Udostępnij
Skomentuj

Przynęta na ryby – jaką wybrać? Która najlepsza?

Czym różnią się przynęty? Jakie najlepiej stosować na konkretne ryby i które są najlepsze?

Przynęta na ryby to klucz do sukcesu i udanego połowu. Wiele rodzajów oraz opcji sprawia, że możemy idealnie dobrać ją do każdego gatunku, oraz pory roku czy akwenu wodnego, na którym łowimy. Warto szczegółów zgłębić wiedzę na ich temat, gdyż trafienie z odpowiednim rodzajem zagwarantuje wiele złowionych ryb. Przynęta na lina czy przynęta na szczupaka będą różniły się od siebie diametralnie, więc warto zaplanować swoje działania przed wyruszeniem na ryby. Jaką zatem przynętę na ryby wybrać? Która przynęta na ryby będzie najlepsza? Jaki jest wybór? Odpowiedzi i przydatne porady poniżej.

Czym jest przynęta?

Przynęty to elementy sztucznie bądź pochodzenia organicznego, których używa się do łowienia ryb. Są one umieszczone na haczyku lub w bliskiej jej odległości. W zależności od rodzaju jej przeznaczenie i typu ma ona zwabić ryby i powodować, że będą ją atakowały oraz połykały. Przynęta na ryby jest obowiązkowym elementem w każdym rodzaju łowienia. Istnieje wiele rodzajów, które nadają się do różnego wędkarstwa. Oto najpopularniejsze przynęty:

  • robaki — czerwone, białe
  • kukurydza, chleb itp.
  • błystki i woblery — sztuczne imitacje rybek
  • muchy — drobiazgowo wykonane z materiału lub plastiku

Bardzo ważnym elementem jest przynęta na ryby i jej dobór. To od niego zależy jaka ryba podpłynie do naszego haczyka i jaką złowimy. Zalec ona będzie nie tylko od rodzaju ryby, ale także od pory roku, pory dnia, czy łowiska, na którym łowimy. Warto również porozmawiać z innymi wędkarzami na ten temat. Każdy z nich ma inny punkt widzenia co może być bardzo cenną wiedzą. Dobrym pomysłem jest również przetestowanie wielu rodzajów przynęt i samodzielne wybranie najlepszej z nich.

Przynęta czy zanęta?

Przynęta na ryby i zanęta to często wymiennie używane — szczególnie przez doświadczonych wędkarzy sformułowania. Różnią Się od siebie diametralnie, choć oba zwroty mają na celu zwabienie ryby. Przynęta na ryby to pojedyncza rybka, ziarno kukurydzy czy błystka z haczykiem, którą bezpośrednio kusi potencjalne zdobycze. Zanęta jest zaś rozdrobnionym proszkiem o dużym aromacie, który ma zwabić ryby w obszar naszych połowów. Najczęściej jest przygotowywana z pożywienia dla ryb, choć zawiera jej śladowe ilości. Ma to na celu tylko zwabienie i zachęcanie do szukania większej przynęty z haczykiem.

Jaka przynęta na jaką rybę?

Odpowiednio dobrana przynęta na ryby to połowa sukcesu. Dzięki temu mamy pewność, że polujemy na konkretną rybę i nie ma w naszych działaniach żadnego przypadku. Przynęta na okonia lub szczupaka — czyli drapieżniki będzie w postaci sztucznych elementów. Są to woblery, czyli syntetyczne kolorowe rybki, które imitują prawdziwe ofiary. Bardzo często łowi się także na metalowe blaszki, które są również atrakcyjne dla nich. Organiczna przynęta na ryby jest mało atrakcyjna dla drapieżników, dlatego wykorzystuje się imitacje lub prawdziwe małe rybki. Przynęta na bolenia jest bardzo podobna i najczęściej udaje się złowić te ryby spinningista.

Karpie, liny i amury to zgoła inna grupa ryb, które powoli i spokojnie “wciągają jak odkurzacz” atrakcyjne dla nich pożywienie. Taki system wymaga dobranie innej przynęty. Na te ryby najlepsze będą chleb, niedogotowane ziemniaki, kukurydza czy kulki proteinowe. Ważnym czynnikiem jest też zanęcanie, czyli wsypywanie do wody drobnych ilości pokarmy, które wabią ryby. Sprawia to, że w okolice naszego haczyka przypłyną liczne ryby. Znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo udanego połowu. Przynęta na karpia czy przynęta na amura różnią się wielkością oraz ogólną charakterystyką ma to na celu zapobiegnięciu ściągania przynęty przez inne ryby i dostosowaniu się do ich preferencji żywieniowych.

Przynęta na suma — drapieżnika jest jeszcze nieco inna. Warto do jego połowu stosować filety innej ryby lub wątróbka. Drapieżnik ten wymaga innego podejścia niż spinning. Przynęta na karasia czy inne mniejsze ryby to kukurydza z puszki, robaki białe i czerwone czy ziemniaki. Jest to ryba również karpiowata, więc funkcjonuje na podobnych zasadach żywieniowych co sam karp. Zalecane jest równie ważne przy mniejszych rybach i działa tak samo skutecznie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.