Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 3580U w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Procesor AMD Ryzen 5 3580U znajdzie zastosowanie w smukłych urządzeniach Surface Laptop 3. Jakie są jego parametry?

Surface Laptop 3 o przekątnej ekranu 15’ ma trafić na rynek konsumencki z procesorami marki AMD. Będą to dwie jednostki: AMD Ryzen 5 3580U oraz AMD Ryzen 7 3780U. Układy te to niskonapięciowe propozycje do najsmuklejszych urządzeń mobilnych. Jakimi parametrami charakteryzuje się procesor AMD Ryzen 5 3580U?

AMD Ryzen 5 3580U  – specyfikacja techniczna

Mobilny procesor AMD Ryzen 5 3580U jest jednostką niskonapięciową, którą zaprojektowano konkretnie pod urządzenia Surface Laptop 3 marki Microsoft. Układ ten ma być dostępny wyłącznie w tych urządzeniach, a jego parametry prezentują się następująco:

 • Architektura – Zen+.
 • Typ procesora – mobilny, niskonapięciowy.
 • Litografia – 12 nm.
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 8.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 2.1 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 3.7 GHz.
 • Odblokowany mnożnik – nie.
 • Pamięć podręczna L3 – 4 MB.
 • TDP – 15 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – tak, AMD Radeon RX Vega 9 Graphics.
 • Obsługiwana pamięć RAM – DDR4, maksymalne taktowanie 2400 MHz.

AMD Ryzen 5 3580U – zastosowanie

Rzut oka na AMD Ryzen 5 3580U specs wystarczy, by upewnić się, że jest to procesor mobilny, niskonapięciowy o dobrych parametrach do większości zastosowań. Nie znajdziemy go w laptopach z niższej półki, a wyłącznie w urządzeniach dedykowanych użytkownikom biznesowym oraz najbardziej wymagającym konsumentom.

Jednostka AMD Ryzen 5 3580U sprawdzi się w urządzeniach wykorzystywanych do pracy, rozrywki, nauki i multimediów, a nawet w wybranych grach. Za wydajność tego procesora odpowiadają dobre parametry: 4 rdzenie, 8 wątków, 4 MB pamięci podręcznej L3i taktowanie do 3.7 GHz. Atutem jest także obecność w APU grafiki Radeon Vega 9, która dysponuje 9 rdzeniami GPU i znajduje szerokie zastosowanie w obróbce multimediów, a także w niektórych grach. Standardowe TDP tego procesora wynosi 15 W, ale można zmienić je w zależności od zapotrzebowania – obniżyć dla jeszcze lepszej energooszczędności lub podnieść, by zyskać zastrzyk wydajności, co przyda się np. w grach. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione parametry, można polecić procesor AMD Ryzen 5 3580U do:

 • Notebooków biznesowych – to procesor, który będzie niezawodnym rozwiązaniem w laptopach biznesowych. Jednostkę tę spotkamy w urządzeniach Surface laptop 3, które są właśnie polecane wymagającym konsumentom, przedsiębiorcom, projektantom, specjalistom i wszystkim tym, którzy poszukują smukłych, ale funkcjonalnych i wydajnych konstrukcji.
 • Notebooków użytkowanych głównie mobilnie – nie każdy laptop jest wykorzystywany w terenie, a procesor AMD Ryzen 5 3580U zdecydowanie nadaje się do mobilnych konstrukcji ze względu na dobrą wydajność i niskie zapotrzebowanie energetyczne.

AMD Ryzen 5 3580U – recenzja, wydajność

Procesor AMD Ryzen 5 3580U to jednostka niskonapięciowa, której TDP wynosi standardowo 15 W, ale może zostać zmieniony. Jedną z możliwych opcji jest jego obniżenie do 12 W celem uzyskania jeszcze większej energooszczędności i wydłużenia czasu pracy na baterii, a kolejną podniesienie do 35 W celem zwiększenia wydajności urządzenia, co przydaje się szczególnie podczas projektowania lub użytkowania gier. Benchmark AMD Ryzen 5 3580U, a także procesorów o zbliżonych parametrach sugeruje, że jednostka ta sprawdzi się w grach pokroju Forza Horizon 4.

