Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

SG (soft-ground) - jakie wkręty wybrać? Które będą najlepsze?

Dopasowanie butów piłkarskich do wybranej nawierzchni jest bardzo ważne.

Decydując się na wkręty, musimy zwrócić uwagę również na kilka innych kwestii, dzięki którym zakupimy buty najlepiej dostosowane do naszych potrzeb i wymagań.

Buty SG, czyli jakie?

Wkręty są oznaczane symbolem SG (Soft Ground), który oznacza, że zostały one przygotowane na miękkie i grząskie nawierzchnie, zwłaszcza trawiaste.

Dzięki aluminiowym bądź metalowym wkrętom, możemy liczyć na bardzo dobrą przyczepność w każdych warunkach, nawet podczas gdy w intensywnym deszczu. Wkręty wbijają się bowiem w nawierzchnie, po której biegamy, dzięki czemu nie musimy obawiać się poślizgnięcia. Należy pamiętać o tym, iż wkręty są bardzo twarde, dlatego mogą stanowić potencjalne dla członków naszej lub przeciwnej drużyny.

Wszystko to sprawia, że wkręty wykorzystywane są przede wszystkim przez seniorów. Warto podkreślić, że producenci obuwia bardzo często dołączają do nich specjalne klucze, za pomocą których jesteśmy w stanie regulować długość wkrętów, dostosowując je tym samym do nawierzchni i warunków panujących na boisku. Zawsze istnieje również możliwość wymiany wkrętów na nowe, w razie ich uszkodzenia.

Jakie korki? Metalowe czy aluminiowe?

Jak już wspomnieliśmy, w butach piłkarskich montowane są dwa rodzaje wkrętów. Oba z nich powinny okazać się w zupełności wystarczające na miękkie nawierzchnie trawiaste. Różnią się one głównie wytrzymałością.

Korki metalowe będą zużywać się dłużej niż odmiany aluminiowe. Pamiętać należy jednak o tym, że ewentualne nadepnięcie przeciwnika będzie znacznie boleśniejsze, dlatego trzeba uważać, jak stawiamy kroki.

Polecane korki

Korki - na co zwrócić uwagę?

Nie tylko wymienne wkręty wpływają na komfort gry. Podczas zakupu obuwia piłkarskiego powinniśmy zwrócić uwagę także na jego wykonanie. Sama cholewka buta ma ogromne znaczenie.

Koniecznie musi zostać wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych na wpływ warunków naturalnych. Obecnie mamy dwie możliwości wyboru:

  • skóra naturalna – charakteryzuje się więcej niż przyzwoitą wytrzymałością. Musimy pamiętać jednak o ich właściwościach rozciągliwych (warto wybierać więc buty nieco przyciasne), a także konieczności mycia ich i pielęgnowania po każdym użyciu,
  • tworzywa syntetyczne – nie rozciągają się i są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Nie musimy również tak często ich pielęgnować, choć oczywiście regularne mycie również okaże się konieczne.

Na rynku znaleźć możemy buty do kostek, a także modele przedłużane. Pierwsze z nich nie chronią kostki, dlatego konieczny jest zakup dodatkowych ochraniaczy. Buty wyższe zapewniają jeszcze lepszą stabilność i ochronę przed ewentualnymi urazami. Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Oczywiście podczas wyboru korków, zwrócić uwagę należy na ich rozmiar. Nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne, gdyż przez to znacznie zmniejszy się nasz komfort gry. Ogromne znaczenie ma również sznurowanie – powinno zapewniać stabilne ułożenie buta na stopie. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Czy wewnątrz buta zastosowano systemu odprowadzania wilgoci i czy wkręty można łatwo wymieniać.

Warto pamiętać, że tacy producenci jak Nike, Adidas, Puma, Umbro czy Mizuno przygotowują obuwie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Te drugie wyróżniają się wyższą ceną, ale z pewnością można o nich powiedzieć, iż są więcej niż solidne. Jeżeli zależy nam na odpowiedniej jakości, musimy zainwestować w korki co najmniej 160-200 złotych. Jeśli dobierzemy je w sposób odpowiedni, będziemy mogli cieszyć komfortową grą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.