Udostępnij
Skomentuj

Zazdrostki do kuchni - jakie wybrać? Jak mocować?

Dekorowanie okien zazdrostkami kojarzy się głównie z sielskim, rustykalnym wystrojem wnętrz.

Obecnie jednak bez problemu można znaleźć zazdrostki o charakterze nowoczesnym, minimalistycznym lub eko, a także w wielu innych stylach. Czy warto zawiesić zazdrostki w oknie? Jak je wybrać i czym się kierować?

Zazdrostki – co to takiego?

Wiele osób może nawet nie wiedzieć, co to są zazdrostki i jak wyglądają. Ten element dekoracji okiennych na pewien czas wyszedł z mody, ustępując pola różnorodnym roletom i żaluzjom. Obecnie zazdrostki wracają do łask, a ich oferta jest niezwykle szeroka i mocno zróżnicowana.

Zazdrostki to nic innego, jak pas tkaniny, przypominający firankę lub zasłonkę, ale dość wąski, nie zasłaniający całego okna. Zazdrostki montowało się na ogół w kuchni, przysłaniając mniej więcej połowę wysokości okna. Mocowanie zazdrostek mogło być usytuowane w połowie ich wysokości, jak również powyżej lub poniżej tego punktu.

Ideą stosowania zazdrostek było częściowe przysłonienie oraz ozdobienie okna kuchennego, ale w ten sposób, by wciąż było przez nie widać to, co dzieje się na zewnętrz (bez konieczności odsłaniania tkaniny).

Zazdrostki do okien – jak mocować?

Zazdrostki to lekkie i niewielkie zasłonki okienne. Mocować można je na różne sposoby, ale do najpopularniejszych sposobów na to, jak mocować zazdrostki, należą:

 • Na drążku umieszczonym na ramie okiennej – specjalny drążek na zazdrostki może być przyklejany lub przykręcany do ram okiennych (łatwiejsze w montażu i bezinwazyjne są drążki naklejane). Drążki tego typu można stosować na oknach o różnorodnych rozmiarach. To rozwiązanie nie utrudnia otwierania okna, gdyż drążek jest przytwierdzony do okna.
 • Na drążku rozciągniętym we wnęce okiennej – to rozwiązanie jest odpowiednie, jeśli niezbyt często otwiera się to konkretne okno na oścież. Drążek można przykręcić lub zastosować system rozporowy we wnęce okiennej. Takie rozwiązanie wymaga demontażu, gdy chcemy otworzyć okno na oścież (na przykład do umycia).

Jak wybrać zazdrostki?

Oferta zazdrostek do okien kuchennych jest szeroka i mocno zróżnicowana. Można w niej znaleźć zazdrostki firanki, jak również zazdrostki zasłonki, modele w różnorodnych kolorach. By dokonać udanego zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Typ zazdrostki (zasłonka lub firanka) – zazdrostki mogą przypominać klasyczną zasłonkę, jak również mogą to być zazdrostki ażurowe (z tkaniny, jak firanka). To, która opcja okaże się lepsza, zależy od indywidualnych upodobań, jak również od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na większej przejrzystości, to warto sięgnąć po zazdrostki ażurowe, a jeśli chcemy się mocniej zasłonić, to można wybrać zazdrostki przypominające zasłonki.
 • Wymiar okna i sposób jego otwierania – to parametry techniczne, które mają duży wpływ na wybór odpowiedniej zazdrostki. Okno należy zwymiarować, pamiętając o tym, że do okien z dzieloną szybą (ze słupkiem ruchomym) dobiera się na ogół dwie zazdrostki na dwóch oddzielnych drążkach, a do okien z jednolitą szybą mocuje się jeden drążek i dwie lub jedną zazdrostkę.
 • Kolor zazdrostek – klasyczne zazdrostki to białe zazdrostki, czasami haftowane lub zdobione kontrastowymi wstążkami, ale w sprzedaży można znaleźć też zazdrostki czarne, czerwone, granatowe, wielobarwne i wiele innych wariantów. Warto dobrać zazdrostki tak, by pasowały do wystroju kuchni.
 • Estetyka – klasyczne zazdrostki mogą być gładkie, do kuchni sielskich często wybiera się zazdrostki haftowane, a do nowoczesnych wnętrz można wybierać zazdrostki gładkie lub w minimalistyczne wzory. Opcji jest wiele i to właśnie estetyka zazdrostki może zdecydować o tym, czy będzie to dopełnienie i świetne uzupełnienie aranżacji, czy może nietrafiony zakup.
 • Cena – zazdrostki nie są drogie, o ile kupujemy zazdrostki gotowe lub zazdrostki na metry. Nieco droższe będą zazdrostki na indywidualne zamówienie, a w szczególności modele haftowane lub z szydełkowymi wstawkami.

Zazdrostki – czy warto?

Moda na zazdrostki wróciła do łask. Czy warto sięgnąć akurat po ten sposób przysłaniania i dekorowania okien kuchennych? Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poznać wszelkie zalety oraz mankamenty stosowania zazdrostek w kuchni. Oto one:

ZALETY

 • Zazdrostki to ciekawa ozdoba wnętrza.
 • Zazdrostki mogą mieć różnorodny styl (na przykład zazdrostki folkowe albo rustykalne).
 • Zazdrostki nie są drogie.
 • Przysłaniają tylko część okna, dzięki czemu przepuszczają światło dzienne.
 • Zapewniają odrobinę prywatności i komfortu.

WADY

 • Zazdrostki nie zasłonią całego okna, co może być ważne, gdy mieszka się przy ruchliwej ulicy.
 • Łatwo je pochlapać i zabrudzić w kuchennych warunkach.
 • Nie w każdym wnętrzu wyglądają dobrze.

Eleganckie zazdrostki to dobry wybór do wielu kuchennych aranżacji. Jeśli dobierzemy je do wystroju wnętrza, to będą jego idealnym uzupełnieniem i świetną ozdobą. Zazdrostki mają też swoje mankamenty, ale najważniejszą kwestią jest to, czy odpowiadają nam pod względem wizualnym. Jeśli tak, to warto po nie sięgnąć, bo w praktyce użytkuje się je równie dobrze, a może nawet lepiej, niż różne inne ozdobny i zasłony okienne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)