Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ściągacz czy stabilizator na kostkę? Co wybrać? Jaki najlepszy?

Poznajmy najważniejsze zasady, które warto mieć na uwadze przy wyborze ściągaczy lub stabilizatora.

Korzystanie z zabezpieczenia stawu skokowego, czyli potocznie mówiąc kostki, to bardzo popularny sposób na uniknięcie drobnych kontuzji lub powrót to zdrowia po urazie. Wybór odpowiedniego modelu to bardzo ważna kwestia, gdyż nieumiejętne stosowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z różnych typów uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju urazu.

Najczęściej występujące urazy stawu skokowego

Do najczęstszych urazów stawu skokowego należą:

  • Skręcenie – ten uraz dzieli się na trzy stopnie w zależności od rozległości uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Pierwszy stopień to lekkie naciągnięcie z niewielkim krwiakiem i obrzękiem. Stopień drugi występuje w momencie, gdy dochodzi do naderwania więzadeł, co z kolei wiąże się z nasilonymi objawami w porównaniu ze stopniem pierwszym czyli większy krwiak i znacznie bardziej dotkliwy ból. W przypadku trzeciego stopnia dochodzi do przerwania ciągłości więzadeł oraz zerwaniem ich struktury.
  • Zwichnięcie – o tym urazie mówimy w przypadku, gdy powierzchnie tworzące strukturę kostki przemieszczają się wobec siebie w sposób nieprawidłowy, co prowadzi również do rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. W przypadku poważnego zwichnięcia niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, gdyż zaniedbanie takiej kontuzji może mieć poważne konsekwencje.
  • Złamanie – w przypadku złamania zazwyczaj uszkodzeniu ulega goleń, niekiedy również kość strzałkowa. W większości przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu złożenia kości oraz czasowego unieruchomienia stawów.

Jaki ściągacz lub stabilizator na kostkę wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych modeli od miękkich i niedrogich opasek kompresyjnych po zaawansowane ortezy. W naszym zestawieniu zajmiemy się lekkimi i popularnymi opaskami, ściągaczami oraz stabilizatorami.

Opaska bezszwowa/kompresyjna

Opaski tego typu wykonywane są z rozciągliwego materiału, który umożliwia ich dopasowanie do nogi użytkownika i sprawia, że nie zmieniają swojego położenia nawet przy intensywnym ruchu. Opaski bezszwowe i kompresyjne nie pełnią co prawda roli leczniczej i stosuje się je zazwyczaj profilaktycznie, ale niektórzy używają ich przy bardzo drobnych urazach i stłuczeniach.

Ściągacz kostki

W tym przypadku ściągacze sprawdzają się zarówno profilaktycznie, jak i podczas rehabilitacji po przebytych niedużych urazach i kontuzjach. Ściągacz jest nieco bardziej sztywny i doskonale stabilizuje oraz zmniejsza obciążenie wywierane na okoliczne stawy. Ponadto, zapewnia mięśniom i stawom odpowiedni komfort cieplny, przyspieszając tym samym ich regenerację oraz proces krążenia krwi.

Stabilizator neoprenowy/siatkowy

Stabilizatory neoprenowe świetnie sprawdzają się podczas leczenia urazów, zwichnięć, a nawet w późniejszych etapach rehabilitacji złamań oraz operacji chirurgicznych. Ich konstrukcja jest zazwyczaj lekka, posiada elementy z siateczki, które zapewniają skórze swobodny przepływ powietrza, co jest ważne szczególnie latem. Długie noszenie zamkniętych zabezpieczeń może być bardzo niewygodne – odparzenia, pocenie się itp. Stabilizatory neoprenowe zabezpieczają również przed powrotem kontuzji chroniąc osłabione mięśnie i stawy.

W przypadku stabilizatorów siatkowych, ich „moc lecznicza” jest o wiele mniejsza, ale zaletą jest wyższy komfort, szczególnie latem. Nie utrudniają zginania nogi w kolanie, łagodzą ból i przyspieszają leczenie po kontuzji umożliwiając kontynuację aktywności fizycznej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.