Udostępnij
Skomentuj

Runmageddon - co to jest? Jak się przygotować?

Na czym polega Runmageddon i w jaki sposób możemy się do niego przygotować?

Na wstępie podkreślić należy to, że nie mamy tu do czynienia z normalnym biegiem, który polega głównie na tym, aby zmierzyć się z konkurentami oraz własną wytrzymałością. W tym przypadku chodzi o coś więcej.

Co to jest Runmageddon?

Ekstremalność tego wydarzenia polega przede wszystkim na licznych przeszkodach ustawionych na trasie biegu. Pokonanie wielu z nich wymusza na uczestnikach współpracę, dzięki której możliwe staje się dotarcie do mety.

Najczęściej wybierane buty sportowe męskie

Wszystko to sprawia, że uczestnicy Runmageddonu nie tylko biegają – na poszczególnych etapach trasy są oni zmuszeni do przeskakiwania przez dziury, czołgania się w błocie, wspinania się po linie, wdrapywania się po ścianach czy chociażby przedzierania się przez dym. Tego typu przeszkody sprawiają, że bieg jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju – co oczywiście przekłada się na jego wciąż rosnącą popularność.

Runmageddon – dla kogo?

Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do osób, które pragną wystąpić w czymś więcej niż normalne, uliczne biegu, których trasa jest prosta i przewidywalna. Nie chodzi tu tylko o aktywne spędzanie wolnego czasu – uczestnicy tego typu biegów chcą bowiem sprawdzić się w prawdziwie ekstremalnych warunkach, które testują ich wytrzymałość oraz przygotowanie fizyczne.

Oczywiście bieg Runmageddon nie jest dla wszystkich. Chcąc pokonać wszystkie przeszkody i ukończyć rywalizację, należy najpierw odpowiednio się przygotować. Wszyscy zainteresowani biegiem muszą skoncentrować się nie tylko na budowaniu kondycji, ale również poprawianiu między innymi siły fizycznej, która pozwoli im chociażby wspiąć się po linie bądź czołga się w błocie.

Jaki dystans, ile kilometrów?

Runmageddon nie jest jednym wyścigiem, organizowanym cyklicznie w wybranych miastach w Polsce. Jego formuła została przemyślana w taki sposób, aby umożliwić zainteresowanym udział w wydarzeniach o różnych stopniach trudności i nasilanie. Wszystko to sprawia, że wyścigi organizowane są w 5 różnych klasach:

 • Runmageddon Intro – coś dla osób dopiero zaczynających przygodę z tego typu aktywnościami. Bieg obejmuje 3-kilometrową trasę, na której znajduje się około 15 rozmaitych przeszkód. Jest to doskonała okazja, aby sprawdzić, na czym polegają tego typu wydarzenia i czy jesteście w stanie je ukończyć.
 • Runmageddon Rekrut – poziom trudności wzrasta – trasa liczy bowiem już 6 kilometrów, a liczba przeszkód rośnie do około 30. Wszystko to sprawia, że mniej więcej co 200 metrów na uczestników czeka nowa przeszkoda. Wysiłek okaże się więc o wiele większy niż w przypadku klasy Intro.
 • Runmageddon Classic – dotyczy najbardziej klasycznej formy wyścigu, obejmującej trasę o długości 12 kilometrów. Konieczność pokonania około 50 przeszkód sprawia, że ukończyć bieg będą w stanie wyłącznie odpowiednio przygotowani biegacze.
 • Runmageddon Hardcore – dochodzimy do półmaratonu, czyli nieco ponad 21 kilometrów, przebiegnięcie których wymaga pokonania około 70 przeszkód.
 • Runmageddon Ultra – absolutnie najbardziej wyczerpująca forma wyścigu. Jest to bowiem maraton (42,195 km), na trasie którego znajduje się ponad 140 rozmaitych przeszkód. Chcąc pokonać taki dystans, konieczne jest przejście bardzo intensywnego i długiego okresu przygotowań.

Runmageddon – fakty

Rozłożenie jednej formuła na kilka zróżnicowanych biegów sprawia, że w Runmageddonie wziąć udział może wiele osób będących na różnych etapach przygotowania. Chcąc jednak sprawdzić się w wyścigu, należy zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami.

