Udostępnij
Skomentuj

Jaki wybrać rozmiar płyt winylowych? Gdzie szukać winyli do samplowania?

Winyle wracają do łask! Istnieją różne wymiary płyty winylowej – które wybierać? I co to jest sampling?

Na pierwszy rzut oka płyty winylowe stanowią w dzisiejszych czasach relikt przeszłości, jednakże to stwierdzenie z dnia na dzień poddawane jest weryfikacji. Faktem jest, że winyle coraz mocniej wracają do łask wśród słuchaczy, szczególnie tych, którzy cenią sobie unikatowość brzmienia muzyki odtwarzanej w gramofonie, a nierzadko znacznie wyższą wartość materialną niż w przypadku ogólnodostępnych nośników CD. Dopiero zamierzasz kolekcjonować winyle? Warto zaznaczyć, że wymiary płyty winylowej mogą być różne. Od czego to zależy? Na jakie rodzaje należy zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiesz się w tym tekście.

Płyty winylowe – jak działają?

Jak działają płyty winylowe? W jaki sposób odtwarza się muzykę zarejestrowaną na tym nietypowym dla dzisiejszych czasów nośniku? Nie jest to skomplikowane. Płyta gramofonowa, osadzona na napędzie gramofonu jest poddana określonej ilości obrotów na minutę, a dzięki rowkom wydrążonym w płycie, igła gramofonu zbiera drgania częstotliwości, które następnie zamienia w impuls elektryczny stanowiący podstawę powstawania dźwięku wysyłanego do systemu odsłuchowego.

Płyty winylowe wykonuje się zwykle z ebonitu, szelaku lub chlorku winylu – właśnie od tego ostatniego pochodzi określenie „płyty winylowej”. Można by rzec, że to wszystko na temat płyt gramofonowych, jednakże istnieją inne, ważne kryteria, z którymi powinien zaznajomić się każdy amator kolekcjonujący czarne płyty.

Mogłoby się wydawać, że płyta gramofonowa to po prostu zlepek muzyki nagranej w dziwny, antyczny dla dzisiejszej technologii sposób, który nie jest w żaden sposób skomplikowany. Jednakże, z tłoczeniem płyt winylowych wiążą się pewne reguły – przede wszystkim względem rozmiarów płyty, co ma bezpośrednie odniesienie do ilości obrotów wykonywanych przez napęd gramofonu w ciągu minuty.

Wymiary płyty winylowej

Warto wymienić podstawowe różnice wymiarów płyty winylowej, co uzależnione jest w dużej mierze od ilości piosenek na nośniku. Wyróżnić można przede wszystkim:

  • LP (Longplay) – to nic innego jak płyta długogrająca, czyli taka, która obejmuje z reguły cały album, a całkowity czas jej odtwarzania jest nie krótszy niż czterdzieści minut. Winyle te mają zwykle średnicę 30 cm, co odpowiada dwunastu calom. Takie płyty są z reguły odtwarzane z prędkością 33 i 1/3, bądź 45 obrotów na minutę (są to standardowe parametry dla większości płyt długogrających).
  • Extended Play (EP) – to płyta krótkometrażowa, wydawana we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, tj. dwanaście, dziesięć lub siedem cali. W przypadku płyt 7-calowych płyty są przystosowane do wykonania 33 1/3 obrotów, w przypadku 10-calowych płyta jest zaś przystosowana do napędu wykonującego standardowe 45 obrotów na minutę.
  • Single – są to pojedyncze utwory nagrywane z reguły na płyty 7-calowe przystosowane do 45 obrotów na minutę, jednak współczesne techniki tłoczenia płyt gramofonowych nie stronią od nagrywania płyt typu single na płytach 12-calowych.

