Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 9 3900X - wydajność oraz specyfikacja

Jakie parametry zapewni wyczekiwana nowość od AMD – Ryzen 3900X? Na kiedy zaplanowano premierę?

Trzecia generacja procesorów AMD Ryzen obejmuje kilka wyczekiwanych nowości. Flagowym modelem procesora będzie właśnie AMD Ryzen 9 3900X – jakie będą jego parametry, cena i wydajność?

AMD Ryzen 9 3900X – specyfikacja techniczna

Dosłownie kilka dni temu, a konkretniej 27 maja odbyła się wyczekiwana konferencja marki AMD na targach Computex w Tajpej. Przy tej okazji zaprezentowano garść nowych informacji na temat trzeciej generacji procesorów AMD Ryzen. To jednostki, które bazują na 7 nm procesie technologicznym i na zupełnie nowej architekturze Zen 2. Flagową jednostką z tej gamy ma być procesor AMD Ryzen 9 3900X. Specyfikacja techniczna tego układu będzie prezentowała się następująco:

 • Architektura – Zen 2.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 7 nm.
 • Liczba rdzeni – 12.
 • Liczba wątków – 24.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,8 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4,6 GHz.
 • TDP – 105 W.
 • Cena – około 2400 do 2500 zł.

AMD Ryzen 9 3900X – zastosowanie

Wśród procesorów AMD Ryzen trzeciej generacji znajdziemy sporo jednostek o różnorodnych parametrach. Jednym z flagowych procesorów z nadchodzącej premiery będzie właśnie model AMD Ryzen 9 3900X. Cena tej jednostki może wynieść około 2400 do 2500. Będzie to procesor, który znajdzie zastosowanie w:

 • Wydajnych komputerach dla graczy – procesor AMD Ryzen 9 3900X będzie jedną z najwydajniejszych jednostek konsumenckich, które są dedykowane graczom. Układ będzie wyposażony w 12 rdzeni i 24 wątki, a o jego wydajności zdecyduje także wysoki poziom taktowania (od 3.8 do 4.6 GHz).
 • Komputerach dla najbardziej wymagających użytkowników – nowoczesna mikroarchitektura Zen 2, litografia 7 nm, podwojona pojemność pamięci L3 to tylko kilka z kluczowych zalet tej jednostki, która doskonale sprawdzi się nie tylko w grach, ale też w projektowaniu, obróbce wideo, w tworzeniu grafiki i w wielu innych zaawansowanych działaniach.

Jednostka AMD Ryzen 9 3900X może być nawet do 15% wydajniejsza od topowych procesorów poprzedniej generacji. Uwagę zwraca aż 70 MB łącznej pojemności pamięci podręcznej, a także fakt, że wstępne testy wewnętrzne sugerują, iż jednostka ta będzie około 14% wydajniejsza w działaniach jednowątkowych od konkurencyjnego procesora Intel Core i9-9920X i o 6% wydajniejsza w działaniach wielowątkowych.

Pomimo wielu różnic pomiędzy procesorem AMD Ryzen 9 3900X, a procesorami poprzedniej generacji, jednostka ta będzie kompatybilna z istniejącymi już i użytkowanymi płytami głównymi. Socket AMD Ryzen 9 3900X to AM4, co oznacza, że dysponując płytą główną z tą podkładką, nie trzeba będzie martwić się o konieczność jej wymiany.

AMD Ryzen 9 3900X – wydajność

Nowa seria procesorów AMD Ryzen trzeciej generacji ma oferować do kilkunastu procent wyższą wydajność niż w przypadku jednostek poprzedniej generacji. Flagową jednostką serii będzie właśnie AMD Ryzen 9 3900X. Procesor ten znakomicie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu wśród wymagających użytkowników – graczy, projektantów, programistów, grafików. Do premiery tej jednostki zostało jednak jeszcze trochę czasu – procesory te trafią do sprzedaży nie wcześniej niż w lipcu.

Na ten moment znane są wyłącznie testy oraz Benchmark AMD Ryzen 9 3900X, które zaprezentowano podczas oficjalnej prezentacji jednostek na konferencji odbywającej się podczas targów Computex. Prezentowane wówczas porównania nowych procesorów AMD z jednostką Intel Core i9 9920X wykazały o 14% wyższą wydajność jednostki AMD Ryzen 9 3900X w procesach jednowątkowych i o 6% wyższą wydajność w działaniach wielowątkowych. Można więc przypuszczać, że jednostka ta będzie jednym z najciekawszych procesorów gamingowych na rynku konsumenckim, a szczególnie w swojej klasie cenowej.

AMD Ryzen 9 3900X – porównanie z innymi modelami

By upewnić się, że procesor AMD Ryzen 9 3900X będzie faktycznie idealnym wyborem do konkretnej konfiguracji, warto jeszcze porównać tę jednostkę z kilkoma propozycjami konkurencyjnymi. Porównanie będzie dotyczyło jednostki AMD Ryzen 9 3900X oraz Intel Core i9-9900K i Intel Core i9-9920X, a zaprezentowane zostało w poniższej tabeli.

Trudno zakładać, że procesor AMD Ryzen 9 3850X spełni oczekiwania nabywcy i będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie porówna się go z innymi propozycjami. Poniższa tabela zawiera porównanie tej jednostki z procesorem AMD Ryzen 9 3800X oraz z procesorem Intel Core i9-9900K.

AMD Ryzen 9 3900X vs Intel Core i9-9900K vs Intel Core i9-9920X - porównanie

Jak widać w porównaniu jednostki AMD Ryzen 9 3900X z procesorem Intel Core i9-9900K wyraźna jest przewaga jednostki AMD. Ponieważ ceny obu procesorów są bardzo zbliżone, warto postawić na jednostkę o wyższym potencjale, czyli na procesor AMD, który zapewni odrobinę szerszy zakres taktowania, ale też dysponuje większą liczbą rdzeni oraz wątków, a także bezproblemowo współpracuje z szybszymi kościami pamięci RAM.

Przewaga AMD Ryzen 9 3900X nie jest już tak wyraźna w porównaniu z jednostką Intel Core i9-9920X, który dysponuje taką samą liczbą rdzeni oraz wątków, ale kosztem wysokiego TDP, które wynosi aż 165 W. Warto zauważyć też, jak duża będzie dysproporcja cenowa pomiędzy tymi jednostkami. O ile jednak procesor Intel Core i9-9920X jest już obecny na rynku i jego cena jest potwierdzona, o tyle w odniesieniu do jednostki AMD pozostaje ona jeszcze kwestią spekulacji, ale już dziś można mieć pewność, że będzie zauważalnie niższa niż w przypadku konkurencyjnego układu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.