Udostępnij
Skomentuj

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Każdy sposób jest dobry, by ochłodzić się podczas upałów. Co przyniesie większą ulgę, sprawdź!

Widać je już na pierwszy rzut oka, że oba urządzenia znacznie różnią się od siebie wyglądem. Na tym się jednak nie kończy, bo i zakres działania będzie znacznie inny.

Co lepsze klimatyzator czy wentylator?

Lejący się z nieba żar po kilku tygodniach potrafi zmęczyć nawet jego największych fanów. Niestety, trudno jest znaleźć dobrą ucieczkę od upału. Zanurzenie w jeziorze czy morzu to dobre rozwiązaniem, ale zaraz po wyjściu z wody ciało może być jeszcze bardziej narażone na spalenie słońcem. Zimne okłady to z kolei już ostateczność, przynosząca chwilową ulgę przegrzanej skórze. Długotrwałe wystawienie na wysokie temperatury grozi bólami głowy, udarem i odwodnieniem. Ciągłe pocenie się powoduje też uczucie znacznego dyskomfortu.

Na szczęście istnieją metody, by z upałami walczyć, a przynajmniej, by nieco zmniejszyć ich wpływ na Twój organizm. Pierwszą z nich jest klasyczny stojący wentylator. Jego elektryczny silnik porusza łopatami, które wprawiają w ruch powietrze. Ten sztucznie wytworzony wiatr trafia na Twoje ciało, zdmuchując powstający wokół Ciebie płaszcz cieplny i drobinki potu, przynosząc odczucie niższej temperatury w podobny sposób, jak robi to morska bryza.

Domowy klimatyzator ma natomiast na celu fizyczne chłodzenie otoczenia. W tańszych modelach odbywa się to poprzez mechaniczne przepuszczenie powietrza przez nasączone zimną wodą filtry. Droższe urządzenia działają podobnie jak lodówka i systemy samochodowe, na przemian sprężając oraz rozprężając gazowy czynnik chłodzący. Potrafią one sporo kosztować, ale ich skuteczność i przydatność przez cały rok w pełni to rekompensuje. Mogą bowiem również grzać czy osuszać powietrze, nieprzerwanie dbając o utrzymanie idealnych warunków w Twoim domu.

Ze względu na różnice w działaniu i cenie, trudno jest jednoznacznie wskazać, które z urządzeń lepiej sprawdzi się w Twoim domu. Ten poradnik podpowie Ci więc, w jaki sposób wentylatory i klimatyzatory przynoszą ulgę od upału, oraz czego możesz oczekiwać od modeli w różnych przedziałach cenowych. Dzięki tym informacjom będziesz wiedział, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się latem do mieszkania, domu czy biura.

Polecane klimatyzatory

Jak działa klimatyzator, a jak działa wentylator?

Urządzenia przenośne dzielą się na dwa rodzaje. Mobilny klimator, mający zazwyczaj postać niewielkiej kostki, chłodzi Cię dzięki zimnej wodzie lub kostkom lodu. Jedynym elementem pobierającym prąd jest w tym przypadku wentylator, który tłoczy powietrze przez nasączone wodą filtry, lub, jak w większych modelach, niedużą chłodnicę. Efekt pracy klimatora to para wodna nawilżająca otoczenie oraz chłodna bryza. Dodatkowym atutem tego typu urządzenia jest niskie zużycie energii, dzięki czemu może on być zasilany z portu USB.

Drugą kategorią, zapewniającą już faktyczne chłodzenie poprzez sprężanie i rozprężanie gazów, są klimatyzatory przenośne. Do działania potrzebują znacznie więcej energii elektrycznej, nawet aż kilka kilowatów, a by osiągnąć odpowiednią skuteczność, wymagają wystawionej przez okno rury, którą odprowadzają ciepłe powietrze. Jest to też rozwiązanie nieco głośniejsze, gdyż łączy w sobie chłodnicę, sprężarkę i wentylator. Ich przenośność to też kwestia dość umowna, potrafią bowiem ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Ich wydajność jednak w pełni te wady rekompensuje. Potrafią one znakomicie chłodzić nawet większe pomieszczenia, niemal doganiając pod tym względem klimatyzatory ścienne. Te ostatnie występują zwykle jako dwuczęściowy system podsufitowy. Chłodnica i sprężarka są wyprowadzone w tym przypadku na zewnątrz, przez co uzyskujesz znacznie niższy poziom hałasu. Jest to też lepszy wybór do większych pomieszczeń, w których urządzeniu przenośnemu zabrakłoby mocy.

