Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 3600X - wydajność oraz specyfikacja

Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią procesory AMD Ryzen 5 3600X. Jaka będzie ich wydajność?

Procesory AMD Ryzen 5 3600X to wydajne jednostki, które mogą przypaść do gustu graczom oraz użytkownikom oczekującym dobrych parametrów w przystępnej cenie. Jaka będzie dokładna wydajność i specyfikacja techniczna jednostki AMD Ryzen 5 3600X?

AMD Ryzen 5 3600X – specyfikacja

Data premiery AMD Ryzen 5 3600X zbliża się, została zaplanowana na połowę tego roku. Zostało więc jeszcze trochę czasu, ale już teraz wiadomo, co nieco, na temat specyfikacji technicznej tej jednostki. Oto ona:

 • Architektura – Zen 2.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 7 nm.
 • Liczba rdzeni – 6.
 • Liczba wątków – 12.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,8 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4,4 GHz.
 • Zintegrowana jednostka GPU –brak.
 • TDP – 95 W.
 • Cena – około 1150 zł.

AMD Ryzen 5 3600X – zastosowanie

Dokładnie tak, jak to było w przypadku procesorów poprzedniej generacji, także w serii 3000 jednostki Ryzen 5 będą procesorami ze średniej półki cenowej i wydajnościowej. Nie są to jednostki topowe, w odróżnieniu od Ryzen 7 i zupełnie nowych procesorów Ryzen 9, ale nie są to również procesory budżetowe, jak Ryzen 3. Z tego właśnie względu po procesory Ryzen 5 sięgają osoby zainteresowane dobrą wydajnością w przystępnej cenie. Prognozowana cena Ryzen 5 3600X wyniesie 1150 zł z VAT, co nie jest wcale ekstremalnie wysoką kwotą za procesor, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach, a szczególnie w:

 • Komputerach firmowych – szczególnie w jednostkach do pracy, projektowania, grafiki i tym podobnych zadań.
 • Komputerach domowych – procesory AMD Ryzen 5 3600X są wydajniejsze od Ryzen 5 3600, dlatego sprawdzą się w rękach użytkowników o wyższych wymaganiach.
 • Komputerach gamingowych – procesory AMD Ryzen 5 3600X będą bardzo dobrym wyborem do komputera dla gracza. Wysoki poziom taktowania i aż 6 rdzeni to wystarczająco wiele, by zapewnić odpowiednie warunki do większości gier PC.

Procesory AMD Ryzen 5 3600X mają dobre parametry techniczne, które sugerują niezłą wydajność nie tylko w podstawowym zastosowaniu, ale także w grach. Taktowanie bazowe tej jednostki wyniesie 3.8 GHz, a taktowanie w trybie turbo to już 4.4 GHz. Procesor ten będzie miał 6 rdzeni i 12 wątków – identycznie, jak jednostka Ryzen 5 3600. Taka specyfikacja techniczna bez wątpienia sprawdzi się w pracy, projektowaniu oraz w grach i multimediach.

Warto podkreślić jeszcze jedną potwierdzoną informację – jednostki AMD Ryzen 5 3600X oraz inne procesory z tej gamy będą kompatybilne z płytami głównymi wyposażonymi w podkładkę AM4. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zechce jedynie zmodyfikować komputer, a posiada płytę z tą podkładką, będzie mógł to zrobić bez problemu i bez dodatkowych kosztów. Nie unikniemy natomiast konieczności posiadania odrębnej karty graficznej, a to dlatego, że procesor AMD Ryzen 5 3600X nie posiada zintegrowanego GPU.

AMD Ryzen 5 3600X – wydajność

Rzut oka na specyfikację techniczną procesora AMD Ryzen 5 3600X wystarczy, by przekonać się, że będzie to jednostka o całkiem dobrej wydajności, która sprawdzi się zarówno w pracy, jak również w grach i multimediach. Z tego właśnie względu procesor ten jest polecany do komputerów firmowych, domowych i gamingowych.

Na konkretne wyniki testów wydajności i Benchmark AMD Ryzen 5 3600X będzie trzeba, niestety, jeszcze trochę poczekać. Do premiery tej jednostki zostało bowiem jeszcze trochę czasu i sporo informacji na temat domniemanych wyników w testach to czyste spekulacje. Pewnie zmieni się to niebawem, gdy tylko producent zechce ujawnić więcej detali, a pierwsze procesory trafią do rąk testerów.

AMD Ryzen 5 3600X – porównanie z innymi modelami

W tym roku zadebiutuje cała gama jednostek AMD Ryzen. Będą to procesory Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9 z serii 3000. By wybrać procesor w pełni świadomie i nie żałować podjętej decyzji, zdecydowanie warto dokładnie przeanalizować jego parametry techniczne i porównać go z innymi jednostkami.

Wśród procesorów AMD Ryzen 5, które zadebiutują jeszcze w tym roku, znajdą się jednostki: AMD Ryzen 5 3600, AMD Ryzen 5 3600X oraz AMD Ryzen 5 3600G – czym się różnią?

AMD Ryzen 5 3600X – w jakich komputerach?

Jednostki AMD Ryzen 5 3600X to najdroższa z propozycji w serii Ryzen 5 nowej generacji, ale za to sam procesor Ryzen 5 3600X oferuje wysoką wydajność, która czyni go odpowiednim rozwiązaniem nie tylko do komputera multimedialnego, ale również gamingowego lub firmowego. Wysoki poziom taktowania oraz 6 rdzeni i 12 wątków to naprawdę niezłe parametry, by wziąć pod uwagę zakup tej jednostki.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.