Udostępnij
Skomentuj

Jaki zestaw do badmintona wybrać? Który będzie najlepszy?

Niemal każdy z dorosłych, który wychował się na osiedlu bądź w centrum miasta pamięta, jak w młodości grał w badmintona

Już na początku warto wykluczyć najtańsze zestawy oraz podzespoły, które nie zapewnią odpowiedniej jakości i wytrzymałości. Nawet, jeśli gramy amatorsko, ciągłe poprawianie naciągu linek lub wymiana zepsutej rakiety zniechęci nas do dalszej gry. Czasami najtańsza lotka nie wytrzymał całego meczu, więc po krótkiej partii jej wymiana również doprowadzi do irytacji.

Jaki sprzęt wybrać?

Wybór sprzęty jest kluczowy. Najważniejszymi elementami są oczywiście rakieta oraz lotka, choć jeśli planujemy dłuższą przygodę z tym sportem, zwróćmy uwagę na akcesoria oraz najważniejsze elementy garderoby. Zacznijmy jednak od podstaw.

Rakieta

Zacznijmy od podstaw, czyli rakieta. To bez wątpienia najważniejszy elementy ekwipunku, choć rakiety bez lotek są bezużyteczne. Laicy często mylą rakiety do badmintona z rakietami do tenisa. To oczywiście zupełnie różne sprzęty, o odmiennej charakterystyce, budowie itp.

Rakiety do badmintona możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: rekreacyjne, klubowe oraz profesjonalne. Rakiety rekreacyjne to podstawowe modele dla początkujących graczy, wykonane z aluminium lub kompozytu aluminiowo-grafitowego. Są stosunkowo tanie, choć ich wytrzymałość jest ograniczona. Są również rakiety klubowe wykonane z grafitu i jego mieszanek, przeznaczone dla początkujących lub średnio-zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają wysokiej jakości oraz odporności. Na szczycie są rakiety profesjonalne. To sprzęt posiadający dużo dodatkowych „systemów” pozwalających np. na wzmocnienie siły, kontroli uderzenia itp.

Zalety i wady rakiet profesjonalnych

ZALETY

 • Dla zawodowców i bardzo wymagających graczy.
 • Możliwość doboru modelu do indywidualnych preferencji.
 • Zbudowana z wysokiej klasy materiałów.

WADY

 • Bardzo wysoki koszt zakupu.
 • Naciąg wrażliwy na zmiany temperatur.
 • Raczej nie dla początkujących.
 • Stosunkowo delikatna konstrukcja.

Oprócz rodzaju rakiety wyróżniamy podstawowe parametry, którymi cechuje się konkretny model. Jest to elastyczność, balans (wyważenie) oraz waga. Elastyczność to podatność rakiety na wygięcie oraz efekt sprężyny. Silni gracze o agresywnym stylu gry wolą rakiety sztywne, które pozwalają na pełną kontrolę nad lotką. Początkującym użytkownikom, kobietom oraz graczom preferującym techniczny styl polecane są rakiety o zwiększonej elastyczności.

Warto również zwrócić uwagę na balans wagi. Rakiety z balansem „na głowicę” są nieco trudniejsze w manewrowaniu, ale zamach jest dużo bardziej skuteczny, a co za tym idzie, pozwala na mocniejsze uderzenie lotki. Rakieta zbalansowana „na rączkę” jest łatwiejsza w manewrowaniu, bardziej zwinna, ale nie pozwala na mocne uderzenia.

Zalety i wady rakiet klubowych

ZALETY

 • Najlepszy stosunek jakości do ceny.
 • Dla początkujących i średnio-zaawansowanych.
 • Nadaje się do profesjonalnego treningu.
 • Wystarczająco wytrzymała.
 • Wiele modeli o różnorodnych parametrach.

WADY

 • Cena potrafi być wysoka.

Ostatnim parametrem jest waga. Im lżejsza rakieta, tym łatwiej nią manewrować, ale nie możemy przesadzać, gdyż tak lekki sprzęt nie pozwoli na mocne serwisy i uderzenia. Cięższe rakiety preferują mężczyźni oraz silni gracze, którzy preferują silne uderzenia.

Zalety i wady rakiet rekreacyjnych

ZALETY

 • Idealna dla początkujących.
 • Zawsze optymalnie wyważona.
 • Odporna na uderzenia.
 • Niedroga w zakupie.
 • Ogromny wybór.

