Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Athlon 240GE – wydajność oraz specyfikacja

AMD Athlon 240GE to najnowsza propozycja od czerwonych należąca do niższego segmentu na rynku procesorów. Koszt jednostki to jedynie nieco ponad 300 złotych, ale w zamian otrzymujemy jedynie 2 rdzenie z technologią Hyper-Threading o taktowaniu 3,5 GHz.

Athlon 240GE przeznaczony jest dla użytkowników, którzy szukają procesora do zastosowań domowych i nie potrzebują wielkiej mocy obliczeniowej. Warto również wspomnieć, że jednostka posiada wbudowane GPU, co czyni zakup jeszcze atrakcyjniejszym. Procesor znajduje się w sprzedaży od pierwszego kwartału tego roku.

AMD Athlon 240GE – specyfikacja

AMD Athlon 240GE – zastosowanie

Analizując już samą cenę i wbudowanie w układ GPU, możemy dość jasno ocenić zastosowanie najnowszego procesora od czerwonych. To propozycja tylko i wyłącznie dla użytkowników domowych, którzy komputer używają do przeglądania Internetu czy oglądania filmów. Naturalnie będziemy mogli zagrać w przerwie w starsze pozycje znanych gier komputerowych, ale najnowsze dzieła raczej nie będą chciały współpracować. Nie jest to więc układ dla profesjonalnych graczy.

Bez problemu jednak odpalimy również pakiety biurowe czy najczęściej stosowane oprogramowanie w naszych firmach. Bez problemu posłuży nam więc do zasilenia zaplecza firmowego.

Mała liczba rdzeni i obsługiwanych wątków wykluczają procesor również z zastosowań analitycznych, przetwarzania obrazów i sygnałów czy uruchamiania maszyn wirtualnych. Jest to jednak bardzo energooszczędny model, co dodatkowo czyni go dobrym zakupem do domowego zacisza. Nie bez przyczyny w oznaczeniu jednostki znajduje się literka „E”.

AMD Athlon 240GE – wydajność

AMD Athlon 240GE to najsilniejszy obecnie procesor z serii ergonomicznych układów od czerwonych. Można jednak dojść do wniosku, że poniekąd przeżywamy efekt deja vu, kiedy to Athlony biły się z Pentiumami o palmę pierwszeństwa na rynku. Tak jest i tym razem – największym konkurentem omawianego tu układu jest Intel Pentium G4560.

Dla AMD Athlon 240GE benchmark Cinebench R15 pokazuje jedynie 395 punktów w trybie MultiCore. To dość słaby wynik, ale patrząc na cenę i parametry techniczne układu. Całkiem przyzwoicie radzi sobie w testach z użyciem WinRAR-a czy podczas symulacji Monte Carlo w Excelu. Niestety zauważymy dość drastyczny spadek wydajności przy jednoczesnym odpaleniu obu tych zadań.

Wbudowana jednostka graficzna również nie jest zachwycająca, choć wystarczająca do wspomnianych wyżej zastosowań. Pamiętajmy, że taktowanie grafiki to jedynie 1000 MHz.

AMD Athlon 240GE – porównanie z innymi modelami

AMD Athlon 240GE jest procesorem z podobnej półki wydajnościowej co Intel Core i3 8100, jednak czy aby napewno? Ciekawie również będzie się prezentować pojedynek AMD Athlon 240GE vs Ryzen 3 2200G. Ile kosztuje lepsza wydajność?

AMD Athlon 240GE vs i3 8100 nie pozostawia złudzeń. Najnowsza propozycja czerwonych wypada najsłabiej wśród wszystkich prezentowanych tu modeli. Warto jednak dodać, że w tej cenie może się okazać, że wydajność układu jest całkiem przyzwoita. Dla AMD Atlon 240GE cena wynosi jedynie około 300 złotych, a do dyspozycji dostajemy również wbudowane GPU. Za 100 złotych więcej możemy jednak kupić Ryzena, który choć jest lepszy, to potrzebuje dodatkowych komponentów.

AMD Athlon 240GE – w jakich komputerach?

Procesor jest dedykowany użytkownikom o ograniczonym budżecie, stąd i pozostałe komponenty również powinny być stosunkowo tanie. Możemy nie decydować się na kupno karty graficznej i skorzystać z układu zintegrowanego. Jeśli jednak chcemy nieco poprawić osiągi naszego sprzętu, warto zastanowić się nad zakupem Gigabyte GA-A320M-S2H.

Do zestawu przyda się z pewnością pamięć Ballistix Spoprt LT DDR4 8GB. Cały komputer, włączając dysk twardy i obudowę będzie nas kosztować około tysiąca złotych, choć wiele również zależy od tego, czy zdecydujemy się na osobne GPU.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.