Udostępnij
Skomentuj

Zielona kawa. Jak parzyć? Jakie właściwości ma zielona kawa?

Parzenie zielonej kawy wcale nie musi być trudne – w artykule wyjaśniamy, jak tego dokonać w prosty sposób.

Zielona kawa to wciąż dla wielu miłośników tego napoju dosyć słabo poznane zagadnienie. To błąd, gdyż wraz z jej piciem wiąże się dużo właściwości prozdrowotnych. Cechuje ją również inny smak, stąd może być ciekawą formą spróbowania czegoś nowego, jeżeli klasyczna „mała czarna” już się nam trochę znudziła. W tekście oprócz opisu procedury parzenia zielonej kawy znajdziesz wiele przydatnych informacji, które dotyczą tego zagadnienia. Dowiesz się więcej o jej właściwościach, doborze wysokiej jakości ziaren w sklepie oraz o tym, czy rzeczywiście może Cię ona wspomóc w odchudzaniu.

Parzenie zielonej kawy – opis procedury

Zastanawiasz się jak zrobić kawę zieloną? Z naszą instrukcją, jej przygotowanie nie zajmie Ci wiele czasu. Poniżej znajdziesz dwa różne opisy tej procedury. Dlaczego dwa, skoro kupujemy kawę ziarnistą i przed przystąpieniem do parzenia musimy ją zmielić? Być może będzie to dla niektórych zaskoczeniem, ale parzenie zielonej kawy można również przeprowadzić bez naruszania struktury nasion. Zanim jednak to opiszemy, wpierw najbardziej klasyczna metoda w przypadku ziaren zmielonych.

Zatem jak parzyć zieloną kawę mieloną? Kawę mieloną parzy się od 3 do 7 minut (maksymalnie 6) w temperaturze od 85 do maksymalnie 95 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić i nie zalewać kawy wrzątkiem. Przyjmując, że jedna filiżanka kawy to 250 mililitrów napoju, do zaparzenia należy użyć od 2 do 3 małych łyżeczek kawy mielonej. Musimy jednak pamiętać o zasadzie, która dotyczy stopnia zmielenia ziaren kawy zielonej – gdyż od tego czynnika uzależniony jest czas parzenia. Choć zmielenie ziaren na sypki proszek z pewnością przyspieszy czas potrzebny do zaparzenia, to jednak powinniśmy tego unikać.

Dlaczego? Ma to związek z ostatecznym smakiem przygotowanego naparu. Kawa zielona, która powstała z ziaren w stanie sypkim jest mocna aż do przesady – większość miłośników kawy może zostać zniechęcona zbyt wyrazistym smakiem. W celu uniknięcia takich niedogodności powinniśmy mielić kawę, ale do grubszej formy. Pozwoli ona na uzyskanie najlepszego smaku, który nie wywoła krzywego grymasu na naszej twarzy po pierwszym łyku.

Kawa zielona może być również przygotowana z całych ziaren – nie ma w tym stwierdzeniu pomyłki. Choć z całą procedurą będzie więcej pracy, przygotowanie napoju w ten sposób nie jest przesadnie długie. Kawę ziarnistą parzymy od 8 do 12 minut. Woda, podobnie jak w przypadku kawy sypkiej, powinna mieć temperaturę poniżej punktu wrzenia. Całość dokonuje się pod przykryciem. Jak dużo kawy będziemy potrzebować? Na jedną filiżankę będzie to około 3-4 łyżeczki.

Zielona kawa ziarnista – ostrożnie z mieleniem

Niezależnie od tego, czy wybierzemy zieloną kawę ziarnistą z ziaren arabiki, czy też robusty, musimy pamiętać o pewnej sprawie. Surowe ziarna kawy zielonej są niezwykle twarde – na tyle, że mogą doprowadzić do awarii większości młynków, które posiadamy w domach. Pamiętajmy o tym, jeżeli zdecydujemy się zakupić ziarna w tej formie. Jak zaradzić ewentualnym uszkodzeniom sprzętu?