W porównaniu do nich wentylator jest rozwiązaniem niezwykle prostym, co ma swoje odzwierciedlenie w nawet kilkudziesięciokrotnie niższej cenie. Podobnie jak w przypadku klimatora, jedyny element pobierający energię elektryczną to wiatrak, toteż w porównaniu do bardziej wyszukanych metod chłodzenia, wentylator nie ma dużego wpływu na Twoje rachunki za prąd. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w generator mgiełki wodnej, która nawilża otoczenie i przynosi dodatkową ulgę w upale.

Jakie są różnice pomiędzy wentylatorem a klimatyzatorem?

Główne różnice między oboma typami urządzeń wynikają z ich konstrukcji oraz zasady działania. Klimatyzator jest więc znacznie bardziej energochłonny i kosztowny, ale rekompensuje to możliwością faktycznego chłodzenia powietrza. Nawet po wyłączeniu, efekt jego pracy trwa jeszcze przez kilka godzin. Wentylator natomiast służy jedynie wytwarzaniu wiatru, który padając na Ciebie, zdmuchuje płaszcz cieplny, przynosząc wrażenie niższej temperatury. Jest znacznie tańszy w zakupie i eksploatacji, ale po jego wyłączeniu zaczniesz znowu odczuwać upał.

Stacjonarny klimatyzator ścienny odznacza się też dodatkowym utrudnieniem, wpływającym na początkowy koszt. Jeżeli nie został uwzględniony w projekcie budynku i zainstalowany podczas budowy, jego montaż powinna przeprowadzić wykwalifikowana ekipa, która znajdzie mu najlepsze miejsce. By zapewnić mu optymalne warunki pracy, koniecznie należy też uszczelnić wszystkie okna. Pomaga to znacznie wyciszyć Twój dom, zdecydowanie zwiększając komfort życia.

Klimatyzatory KAISAI stanowią dobry, nowoczesny wybór do domu czy biura, zarówno w segmencie urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Jeżeli jednak nie jesteś pewien, czy chcesz montować kilkuelementowy system albo ustawić w pokoju głośny sprzęt przenośny, zwróć uwagę na inne opcje. Sama uszczelka na okna w dużym domu potrafi kosztować więcej niż prosty wiatrak albo klimator, który również może okazać się wystarczający.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na kwestie higieny eksploatacji obu typów urządzeń. Łopaty wentylatorów i filtry klimatyzatorów wymagają regularnego czyszczenia, gdyż w przeciwnym wypadku osiadający kurz rozprowadzają po całym pomieszczeniu. Może to prowadzić do podrażnień śluzówki i skóry, objawów alergicznych czy chorób układu oddechowego. Ponadto, dłuższe przebywanie w strumieniu powietrza grozi bólami reumatycznymi.

Kiedy wybrać wentylator, a kiedy klimatyzator?

Internetowe poradniki i specjaliści zgadzają się, że aby klimatyzator zapewniał optymalną wydajność chłodzenia, jego moc powinna wynosić 0,1 kW na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Niezależnie więc, czy Twój wybór padł na pokojowy model mobilny, czy ścienny bez rury, moc urządzenia do większego pokoju może być dużym obciążeniem dla domowej instalacji elektrycznej. Cennik tego rodzaju sprzętu też zwykle nie zachęca do zakupu.

Nie oznacza to, że powinieneś klimatyzator od razu skreślać. Jest to cichy sposób na zapewnienie domownikom przyjemnie chłodnego powietrza o optymalnej wilgotności. Pomoże też w sezonie zimowym ogrzać pomieszczenie, w którym został zamontowany, a zainstalowane w nim filtry przyniosą ulgę alergikom. Jeżeli więc jesteś w stanie pozwolić sobie na jego zakup i eksploatację, stanowi on doskonały wybór do Twojego domu, który na pewno będziesz polecać wszystkim znajomym.

W każdym innym przypadku warto kupić urządzenie trochę tańsze. Niezależnie, czy będzie to wodny klimator czy klasyczny wentylator, jest on w stanie przynieść dużą ulgę od upałów, jednocześnie będąc energooszczędnym, kompaktowym i cichym. Obecna w niektórych modelach funkcja mgiełki wodnej zapewnia dodatkowe nawilżenie oraz chłodzenie otaczającego Cię powietrza. Warto jednak pamiętać o utrzymaniu łopat wirnika w czystości, co pozwoli uniknąć rozprowadzania kurzu, alergenów i mikroorganizmów po pomieszczeniu.

Niezależnie od tego, czy Twój wybór padnie ostatecznie na wentylator czy klimatyzator, oba rodzaje urządzeń doskonale sprawdzają się w pracy, przynosząc ulgę od letnich upałów. Ze względu na występujące między nimi różnice w sposobie działania czy cenie, nie da się wskazać jednoznacznie lepszego wyboru, który sprawdzi się w każdym domu. W dobraniu optymalnego modelu do Twoich potrzeb pomoże nasz ranking klimatyzatorów i wentylatorów.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.