Udostępnij
Skomentuj

Utleniacz do włosów – co to takiego? Jak działa?

Sposobów na rozjaśnianie i farbowanie włosów jest wiele, ale w większości przypadków, stosowany jest utleniacz.

Co to takiego? Do czego może się przydać i jak wybrać właściwy rodzaj utleniacza?

Utleniacz do włosów – co to takiego?

Utleniacz, inaczej oksydant, to nic innego, jak woda utleniona o odpowiednim stężeniu. Substancja ta jest powszechnie stosowana w wielu zabiegach fryzjerskich. Po utleniacz można sięgać we własnym zakresie, korzystają z niego także profesjonalni fryzjerzy. Utleniacz wpływa na naturalną pigmentację włosów, rozjaśnia je i sprawia, że można na nich uzyskać konkretny efekt podczas koloryzacji. Oksydant jest składnikiem wielu farb, które można kupić w drogeriach, ale jest także stosowany w profesjonalnym farbowaniu i rozjaśnianiu włosów. Występuje w różnych stężeniach i to właśnie od tego parametru zależą jego właściwości.

Popularne utleniacze do włosów

Rodzaje utleniaczy

By mieć pewność, jak działa konkretny utleniacz do włosów, należy sprawdzić, jakie jest jego stężenie. Utleniacze są dostępne w kilku wariantach:

 • Utleniacz o stężeniu 3% - to oksydant stosowany podczas delikatnej koloryzacji. Umożliwia rozjaśnienie włosów o 1 ton lub ich przyciemnienie. Może pogłębić kolor włosów, nadać im delikatny refleks kolorystyczny. To stężenie utleniacza nie niszczy włosów i nie wysusza ich, ale bywa zbyt słabe do farbowania włosów siwych lub wówczas, gdy chcemy zmienić odcień fryzury o kilka tonów.
 • Utleniacz o stężeniu 6% - najpopularniejszy typ utleniacza. Bywa składnikiem większości gotowych farb, jakie można znaleźć w drogeriach, ale bywa także bardzo często stosowany w salonach fryzjerskich. Umożliwia rozjaśnienie włosów o 1 lub 2 tony oraz dowolne przyciemnienie ich. Świetnie sprawdza się także w koloryzacji siwych włosów.
 • Utleniacz o stężeniu 9% - jeszcze silniejszy wariant utleniacza, który umożliwia rozjaśnienie włosów o 2 lub 3 tony. Bywa stosowany przy mocniejszej koloryzacji rozjaśniającej, ale jest to stężenie, które może powodować podrażnienia skóry głowy, a także wpływać negatywnie na kondycję włosów.
 • Utleniacz o stężeniu 12% - najmocniejszy oksydant, jaki bywa stosowany podczas rozjaśniania włosów. Umożliwia rozjaśnienie fryzury o 5 lub nawet 6 tonów, a szczególnie wysoką skuteczność można uzyskać przy użyciu utleniacza 12% w połączeniu z proszkiem lub pudrem do rozjaśniania. Z uwagi na fakt, że mocno wpływa na kondycję włosów, nie należy stosować go zbyt często. Nadużywany może prowadzić do kruszenia się włosów, zwiększenia ich porowatości i suchości.

To, na jaki utleniacz do włosów się zdecydujemy, należy uzależnić od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli nie mamy pewności, warto rozważyć skorzystanie z gotowej farby albo wybrać się do fryzjera.

Jak stosować utleniacz do włosów?

Stosowanie oksydantów nie jest trudne, ale należy uważnie dobierać typ utleniacza i właściwe proporcje, a także przestrzegać czasu, jaki sugeruje producent. Przed zastosowaniem utleniacza na całych włosach, warto przeprowadzić próbę alergiczną na niewidocznym kosmyku.

 • Utleniacz można stosować w ramach farbowania włosów farbami z drogerii (zawierają go często pod nazwą aktywatora koloru). Wówczas nie musimy się niczym martwić, wystarczy pomieszać składniki i nałożyć na włosy.
 • Utleniacz można stosować w koloryzacji farbami profesjonalnymi (zarówno u fryzjera, jak i w domowych warunkach), ale wówczas należy ściśle przestrzegać proporcji.
 • Utleniacz można stosować także do typowego rozjaśniania włosów wraz z proszkiem lub pudrem rozjaśniającym.

