Udostępnij
Skomentuj

Kawa ziarnista czy mielona? Którą kawę wybrać?

Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem? Kawa mielona czy ziarnista? Sprawdź zalety i wady obu opcji.

Kawa mielona czy ziarnista? To pytanie zadała sobie chyba każda osoba, która lubi wypić w domu małą czarną, klasyczne cappuccino lub delikatne latte. Choć można domyślić się, która opcja zyskuje większą przychylność, tak odpowiedź nie jest jednak zupełnie jednoznaczna. Z naszego poradnika dowiesz się najważniejszych informacji o obu rodzajach. Co więcej, dowiesz się także, czy kawa się psuje, a także jak ją poprawnie mielić i przechowywać.

Kawa mielona czy ziarnista? Wiele zależy od zbiorów i stopnia palenia

Przed określeniem konkretnych zalet i wad obu rozwiązań, warto sobie uświadomić, że każda dobra kawa – niezależnie czy mielona, czy ziarnista – pokonuje bardzo daleką podróż, zanim trafi do Twojej ulubionej filiżanki. Ziarna rosną na różnego rodzaju krzewach, które uprawiane są na plantacjach i specjalnie przystosowanych glebach o odpowiedniej jakości. Kawa ziarnista powstaje przez zapylenie białych kwiatów. To właśnie z nich rodzi się owoc o czerwonym kolorze, który zawiera zazwyczaj dwa spłaszczone ziarenka. Obecnie znawcy napoju wyróżnili około 500 ich rodzajów. Najpopularniejsze odmiany to m.in.: Arabika, Robusta oraz Liberica.

Zebrane dojrzałe owoce trafiają do przetwórni, gdzie następuje proces pulpowania, czyli oddzielania ziaren od miąższu. Zostają później dokładnie opłukane i poddane suszeniu na słońcu lub w specjalnych suszarniach. W ostatnim etapie są one transportowane do palarni. Tam uzyskują mocno brązowy odcień oraz intensywny smak. Należy podkreślić, że producenci jasno określają stopień palenia, od którego zależy to, czy finalnie napój będzie delikatny, czy wyróżniać się będzie mocnym i cierpkim smakiem.

Najlepsza kawa ziarnista powinna zawierać od 0,7 do 4,0% kofeiny. Charakteryzuje ją wtedy intensywny smak, mocny aromat oraz średnia kwasowość. Jej nasiona mają zazwyczaj owalny kształt, są płaskie z jednej strony. Ich długość wynosi około 7 mm natomiast szerokość 10 mm. Świeże ziarna zawierają wiele składników odżywczych, dzięki czemu korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Oczywiście nie sposób wskazać obiektywnie, jaka kawa ziarnista będzie najlepsza. Wszystko zależy od preferencji smakowych – dlatego też na rynku dostępnych jest tak dużo rodzajów mieszanek kawy o różnym profilu palenia. Podobny wybór jest w przypadku kawy mielonej.

Zalety i wady kawy ziarnistej oraz mielonej zostaną szerzej rozwinięte w kolejnej części artykułu. Warto jednak już teraz wspomnieć, że gdy barista lub prawdziwy koneser dostanie pytanie „kawa mielona czy ziarnista?”, to odpowiedź będzie praktycznie jednoznaczna. Kawa ziarnista, która zostaje zmielona zaraz przed jej podaniem, zachowuje swój naturalny i niepowtarzalny aromat. Z kolei przy kawach mielonych ziarna poddawane są wcześniejszej obróbce, pakowaniu oraz transporcie, przez co tracą pewną część walorów smakowych. W związku z tym nie ma wątpliwości, że kawa ziarnista będzie jakościowo lepsza. Nie oznacza to jednak, że z drugiej opcji powinniśmy całkowicie zrezygnować. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Warto wiedzieć!

Jedna filiżanka kawy dostarcza organizmowi m.in.: 70 – 140 mg kofeiny oraz składniki o działaniu przeciwbólowym, antynowotworowym i pobudzającym. Oprócz tego pozytywnie wpływa na umysł i pamięć. Wbrew pozorom i wszelkim pogłoskom dobra kawa mielona lub ziarnista podnosi poziom magnezu, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, Alzheimera lub Parkinsona. Regularne picie filiżanki kawy poprawia także nastrój i obniża apetyt.

Kawa mielona czy ziarnista? Zalety i wady

Po tej krótkiej charakterystyce zastanawiasz się pewnie, który rodzaj wybrać: kawę mieloną czy ziarnistą? Częściowo kwestia została już wyjaśniona, jednak warto podkreślić, że nie ma tutaj złego wyboru. Kawa ziarnista i mielona różnią się pod kilkoma względami.

