Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kawa ziarnista czy mielona? Którą kawę wybrać?

Sam dźwięk słowa kawa przywodzi na myśl jej charakterystyczny aromat. Którą kawę wybrać – ziarnistą czy mieloną?

Cechy charakterystyczne kawy ziarnistej i mielonej

Ziarna kawy pokonują bardzo daleką podróż, zanim trafią do Twojej ulubionej filiżanki. Rosną one na różnego rodzaju krzewach, od których zależy ich gatunek. Uprawiane są na plantacjach i specjalnie przystosowanych glebach o odpowiedniej jakości. Kawa ziarnista powstaje przez zapylenie białych kwiatów. To właśnie z nich rodzi się owoc o czerwonym kolorze, który zawiera zazwyczaj dwa spłaszczone ziarenka. Obecnie znawcy napoju wyróżnili około 500 ich rodzajów. Najpopularniejsze odmiany to m.in.: Arabika, Robusta oraz Liberika.

Owoce zostają zebrane przez plantatora, gdy w pełni dojrzeją i osiągną kolor soczystej czerwieni. Później trafiają do przetwórni, gdzie następuje proces pulpowania — oddzielanie ziaren od miąższu. Zostają później dokładnie opłukane i poddane suszeniu na słońcu lub w specjalnych suszarniach. W ostatnim etapie są one transportowane do palarni. Tam uzyskują mocno brązowy odcień oraz intensywny smak.

Najlepsza kawa ziarnista powinna zawierać od 0,7 do 4,0% kofeiny. Charakteryzuje ją wtedy intensywny smak, mocny aromat oraz średnia kwaśność. Jej nasiona mają zazwyczaj owalny kształt, są płaskie z jednej strony. Ich długość wynosi około 7 mm natomiast szerokość 10 mm. Świeże ziarna nadają jej trwałego zapachu, który pobudza zmysły smakoszy. Zawierają one wiele składników odżywczych, dzięki temu korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Co zrobić, kiedy nie masz kawiarki, a młynki do kawy już dawno odeszły w zapomnienie? Pozostaje Ci kawa mielona, którą możesz kupić w torebkach. Koneserzy jednak zgodnie twierdzą, że kawa ziarnista powinna być zmielona najlepiej zaraz przed jej podaniem. Zachowa wtedy swój naturalny i niepowtarzalny aromat, który zależy także od jej gatunku. Warto podkreślić, że zmielone ziarna poddawane są wcześniejszej obróbce, pakowaniu oraz transporcie, przez co tracą pewną część walorów smakowych.

Jedna filiżanka tego napoju dostarcza organizmowi m.in.: 70 – 140 mg kofeiny oraz składniki o działaniu przeciwbólowym, antynowotworowym i pobudzającym. Oprócz tego pozytywnie wpływa na umysł i pamięć. Wbrew pozorom i wszelkim pogłoskom podnosi poziom magnezu, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, Alzheimera lub Parkinsona. Już jedna filiżanka poprawia nastrój, pobudza do działania i obniża apetyt.

Polecane kawy ziarniste

Kawa ziarnista czy mielona? Zalety i wady

Po tej krótkiej charakterystyce zastanawiasz się na pewno, który rodzaj wybrać. Kawa ziarnista i mielona różnią się pod kilkoma względami. Zanim przystąpisz do zakupu, warto sprawdzić producenta oraz kraj pochodzenia. Kawa ziarnista Lavazza lub kawa Dallmayr mielona to produkty wysokiej jakości, które wbrew pozorom nie zawsze cechuje wygórowana cena. Wszystko zależy od gatunku, właściwości i marki.

Jeżeli jesteś smakoszem i cenisz sobie intensywny smak oraz najwyższą jakość produktu, kawa ziarnista Dallmayr i kawa Tchibo ziarnista to wybór właśnie dla Ciebie. Mielona wersja ziaren mimo dokładnego i szczelnego zapakowania zawsze w pewnym stopniu straci swoje szczególne właściwości. Zaletą kawy mielonej bez dwóch zdań jest szybkość jej przyrządzania. Jeśli wiesz, że spóźnisz się do pracy, ale nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez wypicia jednej filiżanki tego napoju, przyrządzisz ją w zaledwie kilka minut.

Wersja ta jest także znacznie tańsza od tej w formie ziaren – czasami nawet o kilkadziesiąt złotych. Ten fakt wynika z tego, że to naturalna i najlepsza kawa ziarnista dostarczy Twoim kubkom smakowym przyjemnych doznań, mocno pobudzi koncentrację i umysł. Zawiera także więcej wartości odżywczych niż kawa rozdrobniona. Kupując niezmielone ziarna, sam możesz ocenić ich jakość, świeżość oraz stopień spalenia. Nie można też podejmować decyzji o zakupie, sugerując się typem kawy, ponieważ kawa Lavazza mielona jest również produktem wysokiej jakości mimo jej obróbki.

