Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Snorkeling – co to jest? Jak zacząć?

Snorkeling wraz z częstszymi urlopami poza granicami kraju bardzo rozpowszechnił się wśród turystów.

Snorkeling – co to jest?

Snorkeling to jeden z najprostszych sposobów obserwacji życia podwodnego, polegający na pływaniu zaraz pod taflą wody z zanurzoną twarzą. Do uprawiania tej aktywności wystarczy prosty sprzęt: maska nurkowa , fajka i płetwy. Poza klasycznym wyposażeniem w snorkelingu przydaje się także specjalna koszulka służąca do ochrony ramion oraz pleców przed zbyt dużą opalenizną.

Nurkowanie z fajką wodną jest dość dostępną aktywnością niewymagającą specjalnych umiejętności bądź większych kosztów. Co więcej, jest to także stosunkowo bezpieczne zajęcie.

Snorkeling – jak zacząć? Zasady

Pływanie z fajką należy rozpocząć od skompletowania sprzętu i zapoznania się ze sposobem jego działania. Niezbędne do nurkowania z fajką pod wodą są:

  • płetwy do snorkelingu – ułatwiające poruszanie się w wodzie
  • maska i rurka do nurkowania – maska służy do wyraźniejszego widzenia pod wodą, a rurka umożliwia oddychanie bez konieczności podnoszenia głowy ponad powierzchnię wody

Posiadając niezbędne wyposażenie należy zamocować fajkę do maski po jej lewej stronie, a następnie wyregulować wysokość za pomocą zapinki – rurka po założeniu maski na głowę powinna wystawać zaledwie około 5-8 cm. Z właściwie przygotowanym sprzętem można powoli się zanurzyć i rozpocząć pływanie, utrzymując twarz pod powierzchnią wody, a wlot fajki ponad nią.

Ważne zasady

  • Nie powinno uprawiać się snorkelingu podczas problemów z oddychaniem, przykładowo spowodowanym alergią bądź katarem.
  • Zaleca się zweryfikowanie wcześniej miejsca, w którym planuje się nurkowanie z fajką pod wodą.
  • Pływając z fajką należy unikać dotykania, zarówno fauny, jak i podwodnej flory. Niektóre z gatunków mogą być niebezpieczne np. trujące.

Snorkeling – jak oddychać?

Podstawową umiejętnością w snorkelingu jest oddychanie przez usta zamiast nosa, który zakryty jest przez maskę do nurkowania. Przed wejściem do wody zaleca się założenie maski i oddychanie ustami przez jakiś czas, po czym można do ust włożyć rurkę. Silikonowa osłonka ustnika rurki powinna opierać się o dziąsła, a końcówka być przytrzymywana zębami. Po kilku minutach przećwiczenia oddychania przez fajkę i oswojeniu się z taką metodą oddychania, można spokojnie wejść do wody i rozpocząć nurkowanie z fajką.

Jaka rurka do snorkelingu?

Fajka do snorkelingu powinna być długości około 35 cm i 2 cm średnicy i posiadać kształt litery L, U bądź anatomiczny. Na jednym z jej końców musi znajdować się ustnik, a z drugiej strony pozostać otwarta, by umożliwić oddychanie pod wodą. Ponadto do połączenia pasków maski z rurką konieczna jest zapinka.

Wybierając rurkę do nurkowania należy zwrócić uwagę na prawidłową budowę, jakość użytych materiałów, a w przypadku dzieci także odpowiednio mniejszy rozmiar. Dodatkowym atutem fajki będzie obecność zaworu zwrotnego, lub zaworu labiryntowego. Pierwszy z nich ułatwia usuwanie wody z rurki po wypłynięciu na jej powierzchnię, natomiast drugi – chroni górną jej część przed wlewaniem się wody do środka. Oba te zaworki zwiększają bezpieczeństwo podczas pływania z fajką.

Podsumowując, nurkowanie z fajką pod wodą to prosta aktywność pozwalająca na poznanie części podwodnego świata. Pływanie z fajką wymaga zaledwie posiadania prostego sprzętu - rurki, maski i płetw do snorkelingu. Snorkeling świetnie nadaje się, jako urozmaicenie wakacji, zarówno dla dzieci i dorosłych. W trakcie snorkelingu oddycha się ustami oraz należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.