Jeżeli nie chcemy, aby dokonano zmielenia kawy w sklepie, możemy zrobić to sami, jednak przed tym skorzystajmy pomocy moździerza. W ten sposób naruszmy integralność ziaren, ułatwiając pracę młynkowi, który nie będzie mieć problemu ze zmieleniem ziaren. Innym sposobem może być namoczenie ich (np. przez całą noc) w wodzie, po czym możemy ją wykorzystać np. do przygotowania kawy, gdyż przejmie ona sporo aromatu samych ziaren.

Czym jest kawa zielona?

Wiele osób może jednak nie być świadoma, o co dokładnie chodzi z kawą zieloną. Czy jest to jakiś jeden konkretny rodzaj kawowca? Otóż nie – kawą zieloną możemy określać każdy gatunek, taki jak arabika, robusta czy jakikolwiek inny. Są to wszystkie ziarna kawy, których obróbka kończy się przed procesem palenia. Następnie są one pakowane i wysyłane do sprzedaży, a tak przygotowana kawa nosi miano kawy zielone, lub surowej.

Kawa zielona nie jest poddawana obróbce termicznej, co sprawia, że nie zachodzą w niej pewne procesy (jak np. piroliza). Stąd też nie cechuje ją silny aromat – ten, podobnie jak smak, jest łagodny, dlatego też zielona kawa może nie przypaść do gustu miłośnikom mocnych kaw. Różnice są również w kolorze, gdyż w przeciwieństwie do kawy palonej, barwa trunku jest jasna (czasem nawet, zgodnie z nazwą, wpadającą w zieleń). Pominięcie procesu termicznego ma również przełożenie na zachowanie większej liczby wartości odżywczych i ogólnie pożądanych z punktu widzenia naszego organizmu.

Jak rozpoznać dobrą ziarnistą kawę zieloną?

Rozpoznanie jakości ziaren kawy, która nie jest poddawana obróbce termicznej to niezwykle trudne zadanie. Dość powiedzieć, że bez stosownej informacji dostarczonej od producenta, dla większości z nas będzie to właściwie niemożliwe. Ziarna zielonej kawy sprzedawane są w sklepie w stanie surowym, jednak ich jakość może od siebie odbiegać. Czasami, zamiast najwyższej jakości ziaren mogą to być odpady, które nie powinny się znaleźć w sprzedaży. Jak uniknąć zakupu tego rodzaju produktu?

Wybierajmy towar, który cechuje największa liczba dodatkowych informacji. Na worku powinny znajdować się oznaczenia, które mówią o odmianie kawowca, certyfikacji oraz kraju, z którego pochodzą ziarna (czasem także dokładnej lokalizacji i informacjach o plantacji). Większa ilość udostępnionych informacji o produkcie sugeruje, że mamy do czynienia z towarem lepszej jakości. Unikajmy więc przypadków, gdzie sprzedawany towar nie ma żadnego potwierdzenia jakości – najczęściej jest to produkt wątpliwej jakości.

Czy kawa jest zdrowa? Odpowiadamy na przykładzie kawy zielonej

Pominięcie procesu palenia kawy wiążę się z licznymi korzyściami dla naszego zdrowia. Przede wszystkim, kawę zieloną cechuje wysoka zawartość kwasu chlorogenowego. I choć sam termin „kwas” może budzić złe skojarzenia, to w tym przypadku jego obecność ma pozytywne skutki dla nas. Jest to antyoksydant, który skutecznie hamuje rozwój wolnych rodników w naszych komórkach. Oprócz tego kwas chlorogenwy ma kilka innych właściwości, jak zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, czy silne działania przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwirusowe. To wszystko sprawia, że słynny dylemat „kawa czy herbata” przestaje mieć rację bytu. Choć zielona herbata ma wysokie właściwości przeciwutleniające, zieloną kawę cechuje kilkukrotnie wyższa zawartość antyoksydantów. To jednak nie wszystkie właściwości zielonej kawy – jest ich więcej.

