Udostępnij
Skomentuj

Wymienne moduły bateryjne- jakie wybrać?

Działanie współczesnej technologii zależy od nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej.

Pomimo wysiłku jaki wkłada się w budowę stabilnych sieci energetycznych, czasem zdarzają się przerwy w dostawie zasilania. Aby zabezpieczyć się przed utratą danych, postępów w pracy czy zasilania sprzętu medycznego w trakcie operacji, stosuje się różnego rodzaju systemy UPS. Sprawność działania zasilania awaryjnego zależy od stanu modułów bateryjnych.

Zasilacz i moduł bateryjny, czyli UPS

Renomowani producenci urządzeń wspierających zasilanie jak firma APC, należąca do koncernu Schneider Electric, koncern Eaton czy Hitachi produkują sprzęt, który zasila zabezpieczone nim odbiorniki, gdy zawiedzie sieć. Niezależnie od przeznaczenia i zaawansowania, każdy zasilacz bezprzerwowy, wymaga zastosowania modułów bateryjnych, do magazynowania energii elektrycznej na wypadek przerwy w dostawie zasilania sieciowego.

Z uwagi na dążenie do uproszczenia procesu wymiany baterii, moduły są wyposażone w typowe złącza stosowane w elektronice. Dla wygody serwisantów i optymalizacji ograniczonej przestrzeni pod obudową zasilacza, stosuje się dedykowane moduły bateryjne wyposażone w jeden lub więcej akumulatorów. Wszystko zależy od parametrów użytkowych zasilacza i ilości urządzeń przewidzianych do zasilania awaryjnego.

Wymienny moduł bateryjny APC RBC

Oryginalne akcesoria serwisowe marki APC, w postaci modułów akumulatorowych oznaczone są skrótem RBC, po oznaczeniu literowym może występować liczba, składająca się z jednej do trzech cyfr. Takim numerem referencyjnym producent określa dopasowanie konkretnego modułu bateryjnego do właściwego zasilacza.

Warto wiedzieć

Wymieniając moduł bateryjny w zasilaczu UPS niezależnie od marki, trzeba sprawdzić w specyfikacji w jaki sposób jest on zbudowany. W małych urządzeniach tego typu może to być pojedyncza bateria, w większych często stosuje się zespół akumulatorów.

Dla przykładu przyjrzyjmy się zestawowi serwisowemu APC RBC 48. Składa się on z dwóch ogniw o takich samych wymiarach. W skład modułu mogą wchodzić akumulatory 12 V o pojemności 7,2 Ah, 8 Ah lub 9 Ah. Dla porównania inne popularne moduły bateryjne APC składają się z:

 • RBC 7 – 2 akumulatorów żelowych,
 • RBC 17 – jednego szczelnego akumulatora żelowego,
 • RBC 43 – z ośmiu małych akumulatorów,
 • RBC 47 – z jednej baterii o pojemności 3,4 Ah.

Cena modułu bateryjnego zależy mi.in. od pojemności i specyfikacji zastosowanych baterii.

Akumulatory w module bateryjnym

W modułach bateryjnych najczęściej stosuje się akumulatory żelowe. Czyli takie, w których elektrolit jest zamieniany w żel o odpowiedniej gęstości przez dodanie właściwej ilości krzemionki. Akumulatory żelowe występują pod dwoma oznaczeniami SLA (Sealed Lead-Acid – szczelne ołowiowo-kwasowe) lub VRLA (Valve regulated Lead-Acid – ołowiowo kwasowe regulowane zaworami.

Akumulatory żelowe są stosowane z zasilaczach bezprzerwowych z uwagi na zalety, takie jak:

 • pełna moc po całkowitym rozładowaniu,
 • mogą być usytuowane w dowolnej pozycji,
 • korzystny stosunek pojemności do wagi i wymiarów zewnętrznych,
 • wydajność w długich cyklach pracy,
 • wysoka tolerancja na niekorzystne parametry w trybie ładowania,
 • i wiele innych.

Wymienny moduł bateryjny Eaton

W podobny sposób zbudowane są serwisowe moduły bateryjne firmy Eaton, która produkuje dedykowane zasilacze UPS do zastosowań takich jak:

 • wsparcie dla komputerów, stacji roboczych i domowej elektroniki,
 • wsparcie infrastruktury sieciowej i serwerów oraz dużych centrów przetwarzania danych,
 • zabezpieczenia zasilania dla przemysłu i medycyny.

Do zalet zasilaczu Eaton należy konstrukcja, która umożliwia szybkie wykonanie czynności serwisowych. Bateryjne moduły montowane są w specjalnie przygotowanych do tego celu gniazdach, które do minimum ograniczają dyskomfort związany z instalacją nowych baterii. Akumulatory żelowe przeznaczone do magazynowania energii mogą zasilać podłączony sprzęt tuż po instalacji. Nie ma konieczności pełnego ładowania przed rozpoczęciem trybu pracy. Nawet w takiej sytuacji nie występuje zagrożenie utraty nominalnej pojemności baterii. Akumulatory są również odporne na wielokrotne rozładowanie i ponowne ładowanie po pewnej przerwie. Ilość cykli pracy i ładowania określa specyfikacja.

Wymienny moduł bateryjny CSB

Moduły akumulatorowe marki CSB produkowane w tajwańskiej fabryce koncernu Hitachi Chemical Energy Technology to idealne uzupełnienie zasilaczy bezprzerwowych firmy Hitachi. Warto wiedzieć, że akumulatory żelowe produkcji CSB są często stosowane jako zamienniki oryginalnych akcesoriów serwisowych innych producentów. Firma CSB koncentruje się na produkcji wydajnych baterii żelowych i nie tylko.

Jeżeli znane są parametry takie jak pojemność i napięcie baterii wchodzących w skład modułu z akumulatorami, warto sprawdzić dostępność i specyfikacje produktów alternatywnych.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.