Płyta główna Biostar A68N-2100K
- Chipset płyty: AMD Beema
- Gniazdo procesora: Wbudowany
- Liczba slotów pamięci: 2
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: Mini ITX
- Zobacz pełną specyfikację
Mini ITX - najlepsze rozwiązanie do najmniejszych jednostek komputerowych
Płyta główna w formacie Mini ITX została zaprojektowana z myślą o komputerach HTPC, ale obecnie bywa stosowana także w komputerach stacjonarnych do użytku domowego i biurowego. Miniaturowe wymiary płyty Mini ITX umożliwiają zastosowanie jej w obudowie typu Midi Tower, Mini Tower, Micro Tower, HTPC, Cube Tower oraz Slim. Małe wymiary płyty skutkują jednak mniejszą liczbą dostępnych gniazd i portów.
Wbudowany procesor
Ten model płyty głównej dysponuje zintegrowanym procesorem, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować odrębnej jednostki CPU. To energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w komputerach biurowych, terminalowych oraz w mini PC.
Wysoka przepustowość dzięki pamięci DDR3
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR3. Pamięć RAM DDR3 jest wciąż stosowana w starszych komputerach, zapewnia wyższą przepustowość niż pamięć DDR2.
2 sloty pamięci RAM - doskonałe rozwiązanie do pracy i rozrywki
Na płycie głównej zastosowano dwa sloty na pamięć RAM, co oznacza, że możliwe będzie zastosowanie dwóch kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Dwa sloty RAM pozwolą na zamontowanie wystarczającej ilości pamięci do pracy biurowej i codziennej rozrywki.
Kodek audio wysokiej jakości
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 887, dzięki czemu można będzie zrezygnować z zakupu odrębnej karty dźwiękowej. To ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty zakupu komputera. Chipset Realtek ALC 887 jest powszechnie stosowany w licznych płytach głównych z różnych półek cenowych i dobrze oceniany przez użytkowników.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Zapewnia wysokiej jakości dźwięk przy minimalnej utracie sczegółowości. Wbudowane złącze optyczne i koncentryczne wspiera komputer stacjonarny w przesyłaniu niezniekształcającego cyfrowego wyjścia audio do wzmacniacza AV i profesjonalnego systemu głośników
USB 3.2 Gen1 zapewnia imponujący wzrost wydajności i może być używany do łączenia wielu urządzeń bez obawy o kompatybilność. Jest w stanie przesyłać dane z prędkością do 5 Gb / si jest wstecznie kompatybilny ze wszystkimi istniejącymi produktami USB. SATAIII 6Gbps zapewnia wyższą przepustowość do pobierania i przesyłania multimediów HD. Dzięki tej superszybkiej transmisji danych SATAIII umożliwia niesamowity wzrost ilości danych.
- Chipset płyty AMD Beema
- Gniazdo procesora Wbudowany
- Liczba slotów pamięci 2
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty Mini ITX
Co do samego sprzętu - wszystko fajnie, produkt niby z 2020r., ale procesor jest z roku 2014. To jest naprawdę mizerna wydajność i nie nadaje się do zbudowania htpc/low-power desktop, bo pod win10 będzie srogo mulić, nie wspominając o problemach z yt na 720p. Sytuację może rozwiązać dodatkowa karta graficzna (pcie pełnej długości, elektrycznie x4), ale całość nie wejdzie już do tak małej obudowy. Natomiast do małego serwerka jak znalazł. Pomimo to, oraz pomimo tego, że AMD deklaruje że proc ma tylko 10W obliczeniowej mocy cieplnej, to Biostar trochę pokpił sprawę z jego chłodzeniem. Niewielki radiator musi mieć przepływ powietrza, inaczej proc szybko osiąga temperaturę krytyczną (95 stopni) i się wyłącza. Zatem pasywne rozwiązanie (znane choćby z płyt itx z celkami N/J od Asrocka) zupełnie nie wchodzi w grę, a szkoda.
Dodatkowo trochę komplikacji miałem z ramem, bo to AMD, więc z Goodramami nie poleci, musiałem dokupić coś z listy QVL producenta. Internety piszą że zdarza się że wszystko gra na przypadkowych najtańszych kościach; może po prostu ja miałem pecha.
To czego również nie rozumiem to niemożliwość wyłączenia karty graficznej w bios, ani ustawienia jej mniej niż 128MB pamięci współdzielonej. To znaczy niby można, ale płyta nie wstanie, trzeba resetować wtedy bios. Ciut mało sensowne przy opcji headless, jak też fakt, że przy 8GB ram i ustawieniu pamięci dla grafy na auto, zabiera cały 1GB na ten mały (radeon R2) nonsens.
Poza powyższym nie ma się do czego przyczepić, działa stabilnie jak trzeba, transfery po gigabitowym realteku w porządku, usb 3.2 się nie przytyka przy większym obciążeniu. Z dyskiem ssd i drugim hdd zużycie energii przez serwerek jest na poziomie 15W, zatem jest naprawdę dobrze.
Wniosek? Jeśli nie chcesz mieć kłopotów z chłodzeniem i z pamięciami, popatrz na nieco droższe Asrocki D1800B i Q1900B. Różnicę w cenie i tak pewnie dołożysz do lepszego radiatora i na cichy wentylator.
- ZALETY:
- + cena
- + wirtualizacja
- + pcie pełnej długości
- + energooszczędność
- + gigabit lan
- + usb 3.2
- WADY:
- - chłodzenie
- - kompatybilność ram
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Dzięki za info.