Udostępnij
Skomentuj

Jakie są przynęty roślinne? Które wybrać?

Każdy wędkarz musi mieć przynęty. To od ich wyboru zależy, czy złapanie ryby w ogóle dojdzie do skutku.

Co przyda się miłośnikowi poławiania, np. karpi? Przynęty roślinne sprawdzą się idealnie. Przynęta to przedmiot, który służy do wabienia ryb. Może być sztuczna albo pochodzenia naturalnego. Te drugie to przynęty zwierzęce, np. robaki, larwy, małe rybki, albo przynęty roślinne. Zazwyczaj wędkarze korzystają z różnych przynęt, byle tylko złapać rybę. Eksperymentowanie w wędkarskie jest na porządku dziennym. Jednak przynęty wędkarskie roślinne mają to do siebie, że można je nie tylko w łatwy sposób przygotować, ale też nie wymagają poniesienia znacznych wydatków. A wręcz przeciwnie, to bardzo tanie przynęty, które może przygotować każdy. Jedyny minus to fakt, że trzeba niekiedy na stworzenie odpowiedniej przynęty, jeśli jest wieloskładnikowa, poświęcić nieco czasu.

Warto wiedzieć!

Dobrze jest mieć świadomość, że w Polsce większość ryb to drapieżniki. W ich diecie brakuje więc produktów roślinnych, które wykorzystuje się jako przynęty. Trafnym pomysłem jest więc wcześniejsze przygotowanie ryb na nowe smaki. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób, a mianowanie stosując zanęty roślinne. Wędkarz powinien to robić przynajmniej przez kilka dni, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Rodzaje przynęt roślinnych

Wędkarze mają do wyboru wiele możliwości. Niekiedy przynęty roślinne, które przez innych poławiaczy są uważane za bardzo skuteczne, innym nie przyniosły tyle szczęścia. Dlatego warto próbować różne produkty i zmieniać je w razie potrzeby. Oczywiście dobór przynęt tego typu należy uzależnić od gatunku poławianej ryby. Będą one najefektywniejsze przy takich rybach jak karpie, liny, klenie, leszcze, płocie. W jakie przynęty roślinne warto się zaopatrzyć?

  • Kukurydza – to najczęściej stosowana przynęta roślinna przez polskich wędkarzy. Nadaje się na karpie czy liny. Można zastosować kukurydzę konserwową, ale lepiej kukurydzę ugotować, a wcześniej dobrze namoczyć. Łowi się na jedno lub kilka ziaren, które przyciągają ryby zarówno swoim zapachem, jak i kolorem.
  • Groch – używa się podobnie jak kukurydzę. Najlepiej najpierw namoczyć, a potem gotować do miękkości. Niektórzy polecają zaprawić groch czosnkiem, wrzucając ząbek do garnka. Wówczas uzyskuje się dobre przynęty roślinne np. na leszcze.
  • Pszenica – zboża to bardzo dobre przynęty roślinne na ryby. Pszenicę najlepiej sparzyć wrzątkiem i zostawić ją w wodzie na kilka godzin. Można do niej dodać środki zapachowe, np. wanilię. Niektórzy wędkarze preferują wcześniejsze namoczenie pszenicy, a następnie jej gotowanie aż do popękania ziaren. Wodę odcedza się dopiero wtedy, gdy pszenica wystygnie. Tworząc przynętę, można także skorzystać z mąki pszennej. Przy jej użyciu oraz wody należy stworzyć dość twarde ciasto, które formuje się w kulkę. Do ciasta można dodać zmielony anyż.
  • Kasza pęczak – w przypadku tej przynęty także poleca się jej namoczenie, a później ugotowanie aż do miękkości, byle nie za bardzo, aby ziarna dały się nadziać na haczyk. W przypadku tej kaszy również można dodać aromaty. Można posłużyć się czosnkiem.
  • Ziemniaki – wbrew pozorom ziemniaki dobrze nadają się na przynętę, zwłaszcza na karpiowate. Jak je przyrządzić? Przede wszystkim nie mogą być zbyt miękkie, bo nie da się ich umieścić na haczyku. Najlepiej więc ziemniaki gotować w łupinach. Obiera się je tuż przed wykorzystaniem. Poleca się umieszczać na haczyku dość duże kawałki, aby jak najdokładniej go zakrywały. Wodę, w której gotuje się ziemniaki, można lekko posolić.
  • Ziarna konopi – mogą służyć jako składnik zanęt, ale i jako skuteczne przynęty naturalne. Ziarna konopi także warto ugotować (można je także podprażyć na patelni). Konopie najlepiej najpierw namoczyć, później gotować aż do otworzenia się łupinek i pojawienia białego miąższu. Ziarna zakłada się na małe haczyki w taki sposób, aby ostrze wystawało.
  • Płatki owsiane – przynęty roślinne z płatkami owsianymi należy przygotowywać razem z ziemniakami. Płatki należy wcześniej podprażyć na patelni.
  • Ryż preparowany – nieco zapomniany, ale skuteczny produkt. Przynęty roślinne z ryżu tego typu muszą być odporne na wodę, dlatego ryż preparowany należy przed użyciem moczyć w oleju jadalnym.
  • Fasola– do zastosowania większość znanych odmian fasoli, np. czerwona, jaś. Także wymaga kilkugodzinnego namoczenia i gotowania. Należy pamiętać, aby fasoli nie rozgotować, bowiem nie będzie atrakcyjna dla ryb.

Przynęty z owoców

Ryby bardzo lubią też wszelkie smaki i zapachy owocowe. Produkty te to doskonałe przynęty roślinne, które warto wykorzystywać w sezonie letnim. Oczywiście zanim użyje się owoców, trzeba też nimi ryby ponęcić, co ma je do nich przyzwyczaić. Jakie owoce sprawdzą się jako przynęty roślinne? Przede wszystkim czereśnie i wiśnie, śliwki, czarny bez, truskawki. Czereśnie i wiśnie najlepiej nadziewać na haczyk razem z pestką, śliwki, które spodobają się amurom, powinny być twarde, owoce bzu stosuje się pojedynczo i chętnie spożywają je klenie czy płocie, natomiast truskawki będą odpowiednie i na karpie czy amury, i na klenie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.