Udostępnij
Skomentuj

Winyle – jak zacząć? Czym odtwarzać płyty winylowe?

Winyle znów cieszą się dużą popularnością. Jak czyścić płyty winylowe? Jak je odtwarzać i przechowywać?

Płyty winylowe były powszechnie użytkowane od końca XIX wieku do lat osiemdziesiątych XX wieku. Nowoczesne nośniki zmarginalizowały ich użytkowanie, ale po okresie zachłyśnięcia się nowoczesnym zapisem cyfrowym, coraz więcej osób jest zainteresowanych wrócić do klasycznych winyli. Trend ten potwierdza fakt, że obecnie coraz więcej albumów muzycznych jest wydawanych już nie tylko w wersji cyfrowej, ale także na płytach winylowych. Chcesz również stać się kolekcjonerem płyt gramofonowych? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na temat odtwarzania, czyszczenia oraz przechowywania klasycznego nośnika muzyki, jakim jest płyta winylowa.

Płyty winylowe – historia, która wraca do łask

Po płyty winylowe sięgają już nie tylko melomani. Przez lata wiele osób sprzedawało za małe pieniądze swoje zbiory starych płyt winylowych, co umożliwiało zgromadzenie znakomitych kolekcji. Dziś niektóre albumy w wersji analogowej osiągają zawrotne ceny, a miłośnicy tradycyjnego brzmienia nie skąpią środków na uzupełnianie własnej kolekcji. Jeśli tylko dysponuje się odpowiednim sprzętem do odtwarzania płyt gramofonowych, warto odkurzyć stare płyty winylowe i przekonać się na własnej skórze, jak świetne może być brzmienie tych czarnych krążków.

Winyle – jak zacząć? Od adaptera na płyty winylowe

Bez względu na to, czy dysponujemy kolekcją płyt winylowych, czy właśnie zakupiliśmy pierwszy krążek w dyskoncie lub na pchlim targu, do jego odtworzenia niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Co to znaczy odpowiedni? Co odtwarza winyle?

Płyty winylowe można odtwarzać na gramofonie. To nie musi być nowoczesna wariacja na temat gramofonu czy patefonu, równie dobrze możemy sięgnąć po stary sprzęt, który zalega na rodzinnym strychu lub kupić urządzenie z drugiej ręki. Jeśli nie mamy dostępu do sprawnego gramofonu, warto rozejrzeć się za urządzeniami nowymi – produkowane obecnie gramofony są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne więc będą znakomitą ozdobą wnętrza. Na rynku można znaleźć m.in. adapter na płyty winylowe, który wyposażony będzie w wiele dodatkowych funkcji – radio, łączność Bluetooth, nagrywanie do MP3 itp. Takie urządzenie jest w stanie zastąpić klasyczne radioodtwarzacze czy wieże Hi-Fi. Jeśli potrzebujesz dobrego odtwarzacza na płyty winylowe, to polecamy m.in. nasz ranking gramofonów, w którym polecamy najlepszy sprzęt.

Gramofony na płyty winylowe – jak odtwarzać winyle?

Do odtwarzania płyt winylowych niezbędny będzie gramofon, wzmacniacz, a czasami również przedwzmacniacz. O tym, czy będziemy musieli sięgnąć po przedwzmacniacz, decyduje funkcjonalność używanego wzmacniacza (jeśli posiada on wbudowany przedwzmacniacz, nie będzie konieczne kupno oddzielnego sprzętu).

Samo odtwarzanie winyli i użytkowanie gramofonu zależy od tego, jaki model urządzenia posiadamy. W uproszczeniu, gramofony można podzielić na:

 • manualne – tradycyjne, trudniejsze w obsłudze. Płytę należy umieścić w gramofonie i samodzielnie ustawić ramię oraz igłę. Po zakończeniu słuchania płyty, ramię należy unieść w górę, bo w przeciwnym razie igła wciąż będzie kręciła się po płycie;
 • automatyczne – wystarczy umieścić płytę na talerzu, a pozostałe czynności odbywają się automatycznie. Gramofony tego typu są łatwiejsze w użytkowaniu.

Jak przechowywać winyle? Czy konieczny jest stojak na płyty winylowe?

