozycją, którego cena sięga prawie 7000 złotych.

Ogromna liczba zalet nie oznacza tego, że koniecznie trzeba wybrać Apple M2. Obydwa urządzenia na pewno należy obejrzeć z bliska i zadać sobie pytanie o to, co tak naprawdę jest potrzebne. Jakie czynności będą wykonywane przy pomocy flagowego urządzenia od Apple. Każdy użytkownik może być pewny tego, że staje się posiadaczem urządzenia, którego potencjał będzie miał okazję odkryć.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartfony - Laptopy - Smartwatche

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.