Udostępnij
Skomentuj

Waveboard - jaki kupić? Który będzie najlepszy?

Choć tradycyjne deskorolki wciąż mają szerokie rzesze miłośników, to coraz więcej osób sięga po waveboard.

Jak wybrać deskę waveboard? Czym się kierować podczas zakupu i czy warto? Co to jest Waveboard? Waveboard to nowoczesny wariant klasycznej deskorolki. Wyróżnia się charakterystycznym kształtem oraz tym, że dysponuje jedynie dwoma kołami. Jazda na waveboardzie łączy w sobie elementy skatingu i surfingu. Wiele początkujących osób zastanawia się nad tym, co to jest waveboard i jak się na tym jeździ.

 • Waveboard składa się z dwóch platform połączonych ruchomym drążkiem ze sprężyną.
 • Deska tego typu jest wyposażona w dwa koła obracające się o 360 stopni, co umożliwia użytkownikowi nieprzerwaną jazdę, bez konieczności odpychania się oraz jazdę pod górkę.
 • Jazda na desce waveboard tylko z pozoru przypomina jazdę na deskorolce. W rzeczywistości należy wykonywać falujące ruchy i balansować ciałem podobnie, jak na desce surfingowej.
Warto wiedzieć!

Jazda na waveboard bywa nazywana street surfingiem, czyli surfowaniem po ulicy. Ta nazwa jest wyjątkowo trafna, ponieważ poruszanie się na desce tego typu faktycznie przypomina surfowanie.

Waveboard – dlaczego warto spróbować?

Jazda na desce waveboard to zupełnie inny rodzaj aktywności niż korzystanie z tradycyjnej deskorolki. To zajęcie nie tylko dla dzieci, ale dla każdego, kto ceni wysportowaną sylwetkę, ruch na świeżym powietrzu i sportowe emocje.

 • Jazda na tej specyficznej deskorolce angażuje wiele partii mięśni (nogi, tułów, talię), wobec czego jest świetnym treningiem ogólnym, który wzmacnia i wysmukla całą sylwetkę.
 • Waveboard to sport, który znakomicie kształtuje koordynację ruchową, zwrotność, gibkość i spostrzegawczość, a przy tym dostarcza mnóstwo emocji.

Waveboard – jak dobrać? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem warto zastanowić się, jaka deskorolka waveboard będzie najlepsza. Należy zwrócić uwagę na podstawowe kryteria:

Ograniczenia wagowe

Poszczególne modele desek waveboard mogą być przystosowane do użytkowania przez osoby o różnej wadze. Część z nich jest produkowanych z myślą o dzieciach, wobec czego nie nadają się do użytkowania przez dorosłych. Należy dobrać deskę do własnej wagi z zapasem – by cięższe buty, plecak czy kilka nadprogramowych kilogramów nie uniemożliwiło korzystania z niej.

Łożyska

To dość istotny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Łożyska w deskach waveboard są oznaczone odpowiednimi klasami w skali ABEC. Informacja ta powinna znajdować się w specyfikacji technicznej, w opisie produktu lub na opakowaniu konkretnej deski. Jak zorientować się, co oznacza dana klasa w skali ABEC?

 • Skala ABEC służy do zorientowania się, które łożyska są lepszej jakości – lepiej wykonane, bardziej precyzyjne, pracujące bez drgań i zakłóceń.
 • Poszczególne klasy to: ABEC1, ABEC2, ABEC3 i tak dalej. Im wyższa cyfra w oznaczeniu klasy, tym wyższa jakość łożysk.
 • Wyższa klasa jakości łożysk to także wyższa maksymalna prędkość obrotowa łożysk.

Polecane wavebaord

Kółka

Jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę. Istotna jest zarówno ich średnica (zazwyczaj wynosi 80 mm) oraz materiał, z jakiego są wykonane.