Odpowiednie przechowywanie, czyszczenie i dbanie o płyty winylowe sprawi, że czarne krążki będą wciąż brzmiały znakomicie, nie powykrzywiają się i nie ulegną uszkodzeniom. Niestety duże gabaryty płyt winylowych sprawiają, że trudniej znaleźć na nie odpowiednie miejsce, ale warto przyłożyć się do tego zadania, bo odpowiednie przechowywanie płyt gramofonowych zapobiega ich brudzeniu się i deformacjom.

Istnieje wiele sposobów przechowywania płyt winylowych, do najpopularniejszych można zaliczyć:

 • Segregatory na płyty winylowe – dobre rozwiązanie, jeśli kolekcja płyt nie jest bardzo duża. Segregatory na winyle to wydatek około 100 złotych. Są wygodne w użytkowaniu, można postawić je w dowolnym miejscu;
 • specjalne półki lub stojaki na płyty winylowe – to mogą być drogie, dedykowane meble dla melomanów albo regały zaadaptowane do tego zastosowania. Zaletą specjalnego stojaku na płyty winylowe jest fakt, że to mebel, który pomieści pokaźną kolekcję. Dodatkowo meble robione na zamówienie mogą również zawierać półki na sprzęt audio i gramofon.

Bez względu na to, czy przechowujemy płyty winylowe na półce, w segregatorze czy szufladzie, liczy się także jej zabezpieczenie przed brudem i przypadkowym zarysowaniem. Podstawowym rozwiązaniem są fabryczne koperty, w które były zapakowane płyty podczas zakupu. To dobre rozwiązanie, ale warto jeszcze stosować dodatkowe zabezpieczenie – specjalne koperty pokryte od wewnątrz folią antystatyczną, która chroni winyle przed elektryzowaniem się i zarysowaniami.

Jak czyścić płyty winylowe?

Płyty gramofonowe mogą się brudzić i kurzyć nawet wówczas, gdy przechowujemy je z należytą starannością. Jeśli zapomnimy o schowaniu płyty do opakowania lub niezbyt dokładnie oczyściliśmy gramofon, na powierzchni płyt winylowych może zbierać się kurz i inne paproszki. Czym można czyścić płyty winylowe? Rozwiązań jest wiele, a popularne są specjalne szczotki do czyszczenia na sucho (warto stosować je każdorazowo, przed włożeniem płyty do gramofonu).

Uwaga!

Płyt winylowych nie należy czyścić domowymi sposobami. Używanie mydła, płynu do naczyń lub płynu do szyb może doprowadzić do uszkodzenia płyty winylowej!

Winyle – czy warto? Zalety i wady płyt winylowych

Moda na płyty winylowe wróciła już jakiś czas temu. Obecnie coraz więcej albumów jest wydawanych nie tylko na CD, ale również w formie tych dużych, czarnych krążków. Czy warto kupować płyty winylowe? Jakie są ich zalety, a jakie są wady?

ZALETY

 • Wyraźne i charakterystyczne dla płyt winylowych brzmienie muzyki;
 • płyty winylowe są świetną ozdobą wnętrza, a ich użytkowanie i kolekcjonowanie to prawdziwa przyjemność;
 • płyty winylowe pozwalają obcować z muzyką w zupełnie inny sposób – to pretekst do chwili relaksu, wsłuchania się w muzykę;
 • wiele płyt można kupić z drugiej ręki w dość niskiej cenie;
 • płyty winylowe są modne, mają retro urok, a nawet gdy ulegną uszkodzeniu, można znaleźć dla nich mnóstwo zastosowań (od ozdób ściennych, po zegary i tym podobne przedmioty).

WADY

 • Do ich odtwarzania niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który bywa kosztowny;
 • przechowywanie i czyszczenie płyt winylowych może być kłopotliwe.

Płyty winylowe mają swój niepowtarzalny urok. Dla jednych to przestarzały nośnik, a dla drugich prawdziwa esencja muzyki. Z całą pewnością warto dać im szansę, a szczególnie wówczas, gdy i tak posiadamy jakieś stare krążki i zakurzony gramofon – wówczas niewielkim kosztem możemy cofnąć się w czasie i zatopić w klimatycznej muzyce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.