Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD RYZEN 5 1600X – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 5 1600X to kuzyn modelu o tym samym numerze, ale bez dodatkowej literki. Ta oznacza, że procesor możemy dodatkowo podkręcać dzięki taktowaniu XFR. Dzięki temu Ryzen staje się idealną propozycją dla większości użytkowników, kórzy szukają wysokiej wydajności w niskiej cenie.

Ryzen 5 1600X został wypuszczony na rynek w pierwszym kwartale 2017 roku, a do tej pory jest jednym z najpopularniejszych modeli sześciordzeniowych. Oferuje możliwość podkręcenia nawet do 4 GHz, co sprawia, że bez problemu odpalimy praktycznie każdy program. To propozycja idealna dla graczy, grafików zajmujących się renderowaniem amatorsko lub nawet analityków danych. Warto wspomnieć również o cenie. Za jednostkę nie zapłacimy nawet 600 złotych.

AMD Ryzen 5 1600X – specyfikacja

AMD Ryzen 5 1600X – zastosowanie

Model doskonale sprawdza się w zastosowaniach domowych, takich jak przeglądanie Internetu, praca z pakietami biurowymi czy odtwarzanie filmów lub muzyki. Z pewnością jednak jego głównym zastosowaniem są gry komputerowe. Dla AMD Ryzen 5 1600X testy wypadają wtedy najlepiej.

Bez większych problemów pogramy w najnowsze propozycje, jak i te starsze, ale bardziej wymagające:

  • Deus Ex: Manking Divided,
  • Total War: Warhammer,
  • Cywilizacja VI.

Duża liczba obsługiwanych wątków sprawia, że model może być z powodzeniem używany nawet przez grafików czy analityków danych. Warto jednak pamiętać, że brak wbudowanego GPU wymusza zakup dodatkowej karty graficznej, co dla osób zajmujących się wymagającymi obliczeniami komputerowymi mogłoby nie być potrzebne.

AMD Ryzen 5 1600X – wydajność

Wydajność 1600X w trybie Single-Core pozostawia wiele do życzenia, ale siła tego procesora znajduje się w jego wielordzeniowości. Dla AMD Ryzen 5 1600X benchmark Cinebench R15 pokazuje aż 1126 punktów, co jest bardzo dobrym wynikiem – zwłaszcza biorąc pod uwagę datę wydania i obecną cenę. To również nieco więcej od bratniego modelu – Ryzena 5 1600.

Procesor najsłabiej radzi sobie z analizą numeryczną, uruchamianiem maszyn wirtualnych czy przetwarzaniem baz danych. Musimy być jednak świadomi, że jest to układ ze średniej półki, który przeznaczony jest bardziej do zastosowań domowych niż komercyjnych tego typu.

W testach renderowania 3D, AMD Ryzen 5 1600X zajmuje lepszą pozycję niż Intel Core i7 szóstej i siódmej generacji. Jest również niewiele gorszy od Ryzenów 7. Nie możemy również zapominać o możliwości podkręcenia procesora do taktowania aż 4 GHz, co nie jest uwzględniane przez większość benchmarków.

AMD Ryzen 5 1600X – porównanie z innymi modelami

Warto sprawdzić, jak wygląda Ryzen 5 1600X w porównaniu z najnowszymi modelami Intela ósmej generacji. Warto jednak zauważyć, że jedynie Intel i3-8100 należy do podobnej półki cenowej, co prezentowany tu AMD. AMD Ryzen 5 1600X vs i5 8400 wskazuje na przewagę tego pierwszego – zarówno w wydajności przy pracy wielordzeniowej, jak i cenie.

Pojedynek AMD Ryzen 1600X vs i3 8100 dość jasno pokazuje zwycięstwo czerwonych. Co ciekawe, AMD to procesor starszy. Czemu więc Intel wprowadza na rynek modele gorsze i to dość znacznie od tego, co było prawie dwa lata temu? Warto jednak zwrócić uwagę na porównanie AMD Ryzen 5 1600X vs Ryzen 5 2600. Tutaj, wyższy numer oznacza lepszą wydajność w obu trybach pracy. Co ciekawe, cena jest bardzo zbliżona. Warto się więc dobrze zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

AMD Ryzen 5 1600X – w jakich komputerach?

Najpopularniejszą płytą główną wybieraną do Ryzena 5 1600X jest Asus Prime B350-PLUS. Możemy również polecić nieco droższego Asusa ROG STRIX B350-F GAMING.

Jeśli zaś chodzi o karty graficzne, swoje zastosowanie znajdzie tu Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB z kart klasy średniej. Chcąc zakupić lepszy układ, polecamy MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB. W zestawie nie może również zabraknąć pamięci RAM Corsair Vengeance LPX DDR4 16 GB oraz dysku SSD Samsung 850 EVO 250 GB.

Taki zestaw powinien nas kosztować około 3 tysięcy złotych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.