WADY

 • Nie nadaje się do profesjonalnej gry.
 • Ograniczona trwałość naciągu.

Lotki

Jeśli mamy już rakiety, należy kupić lotki – bez nich gra będzie niemożliwa. Od razu zaznaczmy, że kupując decydujmy się od razu na kilka sztuk. Bez znaczenia, czy będą to lotki piórowe lub syntetyczne, zapas zawsze się przyda. Nie ma możliwości, aby lotka się nie zgubiła, wpadła na dach, do jeziora bądź po prostu się uszkodziła. A co wybrać?

Na początek najlepsze będą lotki syntetyczne, gdyż są dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Minusem jest mniejszy komfort gry oraz stabilność lotu, ale wszystkie niedogodności wynagradza niższa cena zakupu. Lotki piórowe spisują się o wiele lepiej podczas gry, ale bardzo szynko ulegają zniszczeniu, dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Zestaw zawierający 12 sztuk kosztuje nawet 120 złotych. Lotki syntetyczne są o wiele tańsze.

Warto wiedzieć!

Lotki syntetyczne mają o wiele gorsze właściwości lotu w porównaniu do lotek piórowych, choć lepiej spisują się w plenerze. Lotki piórowe idealnie sprawdzą się w hali, gdzie wiatr nie ma wpływu na rozgrywkę.

Buty

Przy rekreacyjnej grze specjalne obuwie nie jest konieczne, choć oczywiście odradzamy grę w klapkach na betonie bądź ciężkich i twardych traperach. Mimo wszystko badminton to dynamiczna gra wymagająca sprawności fizycznej oraz dużej zwrotności. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się buty sportowe o wysokiej stabilności, które mocno trzymają stopę oraz kostkę minimalizując ryzyko zwichnięcia.

Jeśli planujemy grać w hali lub na specjalnym korcie, warto zwrócić uwagę na specjalne buty do badmintona wyposażone we wkładki żelowe, amortyzujące uderzenia i wstrząsy powstałe przy podskokach oraz szybkich zwrotach. Takie buty posiadają również specjalne wzmocnienia okolic stawów skokowych oraz specjalną rzeźbę w okolicach palców oraz po bokach. Nie zapominajmy o odpowiedniej wentylacji, gdyż długie mecze mogą spowodować nadmierne pocenie się stopy, a w rezultacie, bolesne odparzenia.

Torba na rakietę

Co prawda rakietę można włożyć do bagażnika lub plecaka, ale jeśli ktoś planuje grać na wyższym poziomie, powinien zwrócić uwagę na specjalną torbę na rakietę. Po pierwsze, ułatwia ona przenoszenie sprzętu oraz zapewnia ochronę przed zadrapaniami. Po drugie, profesjonalne torby, tak zwane thermobagi, posiadają specjalne komory oraz izolację cieplną. Czy to ważne? Owszem, gdyż odpowiednia temperatura podczas transportu to gwarancja, że sprzęt będzie w odpowiednim stanie przed meczem. Chodzi przede wszystkim o naciąg linek – zbyt wysoka temperatura może źle wpłynąć na sztywność całej konstrukcji. Ponadto duże skoki temperatury mogą nawet uszkodzić naciąg, a w przypadku drogich rakiet, taka strata jest wyjątkowo dotkliwa.

Warto wiedzieć!

Profesjonalne rakiety są stosunkowo delikatne. Mają co prawda świetne właściwości, ale mocne uderzenie może uszkodzić sprzęt. Dlatego też właściwe przechowywanie oraz transport jest bardzo ważny.

Akcesoria i dodatki

Bez gadżetów nie może się obejść żaden sport. Nie pomagają w rozgrywce, ale znacząco uprzyjemniają zabawę. Przykładem mogą być owijki do uchwytów rakiety. Element ten ulega zużyciu. Niektórzy też wolą wymienić owijkę i dostosować ją do własnych preferencji. Na szczęście nie jest to drogi element, więc możemy sobie pozwolić na dość częstą wymianę. Wiele firm produkuje również specjalne rękawiczki, frotki na nadgarstek oraz odzież, dzięki czemu każdy dostosuje wszystkie elementy do własnych preferencji.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.