Taekwondo – jak zacząć? Co należy wiedzieć?
Spis treści:
Kolejne szkoły dodają do oferty ten sposób walki, co jeszcze wzmaga zainteresowanie nim.
Taekwondo – co to jest?
Taekwondo to tradycyjna sztuka walki wywodząca się z Korei, która została opracowana na potrzeby wojska. Z czasem uznano ją za sport narodowy oraz jedną z dyscyplin olimpijskich. Zawodnicy wykorzystują do walki oraz samoobrony zarówno obie ręce, jak i nogi.
Największą popularnością (tuż obok karate) wśród młodszych uczniów cieszy się właśnie taekwondo dla dzieci. Młodzi adepci poza ogólną poprawą kondycji i uprawianiem tej sztuką walki, uczą się także wielu cennych zasad moralnych.
Istnieją źródła, które datują występowanie pierwowzoru taekwondo – taekkyeon – na okres około 670 – 50 r. p.n.e., gdy Półwysep Koreański podzielony był na trzy królestwa: Goguryeo, Silla i Baekje. Dopiero w XX w. znaczący wpływ na rozwój aktualnie obowiązującej wersji taekwondo miał generał Choi Hong-hi. Nadał on jej obecną nazwę, opracował nowe założenia oraz wprowadził ją, jako obowiązkowy element szkoleń w armii koreańskiej.
Taekwondo – zasady
Zasady w taekwondo to przede wszystkich sposoby postępowania, którymi uczniowie powinni kierować się także poza treningami. Najważniejsze z nich to:
- odwaga i niezłomność ducha
- krystaliczna uczciwość
- samokontrola i opanowanie
- uprzejmość wobec innych
- wytrwałość w dążeniu do celu
Natomiast same zasady walki zostały określone przez World Taekwon-do Federation oraz International Taekwon-do Federation. W zależności od federacji przyjęte zasady różnią się między sobą:
- ITF – jest łagodniejszą odmianą walki, w której to za zbyt mocne ciosy zawodnicy są dyskwalifikowani. Dozwolone jest uderzanie jedynie wierzchnią i przednią stroną pięści, a kopanie stopą oraz powierzchnią wyłącznie do stawu skokowego. Zabrania się wymierzania ciosów kolanami i za pomocą goleni.
- WTF – tu można walczyć z całą siłą, a ograniczenie dotyczy tylko uderzania pięścią w twarz i ataków przy pomocą kolan i goleni. Sposób wykonywania kopnięć jest dowolny.
Filozofia taekwondo stawia na samodoskonalenie, przyjaźń oraz oducza egoistycznych zachowań. Te przesłanie szczególnie wpajane jest podczas zajęć taekwondo dla dzieci, co pozwala na kształtowanie ich charakteru oraz dawanie im pozytywnych wzorców.
Taekwondo – pasy
Strój taekwondo poza kimonem obejmuje także pas, którego kolor odzwierciedla stopień zaawansowania oraz umiejętności danego zawodnika. Wyróżnia się dziewięć stopni mistrzowskich oraz dziesięć stopni uczniowskich. Poszczególne kolory pasów mają konkretne znaczenie:
- biały – oznacza czystość, otwartość na wiedzę, a także zimę podczas, której należy czekać na rozwój umiejętności. Przeznaczony jest dla początkujących uczniów.
- żółty – blask słonecznych promieni, symbolizujących przebudzenie do działania, lub zasiane nasionko, z którego nie wiadomo jeszcze co wyrośnie.
- zielony – utożsamia roślinę pnącą się w górę oraz wiosnę, kwitnięcie i czas rozwoju.
- niebieski – oznacza niebo w kierunku, którego pną się rośliny.
- czerwony – to kolor dojrzałego owocu, a także znak ostrzegawczy informujący o wysokich umiejętnościach zawodnika.
- czarny – świadczy o odporności na działanie zła, czy strachu. Łączy w sobie wszystkie kolory, więc wskazuje na posiadanie rozleglej wiedzy i umiejętności.
Taekwondo - na czym trenować?
Podczas treningów taekwondo wykorzystuje się worki, tarcze, manekiny i specjalne packi taekwondo przeznaczone do ćwiczenia kopnięć. Packi dostępne są zazwyczaj w pojedynczej bądź podwójnej formie – podwójna budowa wydaje charakterystyczny odgłos po uderzeniu w nią stopą. Dodatkowo dość popularne są również deski nadające się do wielokrotnego łamania.
Zróżnicowany sprzęt treningowy pozwala na ciekawsze kombinacje ćwiczeń oraz pobudza większą ilość mięśni do pracy. Ponadto gwarantuje brak nudy i zapobiega szybkiej rutynie podczas treningów.
Jaki strój do taekwondo?
Chcąc rozpocząć przygodę ze sztukami walki zaleca się przede wszystkim zakup właściwego stroju treningowego. Klasyczny strój taekwondo, czyli dobok składa się z następujących elementów:
- pasa (Ti) – o szerokości 5 cm w kolorze uzależnionym od posiadanego stopnia.
- spodni (Ha-i) – dość dopasowanych do ciała, lecz niekrępujących ruchów. Zwykle z klinem w nogawkach, który umożliwia wykonywanie różnych technik nożnych.
- bluzy (Sang-i) – jest stosunkowo luźna i nie posiada żadnych zamków bądź rzepów.
Poza strojem warto zainwestować w dobre ochraniacze, minimalizujące ryzyko kontuzji. Ochraniacze szczególnie zaleca się na stopy, głowę, tułów i obszar krocza. Dodatkowo można stosować ochraniacze na przedramiona i golenie oraz rękawice ochronne.
Podsumowując, taekwondo to popularna sztuka walki, która idealnie nadaje się dla dzieci dla poprawy kondycji i nauki ważnych zasad moralnych. Przed rozpoczęciem przygody z tym sportem należy skompletować strój teakwondo składający się z pasa, bluzy oraz spodni. Natomiast do optymalnego treningu zaleca się wykorzystanie worków, manekinów, czy pacek teakwondo.
Komentarze (0)