Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD A8-7680 – wydajność oraz specyfikacja

Rok 2018 pełen był premier procesorów od czerwonych. Na sam koniec roku, bez wielkiej pompy, zostało ogłoszone wejście AMD A8-7680. Model dopiero co wszedł na rynek, więc nie są znane jeszcze szczegóły wydajnościowe, ale układ wydaje się nieco przestarzały.

AMD A8-7680 ma być wyposażony w cztery rdzenie w technologii 28 nm. Model przeznaczony jest do podstawki FM2+, która już dawno ma za sobą swoje czasy świetności. Cena wynosi około 60 dolarów, co jest całkiem atrakcyjną propozycją za układ o taktowaniu 3,5 GHz i wbudowanym GPU. Nie możemy jednak zapominać, że w czasach, kiedy czerwoni przyzwyczaili nas do litografii niższej niż 14 nm, proponują nam tym razem procesor o litografii 28 nm.

AMD A8-7680 – specyfikacja

AMD A8-7680 – zastosowanie

Wysokie taktowanie czterech rdzeni i brak technologii Hyper-Threading sprawia, że procesor znajdzie swoje zastosowanie wśród użytkowników prywatnych, którzy nie mają wysokich wymagań wydajnościowych. Procesor sprawdzi się w codziennej pracy z pakietami biurowymi czy przeglądarkami internetowymi. Może więc być dobrym wyjściem do większości biur, w których nie potrzebujemy dla pracowników sprzętów wysokiej jakości. Na AMD A8-7680 Windows 7 uruchomi się bez najmniejszych problemów – podobnie jak większość popularnego oprogramowania.

Cztery rdzenie z wysokim taktowaniem 3,50 GHz w trybie podstawowym powinny sobie poradzić z obsługą nieco starszych gier, choć możemy napotkać trudności z uruchomieniem najnowszych pozycji – szczególnie na najwyższych ustawieniach. Z pewnością jednak będziemy mogli pograć w:

  • Diablo 3,
  • GTA V,
  • Cywilizację 5.

Niestety procesor raczej nie nadaje się do zastosowań typowo programistycznych czy analitycznych. Zbyt niska liczba rdzeni sprawia, że raczej graficy przy renderowaniu bardzo pokaźnych scen 3D nie będą w pełni zadowoleni z układu.

AMD A8-7680 – wydajność

Dla AMD A8-7680 benchmarki nie są jeszcze do końca znane. Według CPU Mark procesor uzyskał 5335 punktów, co plasuje go bardzo nisko w ogólnym rankingu jednostek centralnych. Nie można wymagać od niej wydajności na poziomie Ryzena, który cechuje się niższą litografią i większym cachem. Z drugiej strony, patrząc na cenę – można się zastanawiać, po co ten model znalazł się w ogóle w ofercie czerwonych. Cinebench R15 w trybie Multi-Core przyznaje mu jedynie około 377 punktów.

Model taki jak AMD A8-7680 w laptopach jeszcze znajduje zastosowanie i sprawuje się całkiem nieźle. Jednak oferta układów w podobnej cenie, a o wiele lepszych jest bardzo szeroka. Nic więc dziwnego, że układ nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Najbardziej zbliżonym wydajnościowo układem jest Intel Core i7-2630QM, który został wydany na początku 2011 roku.

AMD A8-7680 – porównanie z innymi modelami

Warto więc sprawdzić, jak wygląda porównanie AMD A8-7680 Radeon R7 z pozostałymi procesorami od czerwonych o podobnej specyfikacji. Czy faktycznie wypuszczenie na rynek tego układu było całkowicie niepotrzebne?

Wyniki pojedynków nie są zaskakujące. Athlon A8 wygrywa z Athlonem 220GE jedynie kilkoma punktami w trybie Multi-Core, co ma związek z nieco wyższym taktowaniem. Natomiast mimo niższego taktowania o wiele lepszy okazuje się Ryzen 3 1200, którego cena również jest podobna. Czy więc warto inwestować w najnowszego A8?

AMD A8-7680 – w jakich komputerach?

Układy są obsługiwane w płytach głównych z chipsetem AMD A68 o zaktualizowanych BIOS-ach. Są więc przeznaczone do takich komponentów jak:

Odpowiednimi pamięciami RAM będą:

Dużą zaletą tych zestawów jest cena. Całość skompletujemy za niewiele ponad tysiąc złotych – wliczając dysk twardy i obudowę. Posiadacze starszych chipsetów mogą z kolei wymienić starsze procesory na nowe A8.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.