Procesor AMD Ryzen 5 3580U wykonano w 12 nm litografii oraz w oparciu o architekturę Zen+. Jest to jednostka energooszczędna, która jednak oferuje całkiem niezłą wydajność. Do dyspozycji ma bowiem 4 rdzenie i 8 wątków, a zakres jej taktowania sięga do poziomu 3.7 GHz, ale mnożnik pozostaje zablokowany. Jeśli chodzi o pamięć podręczną L3, to jej pojemność wynosi 4 MB, a procesor ten wspiera także dwukanałową pamięć DDR4 o taktowaniu 2400 MHz.

APU AMD Ryzen 5 3580U dysponuje zintegrowanym układem graficznym. W odróżnieniu od procesora AMD Ryzen 7 3780U, model Ryzen 5 3580U wyposażono w nieco słabszy model Vegi – Radeon Vega 9 z 9 rdzeniami GPU. Taka jednostka graficzna, po podniesieniu TDP procesora do 35W, umożliwi korzystanie z licznych gier pokroju Forza Horizon 4.

AMD Ryzen 5 3580U – porównanie z innymi modelami

Notebooki 15’ Surface Laptop 3 od marki Microsoft mogą być wyposażone w jeden z dwóch procesorów AMD: AMD Ryzen 5 3580U oraz AMD Ryzen 7 3780U, dlatego zdecydowanie warto porównać te jednostki, ale też zerknąć na propozycje konkurencyjne.

Porównanie procesora AMD Ryzen 5 3580U vs AMD Ryzen 7 3780U może być pomocne w podjęciu decyzji podczas zakupu urządzenia Surface Laptop 3. Oba procesory zaprojektowano z myślą o tych notebookach, a parametry obu APU są dość podobne – oczywiście nie w pełni. Na korzyść jednostki AMD Ryzen 5 3580U przemawia niższa cena, a także to, że dysponuje tą samą liczbą rdzeni i wątków oraz identyczną pojemnością pamięci podręcznej L3, co model Ryzen 7 3780U. Przewagą jednostki AMD Ryzen 7 3780U jest, bez wątpienia, lepszy zintegrowany układ graficzny i nieco wyższe taktowanie.

Zestawienie jednostki AMD Ryzen 5 3580U vs Intel Core i7-8550U wskazuje na spore podobieństwo obu jednostek. W wielu przypadkach porównania Ryzena 5 z i7 nie są korzystne dla AMD, ale w wypadku zestawienia AMD Ryzen 5 3580U vs i7 8550U jest inaczej. Procesor ten jest nowszy technologicznie, dysponuje tą samą liczbą rdzeni i wątków oraz ma nieznacznie niższe taktowanie.

Ostatnie porównanie dotyczy procesora AMD Ryzen 5 3580U vs Intel i5-8265U. Są to jednostki niskonapięciowe i tej samej liczbie rdzeni oraz wątków. Nawet zakresy taktowania są podobne (nieco wyższe w modelu Intel). Zauważalną różnicą pozostaje litografia – jednostka AMD została wykonana w 12 nm procesie technologicznym.

AMD Ryzen 5 3580U – w jakich laptopach?

Procesory AMD Ryzen 5 3580U, a także AMD Ryzen 7 3780U zostały zaprojektowane konkretnie pod urządzenia Surface Laptop 3 od Microsoftu stąd też to właśnie w nich zostaną zastosowane. Znajdziemy je w modelach o przekątnej ekranu 15’. Są to urządzenia dedykowane, przede wszystkim, na rynek biznesowy i dla wymagających użytkowników konsumenckich.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.