Udostępnij
Skomentuj

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować ścianę działową?

Jak wybudować ścianę działową jeśli dochodzimy do wniosku, że potrzebna jest nam dodatkowa przegroda?

Nowa ściana działowa nie musi mieć masywnej konstrukcji. Należy jednak zadbać o to, aby spełniała wszystkie wymagania odnośnie ochrony przeciwpożarowej. Ponadto, powinna zapewniać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, a także ochronę przed wilgocią.

Miejsce na ścianę działową

Ściany działowe nie są narażone na aż tak duże obciążenia jak ściany konstrukcyjne. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zapomnieć o uwzględnieniu obciążeń, takich jak półki czy szafki wiszące. Niezwykle ważną kwestią podczas budowy ściany działowej w istniejącym domu jest również wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie się ona znajdować. Już teraz można powiedzieć, że zależne jest to nie tylko od naszych upodobań.

Na uwadze musimy mieć przede wszystkim to, iż nowa przegroda będzie dociążała strop. Nie możemy zatem jej postawić w dowolnie wybranym miejscu, zanim nie przekonamy się, iż jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, a strop utrzyma konstrukcję. W przypadku:

  • stropu monolitycznego, zbrojonego wielokierunkowy – sprawa jest prosta, gdyż można na nim wybudować prawie każdą ścianę działową, o ile jej waga nie przekracza założonych w projekcie domu obciążeń użytkowych. Ten typ stropu najczęściej spotkamy w nowym budownictwie.
  • stropu gęstożebrowego – mamy najtrudniejsze zadanie, gdyż w tym wypadku pod murowaną ścianą działową powinny znaleźć się żebra wzmacniające wykonane z żelebetonu. Nie możemy oprzeć murowanej ściany ustawionej wzdłuż belek stropowych jedynie na pustakach i nadbetonie, konieczna jest belka, zaś to, czy możemy ją postawić w poprzek stropu wymaga oceny konstruktora. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas wybudowanie lekkiej ściany szkieletowej.
  • strop drewniany – aby nie przekroczyć obciążeń użytkowych stropu, w tym wypadku najlepszą opcją będzie postawienie ściany działowej szkieletowej. Odznacza się ona lekką konstrukcją, co zapewnia bezpieczeństwo.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, jaki rodzaj stropu znajduje się w naszym budynku, zajrzyjmy do dokumentacji budowlanej, gdzie informacja o tym na pewno została zawarta. Tyczy się to jednak wyłącznie nowych budynków. Jeśli do czynienia mamy ze starszą budowlą, konieczne okazać może się zerwanie warstwy podłogowej i zrobienie odkrywki. Dzięki temu poznamy konstrukcję stropu.

Ściana działowa: murowana lub szkieletowa

Decydując się na postawienie ściany działowej, mamy do wyboru dwie technologie:

  • ściany murowane – ich zaletą jest przede wszystkim solidność oraz wytrzymałość obciążeniowa. Nie musimy się bowiem obawiać, że nie będziemy mogli zamontować na ścianie półek czy też szafek. Aby sprostać obciążeniom wymagają czasem zbrojenia układanego w spoinach poziomych. Dotyczy to jednak jedynie najcieńszych ścian działowych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym ceramiki, betonu komórkowego, keramzytobetonu czy też silikatów. Zastosować możemy również drobną cegłę oraz duże pustaki – wszystko w zależności od naszych upodobań oraz decyzji konstruktora. Ich wadą jest jednak duży ciężar – 1 m3 ścianki działowej murowanej może ważyć nawet 250 kilogramów. Na uwadze musimy mieć również długotrwałość realizacji. Spoiwo musi dobrze się związać, co sprawia, że wykończenie ściany odsuwa się w czasie. Warto także pamiętać, iż nie można dowolnie zmieniać ich położenia na stropie.
  • ściany szkieletowe – ich konstrukcja to stalowe profile o różnej szerokości, które mocuje się do podłogi i sufitu. Możemy również spotkać ściany tego typu z drewnianym szkieletem, należy to jednak do rzadkości. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełnia się wełną mineralną, zaś osłonę stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Wśród zalet ścian szkieletowych wymienić można szybką budowę, mało pracochłonne wykończenie oraz lekkość, co sprawia, że nie obciążają one stropu. Ponadto, dobrze izolują akustycznie i można je stawiać w dowolnie wybranym miejscu na stropie. Ich główną wadą jest jednak to, iż nie są przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń – nie udźwigną przedmiotów ważących powyżej 60 kilogramów.