Zanim przystąpisz do zakupu, warto sprawdzić producenta oraz kraj pochodzenia ziaren. Wbrew pozorom nie zawsze wygórowana cena jest wyznacznikiem wysokiej jakości. Dobrym tego przykładem może być m.in. kawa ziarnista Lavazza, jak również warianty kawy mielonej.

Przechodząc do zalet i wad kawy mielonej, na początek warto wspomnieć o podstawowym zarzucie. Mianowicie jest to fakt, że mielona wersja ziaren, mimo dokładnego i szczelnego zapakowania, zawsze w pewnym stopniu straci swoje szczególne właściwości. Choć dla osób, które rzadziej piją kawę, nie będzie to tak bardzo wyczuwalne, tak dla koneserów sam aromat będzie zdradzał, że napój nie został przyrządzony ze świeżo zmielonych ziaren. Zaletą kawy mielonej bez dwóch zdań jest natomiast szybkość jej przyrządzania. Jeśli wiesz, że spóźnisz się do pracy, ale nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez wypicia filiżanki małej czarnej, to kawa mielona bywa wręcz zbawienna.

Zalety i wady wcześniej zmielonych ziaren przy okazji określają, jak jest w przypadku kawy ziarnistej. W tym przypadku jest po prostu odwrotnie: kawa ma lepsze walory smakowe, ale przygotowanie napoju może zajmować więcej czasu (zwłaszcza bez ekspresu automatycznego z młynkiem). Jest jeszcze jednak jedna zaleta, która przemawia na korzyść kawy mielonej. Wersja ta jest także znacznie tańsza od tej w formie ziaren – czasami nawet o kilkadziesiąt złotych. Ten fakt wynika z tego, że to naturalna i najlepsza kawa ziarnista dostarczy Twoim kubkom smakowym przyjemnych doznań, mocno pobudzi koncentrację i umysł. Zawiera także więcej wartości odżywczych niż kawa rozdrobniona. Kupując niezmielone ziarna, sam możesz ocenić ich jakość, świeżość oraz stopień spalenia. Nie można też podejmować decyzji o zakupie, sugerując się typem kawy, ponieważ np. kawa Lavazza mielona jest również produktem wysokiej jakości mimo jej obróbki.

Kawa mielona a rozpuszczalna

Kawa mielona czy ziarnista to główny dylemat. Niektórzy jednak zastanawiają się też nad innym wyborem, tzn. nad kawą mieloną a rozpuszczalną. Czy ostatni z wymienionych rodzajów jest dobrą alternatywą? Oczywiście znajdą się zwolennicy, którzy bardzo lubią smak kawy rozpuszczalnej. Może to wynikać m.in. z przyzwyczajenia, ponieważ jeszcze kilka lat temu była to najpopularniejsza opcja w każdym domu. Uznanie to wynikało z niskiej ceny i niezwykle prostego sposobu przygotowania.

Warto jednak wspomnieć, że kawa rozpuszczalna powstaje w inny sposób niż mielona. Jest bardziej przetworzona – w tym przypadku wypalone ziarna kawy (bardzo często gorszej jakości) są poddawane filtracji, czyszczeniu i mieleniu. To przyczynia się do uzyskania zupełnie innych walorów smakowych. Różnica jest na tyle odczuwalna, że kawosze uznają kawę rozpuszczalną za napój kawopodobny. Nie tylko intensywność i smak są uboższe – napój z wersji rozpuszczalnej ma też mniej kofeiny niż kawa mielona czy ziarnista.

Dobra kawa mielona, czyli jak poprawnie zmielić kawę ziarnistą?

Jeśli jesteś zdecydowany na zmielenie kawy ziarnistej, pamiętaj, by w miarę możliwości zrobić to tuż przed jej zaparzeniem. Pierwszy krok, który powinieneś wykonać to dokładnie wyczyścić młynek, z którego korzystasz. Zanieczyszczenia lub oleje, które osadzają się na jego ściankach, mogą znacznie popsuć jej smak. Zastanów się również nad stopniem zmielenia ziaren. Jeżeli zrobisz to w sposób bardzo drobny, uzyskasz mocny smak. Kawa grubo mielona nada się natomiast do ekspresów przelewowych.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na proces mielenia. Każdy z nich zależy natomiast od urządzenia oraz typu kawy, jaką posiadasz. Rozdrabniając ziarna np. do espresso, powinny być one troszkę grubsze – tak, aby pocierając je palcami, czuć nadal drobinki. Podobną metodę stosuje się także przy mieleniu kawy z wykorzystaniem kawiarki. Zawiera ona specjalne sitko, dlatego zbyt drobne zmielenie mogłoby je zapchać, a małe fragmenty przedostałyby się do filiżanki.

