Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zegarek dla biegacza - jaki wybrać?

Analizujemy kategorię dedykowanych zegarków sportowych i podpowiadamy, jak dokonać ich wyboru.

Podczas standardowego treningu biegowego, warto dysponować urządzeniem dokonującym dokładne pomiary naszych osiągów. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zawodowcami, amatorami czy po prostu chcemy zadbać o swoją kondycję lub zrzucić kilka kilogramów. W każdym przypadku doskonale sprawdzą się specjalne zegarki sportowe.

Chcąc jakoś scharakteryzować te urządzenia, należałoby umieścić je pomiędzy smartbandami (opaski sportowe) a smartwatchami. Są to bowiem pełnoprawne zegarki, które dają dostęp do wielu danych treningowych. Jednocześnie opcje związane z obsługą smartfona są tu zaledwie tłem (czasem nawet ich nie ma). Producenci zamiast tego koncentrują się na wysokiej jakości wykonania i odpowiedniej czytelności wyświetlanych danych.

Mając to na uwadze, śmiało można stwierdzić, że taki zegarek sprawdzi się doskonale na ręce biegacza. Pozostaje jednak pytanie, jak dokonać jego wyboru i na co zwracać uwagę podczas analizy poszczególnych modeli.

Polecane zegarki dla biegaczy

Jaki zegarek dla biegacza wybrać?

Jak można się domyślić, kwestii wymagających przeanalizowania jest całkiem sporo. Warto w tym miejscu nadmienić, że producenci przygotowują zarówno modele dedykowane biegaczom, jak i zegarki uniwersalne, które dobrze sprawdzą się także podczas uprawiania innych dyscyplin – pływania, jazdy na rowerze, golfa, a także w przypadku ćwiczeń siłowych.

Najważniejszy w przypadku zegarków sportowych wydaje się system treningowy, przy użyciu którego możemy zaplanować poszczególne sesje, monitorować uzyskiwane osiągi, a także liczyć na przydatne wskazówki i motywację do osiągania kolejnych celów. Takie urządzenie jest pełnoprawnych asystentem treningowym, niezwykle przydatnym na treningu.

Zegarek dla biegacza – funkcje

Analizę dostępnych na rynku urządzeń warto rozpocząć od ich funkcjonalności. Pozwoli nam to sprawdzić, czego możemy oczekiwać po interesujących nas zegarkach.

Wszelkie funkcje należy podzielić na kilka kategorii. W pierwszej znajdą się, rzecz jasna, wszystkie opcje podstawowe, którymi powinien dysponować każdy model. Wymienić należy tu przede wszystkim ilość kroków, pokonany dystans oraz ilość spalonych kalorii. Dodać do tego można również prędkościomierz.

Wiele zegarków sportowych rozszerza podstawowe funkcje o opcje monitorujące stan organizmu. Mowa tu przede wszystkim o pomiarze tętna, ale również o specjalnym monitorze snu. Sporą popularnością cieszy się także zegarek dla biegacza z GPS. System pozwala na ustalenie pozycji, dokładniejszy pomiar dystansu i prędkości, a także na zaplanowanie trasy biegu. Wszystko to odbywa się na ekranie zegarka.

Nie można oczywiście zapomnieć także o łączności Bluetooth, która pozwala na sparowanie zegarka z innymi urządzeniami – smartfonami, tabletami czy też komputerami. Pozwala to między innymi na prezentację uzyskanych danych na większym ekranie, a także rozszerzenie dostępnych funkcji, na przykład o możliwość obsługi powiadomień przychodzących na telefon.

W ten sposób możemy przejść do opcji zaawansowanych, które dostępne są przeważnie w zegarkach z wysokiej półki.

