Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wodery neoprenowe - jakie wybrać? Czym się wyróżniają?

By móc przemieszczać się w wodzie, wędkarzowi nie wystarczą zwykłe kalosze.

O wiele lepiej sprawdzą się praktyczne wodery neoprenowe. Jak wybrać najlepszy model? Wędkowanie to doskonały sposób na relaks. Jest nie tylko zajęciem rekreacyjnym, ale także sportem. Obecnie organizowanych jest wiele różnych zawodów i imprez wędkarskich dla osób uprawiających spinning czy wędkarstwo spławikowe. Jednak przede wszystkim w wędkowaniu chodzi o pasję i wyciszenie się, dlatego też tak wiele osób decyduje się spróbować tej aktywności. By móc łowić ryby, niezbędny jest odpowiedni sprzęt, w tym wędka, przynęty, zanęta, podbierak. Ale to nie wszystko. Wędkarstwo oznacza także potrzebę zaopatrzenia się w odpowiedni strój. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodne kurtki moro czy czapki polowe. Tym miłośnikom wędkowania, którzy zamierzają brodzić w wodzie, przydadzą się wodery neoprenowe. Czym są te produkty?

Wodery na ryby, w tym wodery neoprenowe, to specjalne, bardzo wysokie buty wędkarskie. Dzięki nim wędkarz nie martwi się o przemoczenie, jeśli musi wejść do wody, np. by skuteczniej wyholować rybę. Bez woderów nie mogą obyć się też wędkarze łapiący na muchę, zwłaszcza w rzekach, gdzie dłuższe stanie w wodzie to nieodłączny element tej formy wędkarstwa. To właśnie brodząc w rzecznej wodzie, chwyta się takie ryby jak łososie czy pstrągi. Woderów nie można zatem pominąć, uzupełniając wędkarską garderobę.

Najbardziej rozpowszechnione wodery neoprenowe to modele typu chest waders. Jak sama nazwa wskazuje są to produkty bardzo wysokie, sięgające aż do pach. W związku z tym zakrywają dużą powierzchnię ciała i będą idealne dla wędkarzy, którzy planują wchodzić nawet do dość głębokiej wody. Chest waders wykonane z pianki neoprenowej najlepiej sprawdzą się o chłodnych porach roku, kiedy pogoda nie dopisuje. A zatem będą idealne na zimę czy jesień. Nie warto jednak korzystać z nich w lecie, bowiem neopren nie przepuszcza powietrza, a co za tym idzie powoduje pocenie się. Wodery neoprenowe mają jednak wiele zalet: są wytrzymałe i odporne na rozdarcia, elastyczne i bardzo ciepłe.

Warto wiedzieć!

Wodery dla wędkarzy wykonuje się z różnych materiałów, więc do wyboru są nie tylko wodery neoprenowe. Najpopularniejsze, bo najtańsze, są wodery gumowe. Niestety nie należą do zbyt wygodnych wyrobów, ponieważ są bardzo sztywne i grube. Inny rodzaj woderów to takie wyprodukowane z nylonu, lekkie i trwałe, ale nie przepuszczające powietrza. Na lato przydadzą się wodery z Gore-Texu, specjalnej oddychającej, wodo- i wiatroodpornej tkaniny.

Jak dobrać wodery?

Warto zwrócić uwagę, że wodery wędkarskie, w tym wodery neoprenowe, to nie tylko modele typu chest waders. W sklepach internetowych znaleźć można także produkty hip i waist waders. Pierwsze z nich to bardzo wysokie kalosze, które łatwo się zakłada i zdejmuje, są też bardzo wygodne. Sięgają do pachwin. Doskonale sprawdzą się w lecie. Drugie to wodery w postaci spodni wyposażonych w szelki. Te wyroby z kolei sięgają wyżej od hip waders, bo aż do pasa. Także będą dobre na lato, ale i mogą się sprawdzić podczas chłodniejszych dni.

Jeśli już wędkarz zdecydował się na wysokość woderów, pora zainteresować się innymi cechami tych produktów. W końcu tylko dopasowane wyroby spełnią w stu procentach oczekiwania. Wędkarz, zwłaszcza rzeczny, łapiący na muchę, musi sporo czasu spędzić w wodzie, by wreszcie złapać wymarzony okaz. Stanie w niewygodnym, ciężkim czy źle dobranym ubraniu jedynie zniechęci pasjonata połowów to częstszych wypadów nad wodę. Na co warto zwrócić uwagę, kupując wodery neoprenowe?

  • Rozmiar – oczywiście to najważniejsza kwestia w przypadku każdej odzieży. Jak skutecznie dobrać rozmiar woderów? Zazwyczaj powinien być taki sam, jaki ktoś nosi na co dzień, ale aby uniknąć zakupu niedopasowanego stroju, lepiej spojrzeć na rozmiarówkę danego producenta, w której powinien znaleźć się m.in. obwód w pasie, długość nogawki.
  • Kieszenie – praktyczne dodatki, w których można ukryć niezbędne akcesoria wędkarskie czy inne przedmioty. Najlepiej, jeśli wodery neoprenowe mają nie tylko wygodną kieszeń z przodu z zamkiem, ale także wyjmowaną kieszeń wewnętrzną.
  • Waga – oczywiście im lżejsze wodery neoprenowe, tym lepiej dla wędkarza, bowiem zapewnią większą swobodę ruchów. Można w nich będzie się także dalej przemieszczać bez poczucia zmęczenia.
  • Buty – wodery neoprenowe mogą mieć już wbudowane buty lub nie. Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej szczelne, ale to wodery bez butów zagwarantują większy komfort. Ponadto wodery bez butów będą lepsze na cieplejsze dni.

Jak zakładać wodery?

Zakładanie woderów, zwłaszcza modeli wysokich, sięgających do pach, to nie takie łatwe zadanie. Jednak najlepiej zrobić to już nad wodą. Najpierw należy włożyć jedną nogę, później drugą. Niektóre wodery mają nawet we wnętrzu specjalny materiał, który ułatwia ich zakładanie i ściąganie. W przypadku woderów neoprenowych pod spód można założyć dresy albo kalesony. Niezbędne będą także ciepłe skarpety. Przyda się także specjalna torba lub pudełko z tworzywa sztucznego, gdzie będzie się przechowywać i transportować wodery.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.