Wyżej wymienione metody to dwa najpopularniejsze sposoby na mielenie. Nie ma jednego konkretnego schematu. Uzyskanie dobrej kawy mielonej to tak naprawdę kwestia gustu. Eksperymentuj i znajdź odpowiednią dla siebie metodę. Pamiętaj tylko o tym, że grubość zmielenia ziaren zależna jest od wielkości filiżanki i porcji produktu, jaką chcesz wykorzystać. Zarówno kawa ziarnista Dallmayr, jak i kawa Tchibo ziarnista sprostają temu wyzwaniu.

Dlaczego kawa ziarnista jest droższa od mielonej?

Kilogram kawy mielonej jest przeważnie znacznie tańszy niż kawa ziarnista 1 kg. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – ze względu na obniżenie jej jakości podczas zachodzących procesów. Mimo to, że pakowanie jest wykonywane z wszelką dokładnością, to do powietrza i tak uwalnia się znaczna część jej aromatu. Do tego opakowania kawy mielonej zajmują mało miejsca, dzięki czemu można je łatwo przetransportować – koszty ekspedycji są przez to niższe.

Przeciwnicy kawy mielonej twierdzą, że niska cena wynika również z faktu, że konsument nie widzi, jakie ziarna zostały poddane rozdrobnieniu. Opiera się zatem tylko i wyłącznie na zaufaniu producentowi. Pojawiają się często komentarze, że w opakowaniach znajdują się wypełniacze takie jak np. cykoria. Zależy to przede wszystkim od wiarygodności firmy. Kawa Lavazza mielona i kawa Dallmayr mielona, mimo że ulegają procesowi mielenia, zachowują nadal wysoką jakość.

Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Na nic zda się zakup dobrej kawy mielonej czy ziarnistej, jeśli nie będziemy jej przechowywać w odpowiednich warunkach. Od tego zależy jakość uzyskanego później espresso. Jest kilka domowych sposobów na to, aby kawa mielona lub ziarnista zachowała swoją świeżość przez dłuższy czas. Przechowuj ją w temperaturze pokojowej z dala od mocnego nasłonecznienia. Wystarczy, że schowasz ją do zaciemnionej szuflady. Opóźnisz w ten sposób utlenianie – dzięki temu zachowa więcej składników odżywczych, a tym samym przedłużysz jej trwałość nawet do 3 miesięcy. Równie ważne jest to, aby pojemnik był szczelny. Najlepsze do przechowywania są szklane słoiki z hermetycznym zamknięciem.

Jeśli kawa ziarnista 1 kg lub o większej gramaturze była w korzystnej cenie i masz teraz jej zapas, odpowiednim miejscem na jej przechowanie jest zamrażarka. Mrożenie kawy pozwala bowiem na nawet 12-krotne spowolnienie uwalniania się CO2. W tym celu wystarczy rozdzielić proporcjonalnie ziarna i przesypać je do przygotowanych wcześniej woreczków bądź saszetek. Niektórzy korzystają też ze szczelnie zamykanych pudełek. Dzięki temu trikowi do kawy nie przedostaną się nieprzyjemne zapachy z lodówki. Pamiętaj, kiedy ją zamroziłeś, ponieważ zachowa ona swoje walory przez kilka kolejnych miesięcy.

Czy kawa się psuje?

Czy kawa może się zepsuć? Odpowiedź brzmi: nie. Możliwe jest, że straci walory smakowe i zwietrzeje. Jedyną sytuacją, kiedy nie będzie się już nadawać do przygotowania, jest kontakt z wodą. Jeśli ziarna nasiąkną, będą już bezużyteczne. Należą one do produktów suchych, nie mają więc terminu ważności. Jakość produktu zależy także od producenta, np. kawa ziarnista i mielona Lavazza smakują równie dobrze. Zadbaj zatem o odpowiednie przechowywanie kawy i napawaj się przez długi czas jej wyjątkowym aromatem.

Znasz już cechy kawy, a także sposoby jej mielenia i przechowywania. Wybór rodzaju kawy – mielona czy ziarnista – to kwestia Twoich preferencji oraz posiadanych akcesoriów do jej przygotowania. Oczywiście najwięksi znawcy zawsze będą za wariantem świeżych ziaren, aczkolwiek pamiętaj, że dobra kawa mielona również może oddawać bogactwo smaków.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.