Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 2500X – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 5 2500X to jeden z czterech układów wypuszczonych na rynek przez czerwonych zaledwie kilka miesięcy temu. Nie zdobyły jednak popularności i uznania wśród użytkowników.

Ryzen 5 2500X to czterordzeniowy model z technologią Hyper-Threading i taktowaniem bazowym wynoszącym 3,60 GHz. Te parametry są dość... powszechne i nie wywołują już fali zachwytów, do których przyzwyczaili nas czerwoni. Choć dla AMD Ryzen 5 2500X cena jest jeszcze z grubsza nieznana przez dość niską dostępność na rynku, to raczej popularnością nie pokonają Threadripperów drugiej generacji.

AMD Ryzen 5 2500X – specyfikacja

AMD Ryzen 5 2500X – zastosowanie

Procesor przeznaczony jest do użytku domowego i tam właśnie sprawdza się najlepiej. Dla AMD Ryzen 5 2500X benchmark UserBenchmark wskazuje wynik 79%, co jest przyzwoitym wynikiem. Bez trudu możemy pracować z pakietami biurowymi, przeglądarkami internetowymi czy odtwarzaczami.

Podobny wynik układ osiąga do zastosowań gamingowych, choć jest on minimalnie gorszy. Całkiem wysokie taktowanie i możliwość wykorzystania ośmiu wątków sprawia, że nie powinniśmy mieć trudności z odpaleniem nawet najnowszych propozycji z rynku gier. By jednak móc pozwolić sobie na płynną rozgrywkę i dodatkowe wykonywanie innego zadania, konieczne może być dodatkowe podkręcenie taktowania – nie tylko do wartości turbo, ale i wyższej – co możemy osiągnąć dzięki technologii XFR.

Nie jest to jednak układ do zastosowań komercyjnych. Nie nadaje się do wykonywania wielu obliczeń numerycznych czy uruchamiania maszyn wirtualnych. Trudności napotkamy również przy przetwarzaniu wymagających i sporej wielkości baz danych.

AMD Ryzen 5 2500X – wydajność

Z racji niewielkiej popularności układu dla AMD Ryzen 5 2500X benchmarki nie zostały jeszcze udostępnione w większości przypadków. Znamy już jednak wyniki Geekbencha. W trybie jednordzeniowym procesor uzyskał 4782 punkty, zaś w wielordzeniowym 17291 punktów.

To jedynie niewiele gorzej od Intel Core i7-7700K i nieco lepiej od Intel Core i7-6700K. Jeśli cena układu jest równie atrakcyjna, mamy doskonałą alternatywę modelu niebieskich siódmej generacji i7. Co ciekawe, warto przyjrzeć się również wynikowi w trybie Single-Core. Okazuje się, że przy pracy jednordzeniowej jest bardziej wydajny od poopularnego Threadrippera 2970WX.

AMD Ryzen 5 2500X – porównanie z innymi modelami

AMD Ryzen 5 2500X porównamy z bardzo innym procesorem tej firmy – modelem Ryzen 5 2400G, którego data premiery miała miejsce rok wcześniej. Warto również zobaczyć, jakie są różnice między opisywanym tu układem a Intel Core i7-7700K.

Wyniki są nieco zaskakujące. Okazuje się, że AMD Ryzen 5 2500X sprawuje się nieco lepiej w trybie Multi-Core od popularnego i7 7700K. Warto jednak zauważyć, że model niebieskich został wypuszczony na rynek w pierwszym kwartale 2017 roku, a więc jest dwa lata starszy od opisywanego tu Ryzena. Mimo to procesory są na identycznym poziomie. Szkoda, że nie znamy wyników benchmarku dla trybu jednowątkowego.

AMD Ryzen 5 2500X – w jakich komputerach?

Ponieważ procesor nie należy do popularniejszych, składaki z tym układem w roli głównej są bardzo ciężkie do kupienia. Możemy jednak samodzielnie złożyć sprzęt, który może zawierać:

Taki zestaw będzie jednocześnie tani, ale świetnie sprawujący się do zastosowań domowych. Pamiętajmy również o dysku SSD – takim jak Intel 600p 256GB.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.