Jak zmielić kawę ziarnistą?

Jeśli jesteś zdecydowany na zmielenie kawy ziarnistej, pamiętaj, by w miarę możliwości zrobić to tuż przed jej zaparzeniem. Pierwszy krok, który powinieneś wykonać to dokładnie wyczyścić młynek, z którego korzystasz. Zanieczyszczenia lub oleje, które osadzają się na jego ściankach, mogą znacznie popsuć jej smak. Zastanów się również nad stopniem zmielenia ziaren. Jeżeli zrobisz to w sposób bardzo drobny, uzyskasz mocny smak. Kawa grubo mielona nada się natomiast do ekspresów przelewowych.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na proces mielenia. Każdy z nich zależy natomiast od urządzenia oraz typu kawy, jaką posiadasz. Rozdrabniając ziarna np. do espresso, powinny być one troszkę grubsze – tak, aby pocierając je palcami, czuć nadal drobinki. Podobną metodę stosuje się także przy mieleniu kawy z wykorzystaniem kawiarki. Zawiera ona specjalne sitko, dlatego zbyt drobne zmielenie mogłoby je zapchać, a małe fragmenty przedostałyby się do filiżanki.

Wyżej wymienione metody to dwa najpopularniejsze sposoby na mielenie. Nie ma jednego konkretnego schematu. Uzyskanie dobrej kawy mielonej to tak naprawdę kwestia gustu. Eksperymentuj i znajdź odpowiednią dla siebie metodę. Pamiętaj tylko o tym, że grubość zmielenia ziaren zależna jest od wielkości filiżanki i porcji produktu, jaką chcesz wykorzystać. Zarówno kawa ziarnista Dallmayr, jak i kawa Tchibo ziarnista sprostają temu wyzwaniu.

Dlaczego kawa ziarnista jest droższa od mielonej?

Kawa mielona jest znacznie tańsza niż kawa ziarnista 1 kg. Dlaczego zatem tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – ze względu na obniżenie jej jakości podczas zachodzących procesów. Mimo to, że pakowanie jest wykonywane z wszelką dokładnością, to do powietrza i tak uwalnia się znaczna część jej aromatu. Opakowania zajmują natomiast mało miejsca, można je łatwo przetransportować, więc koszty są również niższe.

Przeciwnicy kawy mielonej twierdzą, że niska cena wynika również z faktu, że konsument nie widzi, jakie ziarna zostały poddane rozdrobnieniu. Opiera się zatem tylko i wyłącznie na zaufaniu producentowi. Pojawiają się często komentarze, że w opakowaniach znajdują się wypełniacze takie jak np. cykoria. Zależy to przede wszystkim od wiarygodności firmy. Kawa Lavazza mielona i kawa Dallmayr mielona, mimo że ulegają procesowi mielenia, zachowują nadal wysoką jakość.

Polecany kawy mielone

Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?

Jest kilka domowych sposobów na to, aby kawa mielona lub ziarnista zachowała swoją świeżość przez dłuższy czas. Przechowuj ją w temperaturze pokojowej z dala od mocnego nasłonecznienia. Jeśli znajduje się w szczelnie zamkniętym pojemniku, wystarczy, że schowasz ją do zaciemnionej szuflady. Opóźnisz w ten sposób utlenianie – zachowa przez to więcej składników odżywczych, a tym samym przedłużysz jej trwałość nawet do 3 miesięcy.

Jeśli kawa ziarnista 1 kg była w korzystnej cenie i masz teraz jej zapas, odpowiednim miejscem na jej przechowanie jest zamrażarka. Rozdziel proporcjonalnie ziarna i przesyp je do przygotowanych wcześniej woreczków bądź saszetek. Niektórzy przesypują je także do szczelnie zamykanych pudełek. Dzięki temu trikowi nie przedostaną się do niej nieprzyjemne zapachy z lodówki. Pamiętaj, kiedy ją zamroziłeś, ponieważ zachowa ona swoje walory przez kilka kolejnych miesięcy.

Czy kawa ziarnista się psuje?

Czy kawa może się zepsuć? Odpowiedź brzmi: nie. Możliwe jest, że straci walory smakowe i zwietrzeje. Jedyną sytuacją, kiedy nie będzie się już nadawać do przygotowania, jest kontakt z wodą. Jeśli ziarna nasiąkną, będą już bezużyteczne. Należą one do produktów suchych, nie mają więc terminu ważności. Jakość produktu zależy także od producenta, kawa ziarnista Lavazza oraz kawa Lavazza mielona smakują równie dobrze. Zadbaj zatem o jej przechowywanie i napawaj się przez długi czas jej wyjątkowym aromatem.

Znasz już cechy i sposoby mielenia kawy. Wybór rodzaju – mielona czy ziarnista – to kwestia Twoich preferencji oraz posiadanych akcesoriów do jej przygotowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.