Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka teleskopowa do 200 zł – jaką wybrać?

Zastanawiamy się, na jakiej podstawie dokonać wyboru wędki teleskopowej za maksymalnie 200 złotych.

Metod połowu ryb jest tak dużo, że nikogo nie powinien dziwić ogrom wyboru wędzisk. W każdej chwili możemy dobrać sprzęt w zależności do tego, co chcemy łowić, jak zamierzamy to robić, a także  w jakich warunkach. Do tego dochodzi również kryterium ceny. Wbrew pozorom, za wędkę nie trzeba wydać majątku, by móc liczyć na odpowiednie parametry połowu oraz wysoki komfort użycia.

W przedziale cenowym do 200 złotych znajdziemy mnóstwo zróżnicowanych modeli. Spośród wszystkich kategorii sprzętów wędkarskich, warto zająć się wędziskami teleskopowymi, które bardzo często stanowią temat gorących dyskusji na forach i stronach internetowych. Wskażemy, czym się one charakteryzują, kiedy mogą być stosowane, a także jak dokonać ich wyboru.

Wędki teleskopowe

Biorąc pod uwagę budowę wędzisk, możemy podzielić je na 3 grupy. Pierwszą będą modele jednoczęściowe, które wyróżniają się zwiększoną wytrzymałością, jednak, ze względu na ich wymiary, są bardzo trudne w transporcie. W drugiej grupie znajdują się wędziska segmentowe, składające się z dwóch, trzech, a czasem pięciu lub sześciu części. Dzięki temu, po złożeniu całość jest krótsza, jednak nadal możemy mówić o dość problematycznych przechowywaniu i montażu.

Najlepiej pod tym względem wypadają wędki teleskopowe – kolejne element są wsuwane do większych, dzięki czemu po złożeniu otrzymujemy niewielki sprzęt, który zmieści się do bagażnika samochodu, pokrowca czy też torby. Właśnie za to tego typu wędziska są cenione najbardziej. Wybierane są przede wszystkim przez amatorskich wędkarzy, którzy często zmieniają miejsce powodu. W takich warunkach mobilność ma spore znaczenie.

Oczywiście do tego dochodzą również parametry techniczne wędki, które w przypadku modeli teleskopowych są gorsze. Do tej kwestii przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

Wędka teleskopowa – jaki rodzaj?

Omawiane wędziska często są określane mianem uniwersalnych. Związane jest to z tym, że konstrukcję teleskopową wykorzystuje się w wielu rodzajach wędek. Przede wszystkim do połowu mniejszych ryb, ale również na karpia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy.

  • Wędka spinningowa.
  • Wędka karpiowa.
  • Wędka spławikowa.
  • Wędka gruntowa.
  • Wędka morska.

W każdej kategorii można znaleźć wędki teleskopowe, które przez wielu są cenione bardziej niż modele jednoczęściowe i segmentowe. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianej już mobilności.

Jaka wędka teleskopowa do 200 zł?

Po wyjaśnieniu, z czym mamy do czynienia, przyszła pora na przedstawienie wszystkich najważniejszych parametrów technicznych wędzisk teleskopowych. Pomoże nam to w doborze sprzętu do konkretnej metody połowu.

  • Długość. W sieci czasem można spotkać się z opinią, że powinna być dobierana do wzrostu wędkarza. Jest to jednak błąd. Najważniejsza jest bowiem metoda połowu. W przypadku wędek karpiowych, do wyboru mamy przeważnie modele o długości 360 cm lub 390 cm. Te pierwsze okażą się odpowiednie dla początkujących. Łatwiej nimi bowiem manewrować, pozwoli to również szybciej nauczyć się tej metody. Wędki 390 cm sprawdzą się natomiast w momencie, gdy zależy nam na dalekich rzutach.

W przypadku spinningu, wiele zależy od tego, z jakiego miejsca łowimy. Jeśli z brzegu, możemy pozwolić sobie na wędki dłuższe (240-300 cm), podczas łowienia z morza, wędka powinna mieć długość maksymalnie 240 cm. Warto również pamiętać o tym, że modele krótsze będą łatwiejsze na początku naszej przygody z wędkarstwem. W przedziale cenowym do 200 złotych nasz wybór jest bardzo szeroki – najkrótsze wędki mają długość 180 cm, a najdłuższe około 800 cm.

  • Ciężar wyrzutu. Bardzo ważny parametr, który informuje nas o tym, z jak ciężką przynętą wędka może współpracować. Ma to oczywiście wpływ na wielkość i ciężar ryb, jakie chcemy łowić. Warto nadmienić, że producenci podają zarówno wartość minimalną, jak i maksymalną. Jeśli więc mowa jest o wędce o ciężarze wyrzutu 5-10 g, oznacza to, że optymalne parametry zarzucania uzyskamy w przypadku przynęt o wadze od 5 g do 10 g.
  • Krzywa ugięcia. Jest ważna przede wszystkim przy metodzie karpiowej. Określa ona masę potrzebną do tego, by między szczytówką a Dolnikiem powstał kąt 90 stopni. W przedziale do 200 złotych, najczęściej są spotykane wędki o krzywej ugięcia równej 3 Ibs.
  • Obecne metody produkcyjne, a także wykorzystywane materiały sprawiają, że na rynku mamy dostęp do specjalnie wzmacnianych wędek, które ważą niewiele. Dzięki temu zwiększa się oczywiście komfort połowu. W przypadku wędzisk teleskopowych do 200 złotych, możemy liczyć na modele o wadze od 130 g, do około 800 g.
  • Dla wielu osób wyznacznikiem jakości wędziska jest renoma producenta, który odpowiada za jej przygotowanie. Kupując model od uznanej firmy, możemy liczyć na co najmniej przyzwoitą jakość wykonania. W przypadku modeli teleskopowych, warto zainteresować się sprzęty między innymi od takich producentów jak Mikado, Jaxon, Shimano oraz Daiwa.

Jaka wędka lepsza – teleskopowa czy składana?

Popularność wędzisk teleskopowych jest duża zwłaszcza wśród początkujących. Gwarantują one sporą mobilność i łatwe składanie i rozkładanie. Jest to istotne na przykład wtedy, gdy często zmieniamy miejsce połowu.

Są to oczywiście spore zalety wędek teleskopowych, jednak należy pamiętać o ich słabszych parametrach technicznych. Widoczne są one przede wszystkim wtedy, gdy chcemy złowić większą rybę i skorzystać z cięższej przynęty. Wędki teleskopowe wyróżniają się niższą wytrzymałością mechaniczną niż modele składane, zapewniają również mniejszy komfort holowania ryb. Wszystko to sprawia, że większość zapalonych rybaków decyduje się na modele dwuczęściowe, trzyczęściowe etc. Co prawda ich długości po demontażu wszystkich elementów jest spora, jednak w zamian tego możemy liczyć na lepsze parametry połowu i wyższą wytrzymałość mechaniczną. Jeśli więc zależy Wam na wygodzie i chcecie zapolować na większe okazy, decydujcie się na wędziska składane.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.