Czy rozjaśnianie włosów jest szkodliwe?

O ile lekka koloryzacja nie wpływa w szczególnie negatywny sposób na kondycję włosów, o tyle ich silne rozjaśnianie może spowodować nieodwracalne szkody. Właśnie z tego powodu należy podejść do tematu rozjaśniania włosów profesjonalnie i rozsądnie:

 • Przed zabiegiem rozjaśniania należy zadbać o kondycję włosów. Rozjaśniania nie powinno się przeprowadzać na włosach bardzo zniszczonych, bo doprowadzi to do jeszcze większego kłopotu z ich kondycją.
 • Warto już na wiele tygodni przed rozjaśnianiem podciąć końcówki i zadbać o odżywianie włosów. Stosować maseczki, oleje i wcierki, które nawilżą włosy i wzmocnią je.
 • Samo rozjaśnianie warto oddać w ręce profesjonalisty lub wykonać samodzielnie, ale ostrożnie i umiejętnie.
 • Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego rozjaśniacza o optymalnym stężeniu oksydantu.
 • Po zabiegu rozjaśniania włosów należy zintensyfikować pielęgnację włosów i unikać zabiegów oraz działań, które pogarszają ich stan (na przykład częstego prostowania i stylizacji na gorąco).

Rozjaśnianie włosów, nawet przy użyciu najlepszych preparatów i pod okiem profesjonalisty, może negatywnie odbić się na włosach i powodować ich wzmożone puszenie się, kruchość i rozdwajanie się końcówek. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o włosy przed i po rozjaśnianiu. Warto rozważyć też profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne dla włosów farbowanych (na przykład ampułki i maski fryzjerskie).

Utlenianie włosów – przeciwskazania

Istnieje kilka znaczących przeciwskazań do stosowania utleniaczy do włosów. Są to:

 • Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi.
 • Podrażnienia skóry głowy.
 • Choroby skóry głowy, rany, owrzodzenia.
 • Ciąża – utlenianie włosów w ciąży budzi kontrowersje i wątpliwości. Tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa farb i rozjaśniaczy dla kobiet ciężarnych nie została w pełni zbadana, ponieważ na kobietach w ciąży nie można przeprowadzać podobnych badań, a więc nie ma 100% pewności, czy któryś ze składników farb i rozjaśniaczy w jakiś sposób nie wpływa na rozwijającą się ciążę. Lekarze są zdania, że ewentualne farbowanie lub rozjaśnianie włosów bezpieczniej wykonać dopiero pod koniec drugiego trymestru, a najlepiej zrezygnować na czas ciąży z silnego farbowania i rozjaśniania i postawić ewentualnie na delikatniejszą koloryzację półtrwałą.

Utleniacz – czy można stosować go do włosków na ciele?

Rozjaśnianie włosów na rękach lub wąsika na twarzy to dość powszechna praktyka i alternatywa dla depilacji. Jeśli włosów nie jest wiele i nie są szczególnie grube, warto rozważyć ich rozjaśnianie. Istnieje wiele poradników, jak rozjaśnić włoski na skórze za pomocą wody utlenionej i utleniaczy fryzjerskich, ale należy pamiętać o tym, że utleniacze o wyższym stopniu stężenia, mogą podrażniać skórę. Istnieją specjalistyczne preparaty do rozjaśniania włosków na ciele i to właśnie z nich warto w tej sytuacji skorzystać.

Utleniacz do włosów ma szerokie zastosowanie we fryzjerstwie i trudno nie dostrzec całego szeregu zalet, jakie wynikają z jego stosowania. Skład utleniacza do włosów może być różny i to właśnie na stężenie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Przed przymierzeniem się do kupna utleniacza, warto nie tylko zastanowić się nad tym, ile kosztuje utleniacz do włosów, czy też jaki utleniacz do siwych włosów wybrać, a jaki do czarnych, które chcemy rozjaśnić, ale należy także zwrócić uwagę na jego markę oraz miejsce, w którym jest sprzedawany. Zdecydowanie najbezpieczniej jest kupować kosmetyki fryzjerskie sprawdzonych marek w dobrych drogeriach. Wówczas mamy gwarancję, że jest to substancja bezpieczna, przebadana i o odpowiednim składzie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.