 • Kółka PVC – to po prostu kółka z plastiku. Są dość twarde, przez co gorzej amortyzują podczas jazdy i sprawiają, że osiąga się niższą prędkość. Kółka tego typu są za to tańsze, dlatego często można znaleźć je w najtańszych modelach deski waveboard.
 • Kółka PU – to kółka poliuretanowe. Poliuretan to inaczej syntetyczny kauczuk, czyli bardzo dobry materiał na koła. Odznacza się większą miękkością, delikatną elastycznością i świetną amortyzacją wstrząsów i nierówności. Koła z poliuretanu pozwalają na osiąganie wyższych prędkości i wolniej się ścierają. Ich mankamentem jest nieco wyższa cena.

Wymiary platform

Ten parametr ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkownika. Należy dobrać waveboard w zależności od wielkości stóp – najwygodniejsze są deski z platformami odrobinę węższymi od długości stopy – wówczas najlepiej się manewruje deską.

Cena

Cena również ma znaczenie. O ile na zakup deski dla zapalonego miłośnika street surfingu można przeznaczyć wyższą kwotę, o tyle na start nie warto przepłacać. Oczywiście nie oznacza to, że dobrym wyjściem będzie najtańszy model. Warto po prostu przejrzeć wszystkie pozostałe parametry, sprawdzić opinie o desce i wybrać opcję najbardziej korzystną cenowo, która spełnia pozostałe kryteria.

Czy waveboard jest bezpieczny?

Jazda na desce typu waveboard nie jest bardziej niebezpieczna czy trudna od jazdy na rolkach czy deskorolce. Trzeba opanować podstawową technikę i można będzie korzystać z tego rodzaju aktywności do woli. Oczywiście w przypadku najmłodszych, warto jeszcze bardziej uważać – mieć dziecko na oku podczas jazdy, zabierać je na odpowiednio przygotowane trasy i nie dopuszczać, by jeździło w pobliżu niebezpiecznych stromizn, ulic i tym podobnych zagrożeń.

Nawet najbardziej ostrożna jazda bez kasku i ochraniaczy może skończyć się wypadkiem, kontuzją i przykrymi dolegliwościami, dlatego należy dobrać odpowiednie akcesoria. Ochraniacze i kask są po prostu obowiązkowe, ponieważ podczas jazdy na desce tego typu nie trudno o upadek czy otarcia. Dobre ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask zamortyzują upadek, ochronią też najbardziej narażone miejsca przed otarciami, skaleczeniami i bolesnymi stłuczeniami.

Waveboard czy deskorolka?

Jeśli zastanawiasz się nad tymi dwoma typami desek do jazdy, rozważ wszystkie atuty obu rodzajów aktywności. Jazda na deskorolce i na waveboard zasadniczo się od siebie różni.

WAVEBOARD

 • Jeździ się na nim balansując ciałem.
 • Nie wymaga odpychania się, umożliwia jazdę pod górę, szybkie skręty i manewry.
 • Ma tylko dwa koła.
 • Można na nim wykonywać wiele manewrów skatingowych.
 • To nowoczesny typ deski.

DESKOROLKA

 • Jeździ się na niej, stojąc i odpychając się nogą.
 • Jest bardziej statyczna, mniej zwrotna.
 • Ma cztery koła, jest bardziej stabilna.
 • Również służy do skatingu.
 • To klasyka.

Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Zarówno klasyczna deskorolka, jak również waveboard mają swoich zagorzałych miłośników. Jeśli jednak chcesz spróbować czegoś całkowicie nowego, sięgnij po waveboard.

Waveboard czy longboard?

Longboard to dłuższa wersja klasycznej deskorolki. Z uwagi na większą długość deska tego typu umożliwia rozwijanie wyższych prędkości, jazdę slalomem oraz przemieszczanie się po wzniesieniach. Wciąż jest to jednak deskorolka, a więc deska różniąca się zasadniczo od modelu typu waveboard. Waveboard można polecić tym, którzy szukają nowości i deski do znacznie bardziej dynamicznej jazdy, pełnej manewrów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.