Udostępnij
Skomentuj

Jaki kołowrotek na grunt i spławik? Który będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego sprzętu do wędkowania jest bardzo ważny i może znacząco wpłynąć na jakość połowu.

Jak działa kołowrotek?

Zazwyczaj wykonany jest z aluminium lub grafitu, dzięki czemu jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Mocny kołowrotek może wystarczyć na wiele lat, znacznie poprawiając jakość wędkowania, dlatego warto dobrze zastanowić się, jaki model wybrać. Powinien on być dopasowany przede wszystkim do metody łowienia.

Jaki kołowrotek na grunt?

Do wędkarstwa gruntowego najlepszy jest sprzęt, który posiada cechy takie jak:

 • Ruchoma szpula - charakteryzująca się bardzo prostą, lecz mocną konstrukcją, w której oś kołowrotka ułożona jest prostopadle do wędziska. To rozwiązanie sprawdza się również w przypadku wędkarstwa spławikowego, czy muchowego.
 • Tylny hamulec - cechując się wytrzymałością i łatwością regulacji podczas holowania. Szczególnie polecany jest wędkarzom, łowiącym duże i ciężkie ryby.
 • Wolny bieg - czyli możliwość rozłączenie mechanizmu ze szpulą. Dzięki temu żyłka może swobodnie się rozwijać. Jest bo bardzo przydatna funkcja w przypadku konieczności poluzowania linki w czasie połowu ryb takich jak np. karp.
 • Hamulec walki - czyli automatyczna blokada hamulca, przydatna podczas holowania ryb o sporych rozmiarach.

Wybierając kołowrotek, warto sprawdzić, czy posiada on wszystkie powyższe funkcje. Należy również dopasować jego wielkość do gatunku ryb, jakie zamierzamy łowić oraz odległości, na jakie planujemy zarzucać wędkę. Warto także pamiętać, że dobry sprzęt nie musi być bardzo drogi. Zakup cieszącego się dobrymi opiniami kołowrotka na grunt do 100 zł jest możliwy. Bardziej wymagające osoby, którym zależy na profesjonalny i trwałym sprzęcie, mogą wybrać kołowrotek na grunt do 200 zł. Przy prawidłowym użytkowaniu będzie on służyć przez wiele lat.

Jaki kołowrotek na spławik?

Wędkarstwo spławikowe to jedna z najpopularniejszych metod połowu. Aby jednak było skuteczne i przyjemne, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Polecany kołowrotek na spławik powinien być wyposażony w elementy takie jak:

 • Ruchoma lub stała szpula - oba modele nadają się do tej formy łowienia, należy je jednak dopasować do rodzaju łowiska i wielkości ryb.
 • Przedni hamulec - charakteryzujący się precyzją oraz prostą i lekką konstrukcją.
 • Wolny bieg - tak jak w przypadku kołowrotków na grunt, pozwala on na rozłączenie mechanizmu ze szpulą i stopniowe zmniejszanie oporu podczas brania
 • Lekkość i niewielkie rozmiary- czynnik ten jest szczególnie ważny podczas łowienia odległościowego. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się mały kołowrotek o numeracji do 1500.

Jak dobrać kołowrotek do wędki?

Kupując kołowrotek, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Do najważniejszych z nich należą:

 • Pojemność szpuli - czyli ilość żyłki, która zmieści się w kołowrotku. Informacja ta jest podawana w metrach albo jardach. Pojemność szpuli powinna być dostosowana do rodzaju łowiska i gatunku ryb.
 • Przełożenie - to wartość określająca ilość obrotów szpuli przy jednym obrocie korby. Od przełożenia zależna jest szybkość nawijania się żyłki na szpulę.
 • Waga - to bardzo ważny parametr, który musi być dopasowany do sposobu łowienia. Spinning wymaga lekkiego kołowrotka, natomiast do łowienia na podpórce lepszy będzie większy i cięższy model.
 • Ilość łożysk - wpływa na wytrzymałość kołowrotka

Wybór kołowrotka - na co zwrócić uwagę?

Wiele kołowrotków zostało wyposażonych w dodatkowe funkcje, których celem jest ułatwienie wędkowania. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę, czy posiada on udogodnienia takie jak:

 • Sygnalizator brań
 • Elektroniczny wskaźnik głębokości
 • Silnik elektryczny podpinany do akumulatora
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.