Są to trzy typowe rozmiary płyt winylowych, z którymi możemy spotkać się na co dzień, jednakże wbrew panującym normom, istnieje bardzo duża ilość płyt, które różnią się średnicą od wykreowanej normy – zagłębiając się w świat płyt winylowych, możemy natrafić na płyty charakteryzujące się różnoraką wielkością, niekoniecznie proporcjonalną do ilości zarejestrowanej na nich muzyki.

Sampling – co to jest?

Na świecie istnieje niezliczona ilość utworów, które stanowią bardzo szeroki wachlarz inspiracji na każdy dzień. Jednakże, w dobie nieograniczonych możliwości ludzkiej wyobraźni, muzyka wytworzona w przeszłości staje się również doskonałym źródłem inspiracji do tworzenia czegoś absolutnie nowego przy użyciu tychże „starych” produkcji. Mowa o samplingu – wyrafinowanej sztuce recyklingu muzyki, która polega na bezpośrednim wycinaniu danych partii dźwiękowych poszczególnych utworów, w celu wykorzystania ich do produkcji absolutnie nowego dzieła, opartego na odpowiednio ułożonych, wyciętych wcześniej sekwencji. Sztuka ta jest kojarzona głównie z muzyką rap, wywodzącą się z subkultury hip-hop, która na dobre przedarła się z amerykańskich „gett” do europejskiej kultury, stanowiąc obecnie bardzo duży odsetek muzyki popularnej wśród młodego pokolenia.

Sampling – współczesna sztuka recyklingu muzyki

Nazywanie samplingu sztuką wyrafinowaną ma bardzo silne podłoże, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę tryb pracy związanej z samplowaniem utworów, który wiąże się z niesamowitą dokładnością i niepohamowaną wyobraźnią. Bardzo często zdarza się, że topowe utwory znanych producentów są wyprodukowane przy użyciu sampli z dokładnie tego samego utworu, jednakże ich oryginalne ułożenie sprawia, że mamy do czynienia z absolutnie innym tworem. Opisany fakt bez wątpienia ukazuje wyjątkowość tej sztuki, która wiąże się z nieograniczoną inwencją twórczą oraz umiejętnością tworzenia – na dobrą sprawę – przy użyciu własnego słuchu i prostych narzędzi do obróbki dźwięku – z reguły ulokowanych jednak w programach do tworzenia muzyki typu digital.

Można by zatem rzec, że sampling daje nam możliwości stworzenia muzyki ze wszystkiego, z czego możemy wyciąć jakiekolwiek partie dźwiękowe. Każdy profesjonalny producent regularnie nabywa nowe winyle do samplowania. Tylko płyta winylowa oddaje niesamowite, analogowe brzmienie stanowiące fundament samplingu. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że muzyka nagrywana na winyle charakteryzuje się po pierwsze podobnym brzmieniem z perspektywy postprodukcji (masteringu), a po drugie niesamowitym, ciepłym analogowym brzmieniem, które pozwala doskonale odczuć piękno i czystość melodii – co często ulega przemianie, jeśli uwzględnimy szkodliwą dla jakości dźwięku kompresję formatu mp3.

Winyle do samplowania – gdzie szukać?

Poszukując winyli do samplowania, możemy zacząć chociażby od rodziny i znajomych – zapewne posiadają różnorakie sztuki w piwnicach lub na strychach. Niemniej jednak z czasem baza próbek będzie musiała się powiększać, a tym samym będzie należało zadbać o źródło nowych dźwięków, do których niezbędne będą wnikliwe poszukiwania wyjątkowych płyt winylowych. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo duża ilość miejsc, gdzie można nabyć płyty winylowe doskonałej jakości, które mogą posłużyć jako doskonały materiał do wyprodukowania nowego, oryginalnego utworu muzycznego. Szkoda czasu na wizyty po antykwariatach? Wiele atrakcyjnych ofert znajdziesz w sklepach internetowych, gdzie dostępne są zarówno płyty winylowe artystów poprzednich pokoleń, jak i albumy ze współczesną muzyką.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.