  • Przesyłanie danych – niektóre modele pozwalają na transfer wszystkich danych treningowych na specjalny serwis lub do przygotowanej aplikacji. Dzięki temu można łatwo porównać uzyskiwane osiągi na przestrzeni czasu.
  • Szacowanie pułapu tlenowego – poprzez analizę danych treningowych, zegarek jest w stanie wyliczyć, ile tlenu organizm jest w stanie wykorzystać. Dzięki temu łatwiej zmierzymy swoją wydolność.
  • Asystent odpoczynku – zegarek automatyczny wyznacza, ile powinna trwać przerwa po skończonej sesji.
  • Wskaźnik FTP, próg mleczanowy – kolejne dane informujące o wydolności naszego organizmu.
  • Symulator wyścigu – pokazuje nam, jaki powinniśmy uzyskać czas na wybranym dystansie. Wartości te są obliczane w oparciu o pułap tlenowy.
  • Statystyki – mierzenie rytmu biegu, długości kroków czy też poziomu kondycji pozwala na przedstawienie przydatnych wskazówek, dzięki którym możemy biegać znacznie efektywniej.
  • Wysokościomierz – pozwala zebrać dane na temat tego, jak długo biegliśmy pod górę.

Zegarek z GPS dla biegaczy, a także urządzenia wyposażone wyżej funkcje dodatkowe pozwalają na dokładne zaplanowanie kolejnych sesji treningowych, a także na efektywniejsze wykorzystanie swoich możliwości. Wiele opcji kierowanych jest do zawodowych sportowców, jednak z pewnością tego typu zegarki przydadzą się także amatorom i osobom, które pragną zadbać o swoją kondycję lub wzmocnić mięśnie nóg.

Zegarek sportowy dla biegacza – budowa

Oczywiście obsługiwane funkcje to nie wszystko. Dobrej jakości urządzenie powinno wyróżniać się również wysokim komfortem użycia, a także przejrzystością prezentowanych danych. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób został wykonany wyświetlacz.

Nie może być on zbyt mały, gdyż analiza poszczególnych danych treningowych będzie utrudniona. To samo tyczy się obsługi wspomnianych funkcji i dostępnych modułów. Cenione zegarki dysponują przeważnie ekranami co najmniej jednocalowymi. Do tego dochodzi również technologia, w której wyświetlacz został wykonany. Sporą popularnością cieszą się modele LED, OLED, a także transflektywne– ekrany te z jednej strony transmitują światło, a z drugiej odbijają je. Wszystko to przekłada się na doskonałą przejrzystość wyświetlanych informacji, zwłaszcza przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Oczywiście znaczenie ma także wykonanie tarczy i paska. Producenci często korzystają z tworzyw sztucznych, dodatkowo wzmocnionych stalą lub włóknami węglowymi. Wiele zegarków sportowych wykazuje się wodoszczelnością, dlatego mogą być bez problemu używane w pełnym deszczu.

Zegarek dla biegacza – jaka cena?

Jak już wspomnieliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany. Poza kwestiami i parametrami, które zostały podane wyżej, powinniśmy zwrócić uwagę także na obsługiwane moduły łączności (Bluetooth, Wi-Fi, NFC) oraz kompatybilność zegarków z określonymi systemami operacyjnym. Wszystko to pozwoli nam wybrać idealny model do biegania.

Najtańsze zegarki zakupi za 100-200 złotych. Musimy jednak pamiętać, że ich funkcjonalność może być znacząco ograniczone. Nie możemy liczyć również na dostęp do dedykowanych aplikacji czy też specjalnie wzmacnianych konstrukcji. Jeżeli zależy nam większej funkcjonalności i lepszym wykonaniu, powinniśmy liczyć się z wydatkiem od 300 złotych do ponad tysiąca złotych.

Modele profesjonalne i najbardziej rozbudowane kosztować mogą jeszcze więcej. Zakupimy je za ponad 2 tysiące złotych.

Zegarek dla biegacza – jaka firma?

O jakości wykonania omawianych urządzeń decyduje także renoma producenta. Jeśli zdecydujemy się na model uznanej firmy, możemy mieć pewność, że jakość jego wykonania będzie co najmniej przyzwoita. Obecnie polecić można między innymi zegarki Garmin, Suunto, Polar, Nokia oraz Beurer.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.