W praktyce to, czy zdecydujemy się na ścianę murowaną czy też szkieletową, zależy od dopuszczalnego obciążenia stropu, żądanej wytrzymałości przegrody oraz dopuszczalnego poziomu pracochłonności wykonania. Jeśli:

  • w budynku jest strop drewniany lub gęstożebrowy – zdecydujmy się na ścianę działową szkieletową. Jest ona bowiem lżejsza od murowanej,
  • chcemy wieszać na ścianie ciężkie przedmioty – lepszym rozwiązaniem będzie ściana murowana. Sprosta ona bowiem większemu obciążeniu,
  • zamierzamy w przyszłości zmienić układ pomieszczeń – wybierzmy ścianę działową szkieletową. Łatwiej ją bowiem rozebrać. Możemy również ponownie wykorzystać część materiałów,
  • zależy nam na ścianie, która dobrze tłumi dźwięki – powinniśmy zdecydować się na ścianę murowaną z pełnych i ciężkich materiałów lub ścianę szkieletową wypełnioną wełną mineralną.

Oparcie dla ściany

Prace należy rozpocząć od rozebrania fragmentu podłogi pod przyszłą ścianą aż do stropu. Następnie usuwamy fragment starej wylewki, a wzdłuż nowego muru robimy dylatację, którą wypełniamy miękkim materiałem, na przykład korkiem. Dzięki temu zwiększymy izolację akustyczną ścianki. Działania te sprawią bowiem, że przenikanie dźwięków pomiędzy pomieszczeniami będzie utrudnione.

Jeżeli wylewka jest mocna i dobrze zbrojona, możemy ją zostawić w całości. Jeśli jednak będzie zbyt cienka, może popękać pod wpływem ciężaru dodatkowej przegrody. Warto zatem dobrze się zastanowić, jakie przyjmiemy rozwiązanie.

Murowanie ścian działowych

Jeżeli zdecydowaliśmy się na ścianę murowaną, koniecznie musimy oddylatować nowy mur podłoża pasem papy lub folii polietylenowej. Jest to tak zwana warstwa poślizgowa. Nie możemy zapomnieć także o tym, aby go połączyć z już istniejącymi ścianami. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, iż przewróci się pod naporem siły, która oddziałuje na niego z boku.

W tym celu należy wykorzystać kotwy w kształcie litery L. Trzeba je wmurować w spoiny, a następnie przytwierdzić do istniejącej ściany konstrukcyjnej. Dodatkowo czasem konieczne jest wzmocnienie ściany działowej poprzez ułożenie zbrojenia w poprzecznych spoinach muru. Trzeba to wykonać, gdy ściana jest bardzo cienka – ma mniej niż 10 cm – i bardzo wysoka – ma ponad 2,5 metra. Zabieg ten zapobiegnie jej wyboczeniu.

Pamiętać musimy także o pozostawieniu pomiędzy ścianą działową a spodem stropu niewielkiej szczeliny. Należy ją wypełnić elastycznym materiałem, takim jak na przykład rozprężana piana.

Budowa ściany działowej szkieletowej

O wiele prościej i szybciej przebiega budowa ściany działowej szkieletowej. Nie ma konieczności przeprowadzania prac mokrych oraz nie wiąże się z pyleniem. Dzięki temu, iż jest to lekka konstrukcja możemy ją zbudować bezpośrednio na wylewce.

Najpierw rozbieramy posadzkę, a następnie przykręcamy do podłogi i stropu metalowe profile w kształcie litery U. Potem wsuwamy je w pionowe słupki. Do nich zaś przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe. Teraz wystarczy zaszpachlować spoiny i zagruntować powierzchnię płyt i już możemy przystąpić do wykańczania ściany (malowania lub tapetowania).

Pamiętajmy jednak, że konstrukcja nie powinna sięgać samego stropu, aby umożliwiać jego ruch i nie przenosić wzajemnych drgań. Między profilami a istniejącymi elementami budynku należy umieścić taśmę, która będzie tłumić dźwięki. Jeśli potrzebujemy bardzo dobrej izolacji akustycznej, szkielet z metalowych profili należy wypełnić wełną mineralną.

Warto również dodatkowo wzmocnić ścianę za pomocą poziomych rygli lub desek w tych miejscach, gdzie chcemy zawiesić cięższe materiały. W ten sposób zyskamy bardziej wytrzymałą konstrukcję.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.