Udostępnij
Skomentuj

Akcesoria do nawilżaczy i oczyszczaczy – co należy kupić?

Jakich akcesoriów potrzebują oczyszczacze i nawilżacze powietrza? Jak wybrać najlepiej? Praktyczny poradnik

Oczyszczacz powietrza to praktyczne urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia, pyły, drobinki kurzu, alergeny, cząsteczki dymu papierosowego i smogu z powietrza. Nawilżacz natomiast pomaga zachować odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniu i pozbywa się suchego powietrza. Nie wystarczy jednak sam zakup oczyszczacza, czy nawilżacza. Należy zakupić akcesoria, które są niezbędne do funkcjonowania tych urządzeń. Wymieć można filtry do oczyszczaczy, maty ewaporacyjne, antybakteryjne kostki z jonami srebra oraz olejki eteryczne w różnych wariantach zapachowych.

Polecane akcesoria do nawilżaczy i oczyszczaczy

Nawilżacze i oczyszczacze - akcesoria

Filtry do oczyszczania powietrza

Rodzajów filtrów do oczyszczania jest bardzo dużo. Bardzo często stosowane przez producentów są filtry węglowe ze względu na ich wysoką skuteczność oraz wydajność. Konkurują z nimi z powodzeniem filtry HEPA. Te wysokiej klasy eliminują z powietrza blisko 100 % zanieczyszczeń i są skuteczne nawet z najmniejszą grupą pyłków PM 2.5 – jest to frakcja bardzo szkodliwa dla układu oddechowego. 

Oto rodzaje filtrów i ich cechy:

  • Filtr wstępny – zatrzymują większe cząsteczki pyłków w początkowym etapie filtracji np. sierść zwierząt, kurz. Filtr wstępny wykonany jest z reguły z gęstej siatki z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie podlega zużyciu (wystarczy go co 1-2 tygodnie odkurzyć/umyć)
  • Filtr węglowy – skuteczny w wyłapywaniu drobin kurzu, cząsteczek dymu papierosowego, sadzy, bakterii, wirusów czy innych alergenów. Jednak wyłapuje mniej zanieczyszczeń z powietrza, niż filtr HEPA. Jego zaletą jest to, że eliminuje lotne związki organiczne oraz usuwa nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Bardzo wydajny – 1 gram węgla aktywnego wystarczy na oczyszczenie 1500 m3 powietrza.
  • Filtr HEPA – bardzo skuteczny w wyłapywaniu mikroskopijnych pyłów. Dzieli się na klasy E10, E11, E12, h23, h24. Te dwie ostatnie cechują się największą skutecznością i oczyszczają powietrze w blisko 100%, a także wyłapują drobinki o średnicy 0,03 mikrona, czego nie są w stanie wyłapać filtry o klasie E. 
  • Filtr elektrostatyczny - skuteczny w zwalczaniu mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5) i alergenów, charakteryzujący się niskim kosztem eksploatacji — można go myć pod wodą.
  • Filtr fotokatalityczny - skuteczny w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów. Pod wpływem promieniowania UV na powierzchni filtra dochodzi do powstania rodników hydroksylowych, które utleniają zanieczyszczenia na niegroźne składniki 

Filtry węglowe i filtry HEPA – cechy

Wkład do nawilżania i mata ewaporacyjna 

Na rynku istnieją różne nawilżacze powietrza. Są to parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne modele. Nawilżacze parowe wytwarzają parę w wyniku gotowania się wody i jest to bardzo prosty sposób nawilżania powietrza, jednak nieopłacalny związku z dużymi poborami energii. Praktycznie nie spotyka się już takich nawilżaczy. Natomiast ultradźwiękowe urządzenia wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają wodę. W taki sposób tworzy się mgiełka złożona z mikroskopijnych kropelek wody, które parują dopiero w powietrzu. Ten typ nawilżaczy wymaga stosowania wody zdemineralizowanej. W przeciwnym wypadku na powierzchni mebli będzie osadzał się biały osad, ten sam co na dnie czajników. Ultradźwięki nie są polecane do stosowania w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta domowe, gdyż one są w stanie usłyszeć ultradźwięki. 

