Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 3400G - wydajność oraz specyfikacja

Już w lipcu na rynku pojawi się nowy procesor z serii AMD Ryzen 5. Zapewni między innymi wyższe taktowanie.

W obozie Czerwonych ostatnio wiele się dzieje. Rynek żyje zapowiedziami wydajnych układów Ryzen 3000, a także nowymi kartami graficznymi. Firma postanowiła jednak nie zwalniać tempa i zapowiedziała również nowe układy z niższych półek cenowym. Mowa tu między innymi o modeli AMD Ryzen 5 3400G, który jest następcą procesora Ryzen 5 2400G.

Producent postawił na ewolucję, która ma być związana z nieco wyższymi taktowaniami, a także wykorzystaniem lepszego systemu chłodzenia – AMD Wraith Spire, który zagwarantuje lepszą kulturę pracy. To jednak nie wszystko, ponieważ do dyspozycji otrzymamy również funkcję Precision Boost Overdrive, która pozwól na automatyczne podkręcanie osiągów.

AMD Ryzen 5 3400G – specyfikacja

AMD Ryzen 5 3400G – zastosowanie

Producent postawił sobie jasny cel – zwiększyć wydajność przy jednoczesnym utrzymaniu współczynnika TDP na poziomie 65 W. Jak widać, został on zrealizowany. Architektura Zen+ i 12-nanometrowy proces technologiczny przynosi nam nie tylko lepszą efektywność energetyczną, ale również lepsze osiągi.

Mowa tu głównie o taktowaniu. W trybie bazowym wynosi 3700 MHz (w Ryzen 5 2400G było to 3600 MHz), natomiast w trybie turbo boost może zostać podbite do poziomu 4200 MHz (poprzednik działał z maksymalnym taktowaniem na poziomie 3900 MHz). Do tego wszystkiego należy dodać parametry, które pozostały bez zmian, a więc pamięci podręczną trzeciego poziomu wynosząca 4 MB oraz współczynnik TDP 65 W.

Nowszy proces technologiczny (12 nm zamiast 14 nm) sprawił, że czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Ryzen 5 3400 G potrafi więcej, a do tego pracuje stabilniej. Dzięki temu powinien zadowolić między innymi użytkowników domowych. Nie będzie to bowiem zwykły układ CPU do obsługi podstawowych programów. Bez większych problemów poradzi sobie również z obsługą narzędzi graficznych, projektowych, a także nowych gier. Zastosowanie znajdzie także w wielu maszynach biurowych i biznesowych. Będzie kierowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że procesor nie zapewni obsługi interfejsu PCIe 4.0.

Warto wspomnieć również o tym, że procesor zyskał wydajniejszą jednostkę GPU, której taktowanie wynieść może nawet 1400 MHz (wcześniej było to 1250 MHz). Jak podkreśla producent, AMD RX Vega 11 zagwarantuje stabilną obsługę programów graficznych i gier.

AMD Ryzen 5 3400G – wydajność

Podwyższone taktowanie ma zapewnić wzrost wydajności o 10% względem modelu poprzednika. Oczywiście na pierwszy benchmark Ryzen 5 3400G przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak już teraz wiemy, że będzie lepiej.  Starszy model, a więc Ryzen 5 2400G w programie Cinebench R15 uzyskiwał 158 punktów w trybie jednowątkowym i 856 punktów w trybie wielowątkowym. Po najnowszym układzie możemy spodziewać się jeszcze lepszych rezultatów, co oznacza, że jego wydajność zapewni nam stabilną obsługę wielu programów i narzędzi multimedialnych, biznesowych, graficznych oraz projektowych.

Specyfikacja Ryzen 5 3400G wskazuje również na lepszą zintegrowaną kartę graficzną. Producent podkreśla, że ma ona zapewnić rozgrywkę w co najmniej 30 klatkach na sekundę w takich grach jak Devil May Cry 5, GTA V, Hitman, Rise of the Tomb Raider czy też Civilization VI.

AMD Ryzen 5 3400G – porównanie z innymi modelami

Na koniec warto jeszcze raz sprawdzić, jak nowy procesor prezentuje się na tle swojego poprzednika, a także układu konkurencji, czyli Intela. Być może ułatwi Wam to podjęcie decyzji, czy warto czekać na jego premierę.

AMD Ryzen 5 3400G vs Ryzen 5 2400G i Intel Core i7-7700

Ewolucja, jaką zafundowało nam AMD, zapewnia niewielki wzrost wydajności, który jednak powinien wystarczyć, by zachęcić osoby składające nową maszynę lub zmieniające obecne do zakupu procesora AMR Ryzen 5 3400G. Zwłaszcza że zyskał on nowy, lepszy system chłodzenia.

AMD Ryzen 5 3400G – w jakich komputerach?

Data wydania Ryzen 5 3400G została wyznaczona na dzień 7 lipca. Biorąc pod uwagę przedstawioną specyfikację, a także możliwe osiągi, wiele wskazuje na to, że będzie on montowany przede wszystkim w komputerach z niskiej i średniej półki cenowej. Mowa tu o maszynach kierowanych zarówno do użytkowników domowych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Swoje konfiguracje znajdą także freelancerzy.

Warto podkreślić, że choć wydajność się zwiększa, za nowy układ nie będziemy musieli płacić więcej niż miało to miejsce podczas premiery poprzedniej generacji. Cena Ryzen 5 3400G ma wynieść bowiem 149 dolarów, co daje nam 560-565 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.