Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Korki - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Wybierając odpowiednie korki możemy poczuć się jakbyśmy byli profesjonalnymi piłkarzami.

Wielu chłopców, a coraz częściej również dziewczynek, zaczynając swoją przygodę z piłką nożną. kopie rekreacyjnie na podwórku, ogląda mecze ulubionej drużyny czy kibicuje reprezentacji. Widząc zapał swojego dziecka i być może całkiem niezłe umiejętności, część rodziców decyduje się na zapisanie go do klubu. Jedną z nieodłącznych rzeczy, która ułatwiają grę w piłkę nożną (nie tylko na profesjonalnym boisku), jest odpowiednie obuwie, czyli popularne korki. Jakie więc buty kupić? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Po lekturze tego artykułu będziesz znał odpowiedź między innymi na te pytania.

Jakie korki wybrać?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj korków piłkarskich będziemy potrzebowali. Przemyślmy, czy będą nam one potrzebne na sztuczną murawę, czy jednak będziemy grać na tej naturalnej. Boisko z prawdziwą trawą wymaga korków z wypustkami, które mogą być przytwierdzone na stałe – to tak zwane lanki (z oznaczeniem FG), albo być metalowe i wkręcane – tak zwane wkrętówki lub wkręty (z oznaczeniem SG). Różnią się przede wszystkim tym, że wkręty zapewniają większą przyczepność i są bardziej profesjonalne, przez co ich cena też jest wyższa. Idealnie sprawdzają się wtedy, gdy boisko jest mokre. Lanki są bardziej uniwersalne i przystępniejsze cenowo - w sam raz na pierwsze korki. Jeżeli kupujemy buty dla dziecka, które gra w oficjalnej drużynie, to musimy się dowiedzieć czy metalowe wkręty w ogóle wchodzą w grę - dla bezpieczeństwa tylko niektóre grupy (starsze i bardziej doświadczone) mogą z nich korzystać.

Jeżeli chodzi o orliki oraz nawierzchnię sztuczną, to dla piłkarzy przygotowano buty turfy z podeszwami mającymi oznaczenia AG czy TF. Nie mają całkiem płaskiej nawierzchni, ale nie mają też charakterystycznych wypustek. Oprócz typu buta będziemy musieli się zastanowić czy chcemy korki ze skarpetą czy bez niej. Jest to krótki pasek materiału, który jest przedłużeniem buta i otula kostkę.

Kiedy już wiemy, jaki typ korków jest nam potrzebny, trzeba zastanowić się nad materiałem - czy będą one skórzane, czy jednak wykonane z sztucznych materiałów. Jest to kwestia indywidualna, są plusy i minusy każdej z opcji. Skóra naturalna dopasowuje się do stopy, jednak po pewnym czasie może się odkształcać. Szczególnie gdy nie pielęgnujemy ich regularnie i zamoczymy je - wtedy buty bardzo tracą na użyteczności. Zaletą korków skórzanych jest to, że stopa w nich oddycha. Buty syntetyczne z kolei nie odkształcają się tak bardzo, dlatego trzeba je kupować w odpowiednim dla siebie rozmiarze - w przeciwieństwie do skórzanych, nic nie może obcierać czy sprawiać uczucie dyskomfortu, bowiem nie rozciągną się i nie dopasują do stopy. Lepiej znoszą także nadmiar wody. Warto zakupić wkładki antybakteryjne - chyba, że model, który kupimy, będzie miał to w pakiecie. Sznurowanie musi być proste, jednocześnie zapewniające dobrą stabilizację buta ze stopą.

Korki - jak dobrać rozmiar?

Korki piłkarskie mają standardową numerację, jak w zwykłych butach. Możemy więc kierować się rozmiarem stopy. Jednak oprócz samego numeru, warto też znać długość wkładki. Jest to spowodowane tym, że niektórzy producenci dopuszczają do obrotu bardziej precyzyjne rozmiary, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej dobrać obuwie. Jeżeli mamy więc długość wkładki 24,5, to u jednego to będzie rozmiar 38 a u innego 38,5. Nie liczmy na to, że stopa urośnie, dopasuje się czy korki się rozbiją. Możemy buty przymierzyć w sklepach stacjonarnych. Jednak polecamy zakupić je w Internecie, w renomowanym sklepie, gdyż zazwyczaj cena jest o wiele niższa. Warto również zakupić buty renomowanych firm. Korki Nike czy korki Adidas są wypróbowane przez piłkarzy z całego świata i noszą je topowe gwiazdy. To na pewno też będzie nie lada wyróżnienie dla młodych piłkarzy, kiedy będą mogli się pokazać z butem takim, jaki nosi ich idol.

Jak dbać o korki piłkarskie?

Wiadomym jest, że jeśli dbamy o korki, to dłużej będziemy się nimi cieszyć. Często zadawanym pytaniem jest czy korki można prać w pralce - nie możemy, szczególnie, gdy zakupiliśmy skórzane buty. Choć pranie w pralce znacznie ułatwia sprawę, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie trzymanie się zaleceń producenta. W pralce korki stracą kształt i mogą później źle przylegać do nogi, co grozi kontuzją. Prawidłowa pielęgnacja korków polega na każdorazowym wyczyszczeniu ich po meczu - starciu błota i trawy oraz pozostawieniu w przewiewnym miejscu.

Pod żadnym pozorem nie powinno się ich zostawiać w torbie treningowej - może się to przyczynić do rozmnażania bakterii. Możesz użyć specjalnej szczoteczki i płynów do czyszczenia skóry, bądź materiałów syntetycznych. Delikatnymi ruchami, by zbytnio nie zamoczyć butów, wyczyść je. Następnie niech wyschną w temperaturze pokojowej - w żadnym przypadku nie kładź ich koło kaloryfera. Aby się zbytnio nie odkształciły, możesz użyć specjalnego prawidła. Niektórzy wykorzystują do tego stare gazety.

Pamiętajmy również, by korzystać z korków dedykowanych do konkretnej powierzchni - na betonie czy innej sztucznej, twarde powierzchni możemy dziecku zrobić krzywdę, jeżeli pozwolimy mu na grę w typowych korkach. Zastanawiającym zapytaniem na różnych forach jest czy korki niszczą się na orliku - oczywiście zależy to od tego, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia boiska. Jeżeli mamy do czynienia z betonem czy twardą mieszanką, to korki mogą się szybciej niszczyć. Jeżeli na orliku jest sztuczna trawa, to warto mieć korki do tego typu nawierzchni, aczkolwiek zwykłe lanki również się nadadzą (choć nie na wszystkich orlikach można w nich grać, z uwagi na potencjalne zniszczenie nawierzchni – dlatego zawsze należy zapoznać się z regulaminem korzystania z danego obiektu).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.