Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen Threadripper 1920X - wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen Threadripper 1920X, choć datę premiery miał prawie półtora roku temu, to do tej pory jest jednym z najwydajniejszych układów wielordzeniowych dostępnych na rynku. Można śmiało powiedzieć, że ta jednostka zapoczątkowała koniec dominacji niebieskich na rynku procesorów.

Model oznaczony literą X gwarantuje jeszcze wyższe taktowanie, niż wynika to ze specyfikacji bazowej czy nawet Turbo. Dzięki temu otrzymujemy nieprawdopodobną moc obliczeniową, zamkniętą w 12 rdzeniach. Procesor jest więc idealny do zastosowań komercyjnych, jak i domowych. Choć praca jednowątkowa jest o wiele słabsza, niż w przypadku modeli Intela, to kto z nas korzysta tylko z jednego rdzenia?

AMD Ryzen Threadripper 1920X – specyfikacja

AMD Ryzen Threadripper 1920X – zastosowanie

Wysoka moc obliczeniowa sprawia, że zalety tego procesora dostrzegamy dopiero wtedy, kiedy potrzebujemy wielu rdzeni. Oczywiście będziemy bez problemu w stanie uruchomić wszystkie programy biurowe czy domowe, takie jak pakiet Office, przeglądarki internetowe czy odtwarzacze filmów i muzyki. Warto jednak pamiętać, że dla AMD Ryzen Threadripper 1920X cena nie należy do najniższych. Układ kupimy za nieco mniej niż 1800 złotych. Oznacza to, że jeśli szukamy jednostki tylko do niewymagającej pracy domowej, znajdziemy lepszy i tańszy produkt.

Bardzo dobre wyniki procesor uzyskuje w zastosowaniach gamingowych. Dla Threadripper 1920X benchmark UserBenchmark osiąga wynik 100%. Przez to jest to bardzo dobra propozycja do wszystkich osób, które cenią sobie rozrywkę komputerową.

AMD Threadripper 1920X swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim do uruchamiania maszyn wirtualnych czy prowadzenia wymagających obliczeń numerycznych. Jest również atrakcyjną perspektywą do obsługiwania wymagających baz danych.

AMD Ryzen Threadripper 1920X – wydajność

Według benchmarku Cinebench R15 Single-Core procesor uzyskał 173 punkty, co jest całkiem dobrym wynikiem. Prawdziwą siłę zobaczymy jednak przy wyniku Multi-Core. Tutaj AMD Ryzen Threadripper 1920X uzyskał 2433 punkty, co plasuje go tuż obok Intel Core i9 siódmej generacji.

Przy renderowaniu wymagającej grafiki 3D, dla Threadripper 1920X testy wypadają jednak nieco lepiej przy pracy wielowątkowej dla pracy na PovRay. Wiele jednak zależy od samego projektu. Niemniej, można spokojnie powiedzieć, że AMD Threadripper 1920X jest największym konkurentem Intela Core i9-7900X.

Musimy również pamiętać, że procesor możemy podkręcić do 4,00 GHz przy pracy jednordzeniowej, a korzystając z technologii XFR, możemy zwiększyć taktowanie o dodatkowe kilkaset MHz, co nie jest już wykazywane w większości testów.

AMD Ryzen Threadripper 1920X – porównanie modeli

AMD Threadripper 1920X jest największym konkurentem modeli niebieskich z serii i7 i i9. Szczególnie warto również dokonać porównania AMD Threadripper 1920X vs i9 9900K. Choć drugi model został wypuszczony na rynek znacznie później, ten pojedynek może być ciekawy.

Mamy bardzo ciekawą sytuację. Okazuje się, że model AMD w trybie Multi-Core z łatwością pokonuje wszystkie wyżej wymienione procesory Intela! Nawet sztandarowy model niebieskich – 9900K jest o prawie 400 punktów benchmarku gorszy. Podobną sytuację widzimy w pojedynku Threadripper 1920X vs i7-8700K czy Threadripper 1920X vs i7-9700K. Choć w pracy jednowątkowej jak zawsze Intel wygrywa, to z pewnością układ czerwonych jest jednym z lepszych do pracy potrzebującej wysokiej wydajności wieloobliczeniowej.

AMD Ryzen Threadripper 1920X – w jakich komputerach?

Tego typu układ sprawdzi się wraz z podzespołami najwyższej klasy. Pamiętajmy, że procesor AMD wymaga kupna osobnej karty graficznej z powodu braku zintegrowanej jednostki iGPU. Zwróćmy uwagę również na to, że choć sam procesor nie należy do najdroższych w stosunku do swojej jakości, tak drugie tyle musimy wydać za płytę główną.

Do AMD Ryzen Threadripper 1920X bardzo dobrze sprawdzą się:

Nie możemy zapominać o dysku SSD, takim jak Samsung 970 EVO 500GB lub nieco droższym Samsung 960 Evo 500GB.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.