Substancje w niej zawarte sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej oraz zmniejszają łaknienie, co wspomaga odchudzanie. Zielona kawa ma pozytywny wpływ na wątrobę, układ odpornościowy, krwionośny oraz pokarmowy. Jest naturalnym środkiem zapobiegającym chorobom takim jak cukrzyca, miażdżyca, czy choroby nerek. Wykazuje działanie przeciwzapalne a stosowana regularnie, jako element zbilansowanej diety, pomoże zyskać lepsze samopoczucie, poprawi zdolność do koncentracji i myślenia. W porównaniu z paloną kawą jest bezpieczniejsza dla żołądka, co niewątpliwie stanowi duży atut. Jest również dobrym wyborem dla każdego, kto nie toleruje wysokiej zawartości kofeiny w kawie palonej.

Ile kofeiny ma kawa zielona? Niepalone ziarna kawy zielonej wydzielają znacznie mniej tej substancji podczas procesu parzenia. Jedna filiżanka kawy przygotowana z kawy zielonej zawiera około 20-50 miligramów kofeiny. W przypadku regularnej kawy zawartość ta wzrasta dwukrotnie do około 100 miligramów kofeiny. Różnica jest więc znacząca.

Zielona kawa na odchudzanie – czy to działa?

Czy kawa zielona rzeczywiście wspomaga nasz organizm w procesie odchudzania? Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego i kofeiny uchodzi za środek, który może nas wspomóc podczas tego niełatwego zadania. Jak zatem należy ją stosować, aby uzyskać zadowalające rezultaty? Musisz pamiętać, że sama kawa, mimo swoich właściwości związanych z przyspieszeniem przemiany materii oraz redukcji zapasów cukru i spalaniu tkanki tłuszczowej, nie zagwarantuje diametralnego spadku masy ciała. Picie naparów z zielonej kawy może wspomóc proces chudnięcia i detoksykacji organizmu. Równie ważną rolę odgrywać będzie jednak zdrowa, zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne. Aby wykorzystać zalety zielonego naparu, spożywaj do dwóch filiżanek kawy dziennie. Najlepszym czasem będzie poranek, przed porą śniadania. Jej ekstrakt dostępny jest także w postaci tabletek, jako suplementy diety. Kapsułki są dobrą alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za smakiem kawy, a chcieliby skorzystać z jej zdrowotnych właściwości. Połączenie zielonej kawy z ulubionym sportem i właściwym odżywianiem się pozwoli Ci zrzucić kilka kilogramów i przede wszystkim czuć się zdrowiej i młodziej.

Zielona herbata czy zielona kawa – co wybrać?

Na koniec możemy zadać sobie pytanie o to, co wspólnego ma ze sobą zielona kawa i zielona herbata. Czy któryś z wyrobów może okazać się lepszy? Który produkt powinniśmy wybrać, gdy chcemy wyszczuplić naszą sylwetkę? Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Tym, co łączy oba produkty, jest między innymi zawarta w nich kofeina, substancje o działaniu przeciwutleniającym oraz termogenicznym. Zielona herbata, podobnie jak kawa, przyczyni się do spalania tkanki tłuszczowej oraz pobudzenia organizmu. Regularne spożycie zielonej herbaty może przyczynić się do wzmocnienia organizmu i utrzymania zdrowej sylwetki. Zaletą obu napojów jest ich naturalne pochodzenie i pozytywny wpływ na siły witalne.

Wciąż trwają badania nad skutecznością wyżej wymienionych produktów i ich wpływem na organizm człowieka. Na ten moment trudno byłoby jednoznacznie wskazać, który produkt sprawdza się lepiej w codziennej diecie i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie oraz odchudzanie. Poza aspektem zdrowotnym możesz kierować się walorami smakowymi. W sklepach wybieraj spośród wielu rodzajów zielonej herbaty i kawy. Ważne jest, aby przy wyborze kierować się pochodzeniem i jakością ziaren lub liści. Co jest pewne, chwila relaksu z kubkiem ciepłego napoju może stanowić dla Ciebie odskocznię w ciągu dnia i stać się swego rodzaju rytuałem.

Zielona kawa i to jak ją parzyć wcale nie musi być skomplikowanym zadaniem. Mamy nadzieję, że wraz z naszym poradnikiem będziesz w stanie dokonać tego na własną rękę, ciesząc się nowym smakiem kawy, która wykazuje wysokie właściwości zdrowotne.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.