Jakich  akcesoriów do nawilżania powietrza użyć? 

Najczęściej stosowanym i najzdrowszym sposobem nawilżenia jest technika ewaporacji, gdzie stosuje się wkłady nawilżające, które odparowują wodę ze zbiornika. Można także użyć filtra wodnego, który z reguły nazywany jest matą ewaporacyjną. Umożliwia parowanie wody i nawilżanie powietrza. Gromadzi też sole i osady pozostałe po odparowaniu wody, dlatego z reguły nazywana jest filtrem.

Olejki eteryczne do oczyszczaczy 

Co prawda oczyszczacz z filtrem węglowym pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu smogu, dymu papierosowego w mieszkaniu, jednak w powietrzu nie będzie się czuć pięknej kwiatowej woni, czy zapachu morskiej bryzy. Producenci oczyszczaczy oraz nawilżaczy jednak wypuszczają na rynek wiele wariantów olejków eterycznych, przystosowanych do zamontowania do tych urządzeń. Również na rynku istnieje wiele niezależnych firm, które w bardzo korzystnej cenie sprzedają olejki eteryczne. Ważne jest to, aby dobrać zapach, który nie będzie zbyt drażniący i inwazyjny dla mieszkańców domu. Zbyt dusząca woń może powodować ból głowy, złe samopoczucie czy problemy z oddychaniem. Warto sięgnąć po delikatne, naturalne zapachy. Należy zwrócić uwagę na to, by olejek nie tylko pozbywał się nieprzyjemnego zapachu, ale także zwalczał cząsteczki woni, tak aby skutecznie się ich pozbyć. Obecnie olejki eteryczne występuje w wielu wariantach zapachowych, na przykład o zapachu eukaliptusa, mięty czy lawendy. Najbardziej znane marki olejków eterycznych to Duux Aroma, Sena. 

Uwaga!

W naszym sklepie morele.net jest prowadzona sprzedaż outletowa. Można kupić pełnowartościowe produkty po obniżonych cenach, pochodzące z końcówek serii lub ze zwrotów. Warto zakupić oczyszczacz powietrza w outlecie, by zaoszczędzić pieniądze.

Zapewnienie czystości nawilżacza i oczyszczacza – co należy kupić?

Oprócz zadbania o zakup filtrów, wkładów do nawilżaczy, maty ewaporacyjnej czy olejków eterycznych bardzo ważne jest to, aby utrzymać oczyszczacz lub nawilżacz w odpowiedniej kondycji i czystości. W celu pozbycia się bakterii w wodzie w nawilżaczu lub oczyszczaczu z funkcją nawilżania należy regularnie czyścić go środkiem antybakteryjnym. Eliminuje on szkodliwe bakterie oraz hamuje ich rozwój. Można też użyć kostki z jonami srebra. Kostka ta uwalnia jony srebra i eliminuje z wody bakterie. Kostka ta zapobiega namnażaniu się bakterii i rozpylaniu ich wraz z wodą. Innym wartym zakupienia środkiem jest pochłaniacz kamienia. Jak wiadomo, w stojącej wodzie po czasie mnożą się bakterie, powodując powstawanie kamienia. Cena środków antybakteryjnych nie jest duża – można kupić dobry środek przeciw bakteriom już za 35 zł, a starczy nam na bardzo długi czas. Nie można bagatelizować higieny nawilżaczy i oczyszczaczy. Urządzenie niezachowane w czystości nie będzie skutecznie oczyszczać powietrza oraz go nawilżać, a namnażanie się bakterii może powodować wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. 

Warto wiedzieć!

W naszym sklepie możesz w prosty i szybki sposób znaleźć interesujący Cię produkt dzięki opcji filtrowania produktów. Możesz się kierować kryterium cenowym, marką, mocą urządzenia, dostępnymi funkcjami. Dodatkowo opcja sortowania według popularności, oceny klientów, czy rosnącej cenie sprawi, że zakupy będą o wiele łatwiejsze. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.