Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zegarki dla nurków – przydatne funkcje. Jaki wybrać?

Analizujemy możliwości dedykowanych zegarków do nurkowania i podpowiadamy, jak dokonać ich wyboru.

Urządzenia sportowe dostępne są nie tylko w wersjach uniwersalnych, pozwalających na wykorzystanie niezależnie od wykonywanej dyscypliny. Znaleźć można również modele specjalne, dedykowane konkretnym aktywnością. Doskonałym na to przykładem są zegarki sportowe, a dokładniej mówiąc, urządzenia przygotowywane dla nurków.

Jak można się domyślić, zegarek do nurkowania zapewnia odpowiednie działanie na dowolnych głębokościach, jednak jego wybór nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Zwrócić uwagę należy bowiem na wiele kwestii. Mowa tu zarówno o budowie, jak i przydatnych funkcjach.

Polecane zegarki dla nurków

Zegarek do nurkowania – jakie funkcje?

Zaczniemy do tego, co omawiane urządzenia potrafią i do jakich danych możemy mieć dostęp pod wodą. Oczywiście wspomnieć należy od podstawowym odmierzaniu czasu, a także wyświetlaniu aktualnej daty.

Do tego warto dodać również głębokościomierz, który wskaże nam, na jakiej głębokości obecnie się znajdujemy. Tego typu dane są bardzo ważne podczas nurkowania, dlatego warto celować w modele z co najmniej średniej półki cenowej. W przypadku niektórych tanich zegarków, pomiary mogą być bowiem niedokładne.

Poza głębokościomierzem, zegarek do nurkowania może być wyposażony również w termometr, który także okażę się bardzo przydatny. Zestaw obsługiwanych funkcji wygląda nieco inaczej w zegarkach profesjonalnych i w modelach z wysokiej półki cenowej. Wiele z nich zostaje wyposażona w specjalny system, który zapamiętuje ostatnie nurkowania – dzięki temu mamy dostęp do wielu danych, które okażą się pomocne podczas przyszłych nurkowań.

Bardzo ciekawą opcją jest również alarm wynurzeniowy – analizuje on prędkość wynurzania się i jeśli jest ona zbyt duża, na wyświetlaczu ukaże się stosowna informacja. Dzięki temu unikniemy groźnych zbyt szybkiego wydostania się spod wody.

Zegarek do nurkowania – budowa

Jak można się domyślić, nie tylko funkcje decydują o przydatności omawianych urządzeń. Muszą one również wyróżniać się odpowiednią konstrukcją, która przetrzyma kontakt z wodą. Sam napis wodoodporny zegarek nie powinien nam wystarczyć. Niezbędna okaże się dokładna analiza poszczególnych elementów budowy.

Dobrej jakości zegarki są wyposażane w specjalne gwinty i uszczelki, które gwarantują odpowiednia szczelność. Do tego wszystkiego dochodzi również bezel, czyli pierścień montowany na kopercie zegarka. Poprzez jego obracanie, możliwy jest pomiar czas spędzonego pod wodą, może on działać również jak minutnik.

Decydując się na zegarek do nurkowania, warto sprawdzić, w jaki sposób wykonana została jego tarcza, a także podświetlenie. Cenione są przede wszystkim modele luminescencyjne, które pozwalają na wygodne odczytanie wszystkich wyświetlanych informacji. Do tego wszystkiego producenci często dołączają również zawór helowy. Dzięki niemu, możliwe jest zmniejszenie ciśnienia panującego wewnątrz urządzenia podczas wynurzania. Mamy wtedy pewność, że zegarek nie ulegnie uszkodzeniu.

Jeżeli chodzi o obudowę, wodoodporny zegarek najczęściej wykonywany jest ze stali. Pasek powinien zostać przygotowany z tworzyw sztucznych, uodpornionych na wpływ wilgoci.

Wodoszczelny zegarek, czyli jaki?

Na koniec warto jeszcze przejść do chyba najważniejszego parametru każdego zegarka dla nurków, a więc klasy wodoszczelności. To one decydują bowiem, na jakiej głębokości urządzenie może zostać zanurzone lub jaką dawkę atmosfer może przyjąć, zanim ulegnie zniszczeniu.

Jeżeli chodzi o głębokość, występują następujące klasy:

Podane wyżej wartości warto dzielić przez pół, ponieważ testy wodoszczelności są najczęściej przeprowadzane w warunkach stałego ciśnienia. W przypadku niektórych modeli spotkać możemy się z określeniem waterpoof, które wskazuje wyłącznie odporność na niewielkie zachlapanie. Klasy dotyczące liczby atmosfer zostały podane poniżej.

  • 3ATM
  • 5ATM
  • 10ATM
  • 20ATM
  • 100ATM

Zegarek do nurkowania – jaka cena?

Jak widać, zakup odpowiedniego urządzenia nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Należy zwrócić uwagę na szereg kwestii, by mieć pewność, że wybrany przez nas zegarek rzeczywiście okaże się przydatny podczas nurkowania. Jeśli chodzi o ceny, musimy przygotować się na wydatek od około 400-500 złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.