 • Koszt - za udział w każdym biegu należy uiścić odpowiednią opłatę, której wysokość jest zależna od rodzaju biegu. W przypadku kategorii Intro cena wynosi bowiem od 119 do około 130 złotych, natomiast bieg typu Ultra kosztuje już 400 złotych. Organizatorzy przewidzieli również zniżki grupowe oraz zwolnienie z opłat w przypadku wolontariatu.
 • Każdy uczestnik otrzymuje pakiet startowy i końcowy. Na pierwszy z nich składają się między innymi: koszulka, izotonik, elektroniczny pomiar czasu (nie we wszystkich typach biegów). Na mecie otrzymuje się natomiast bandamę, medal oraz piwo, wino lub herbatę z prądem (również nie we wszystkich imprezach). W ramach każdego biegu uczestnicy liczyć mogą także na profesjonalną opiekę medyczną.
 • Za ukończenie każdego biegu uczestnicy otrzymują punkty (Intro – 1, Rekrut – 2, Classic – 3, Hardcore – 4, Ultra – 5). Są one przyznawane w ramach tak zwanej Ligi Runmageddonu i są wliczane do tworzonej klasyfikacji. Uzbieranie 5 punktów w sezonie upoważnia do startu w finale Ligi.
 • Organizatorzy przewidzieli również specjalne nagrody dla osób, które ukończą kilka biegów sezonie – na przykład w każdym regionie Polski (północ, południa, wschód, zachód) lub 3 najtrudniejsze kategorie biegów.
 • Runmageddon organizowany jest praktycznie przez cały rok. Poza biegami letnimi, przygotowywane są bowiem również wydarzenia zimowe, które charakteryzują się jeszcze większym stopniem trudności. Wziąć udział można również w Runmageddonach nocnych.

Runmageddon – jak się przygotować?

Poziom trudności poszczególnych biegów wymusza na uczestnikach przejście odpowiedniego okresu przygotowawczego, w trakcie którego rozwiną oni swoje umiejętności biegowe oraz siłowe. Bez tego bardzo trudno jest ukończyć nawet najłatwiejszą trasę.

Wszystko to sprawia, że trening najlepiej rozłożyć na kilka kategorii:

 • Bieg – mimo oryginalnej formuły Runmageddonu, nadal jest on najważniejszy, dlatego przed startem warto zadbać o zbudowanie odpowiedniej wytrzymałości. Umożliwi ona ukończenie całego dystansu, dlatego warto w ramach treningu regularnie pokonywać dystanse dostosowane do długości trasy konkretnej klasy wydarzenia.
 • Siła – jak już wspomnieliśmy, na trasach znajdują się liczne przeszkody, które poza zwinnością, wymagają od nas użycia odpowiedniej siły. Wszystko to sprawia, że warto (zwłaszcza jeśli chcemy wziąć udział w 3 najtrudniejszych klasach) w ramach treningu regularnie odwiedzać siłownię, na której można rozwinąć umiejętności typowo siłowe.
 • Zwinność – czołganie, wyginanie, przeskakiwanie, konieczność utrzymywania równowagi – wszystko to sprawia, że każdy uczestnik Runmageddonu musi wyróżniać się odpowiednią zwinnością, która pozwoli mu sprawnie pokonywać wszystkie przeszkody.

W całej Polsce znajdują się specjalne punkty treningowe, w których osoby chcące wziąć udział w Runmageddonie mogą przygotowywać się w grupach, pod okiem osób znających się na rzeczy.

Runmageddon bez przygotowania – czy to możliwe?

Analizując rozpiskę poszczególnych biegów, a także przeglądając zdjęcia wybranych tras, łatwo można dojść do wniosku, że ukończenie nawet najłatwiejszej i najkrótszej trasy bez odpowiedniego przygotowanie wydaje się niemal niemożliwe. Co więcej, w wielu sytuacjach udział w takich wyścigach może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Obecne na trasie przeszkody wymagają bowiem między innymi przeskoczenia przez ogień, przejścia przez równoważnie nad zbiornikiem wodnym, zanurkowania w lodowatej wodzie, pokonania określonego odcinka z obciążeniem czy wspinania się po linie. Wszystko to sprawia, że do Runmageddonu mogą podejść wyłącznie osoby przygotowane.

Runmageddon - jak się ubrać?

Oprócz przejścia przez okres treningowy, konieczny jest również zakup odpowiedniego sprzętu, który nie tylko ułatwi pokonanie trasy, ale również zabezpieczy nas przed ewentualnymi kontuzjami. Chcąc skompletować zestaw na Runmageddon, warto zaopatrzyć się w:

 • buty – nie może być to pierwsza lepsza para trampek, konieczny jest zakup butów biegowych (trailowych), które wyróżniają się twardym i odpowiednio wykonanym bieżnikiem. Gwarantują one bowiem wystarczająca przyczepność do podłoża (często bardzo zróżnicowanego), co przekłada się przede wszystkim na wzrost poziomu bezpieczeństwa na trasie,
 • rękawiczki – mogą być to nawet najprostsze modele gumowe. Zabezpieczą nas przed wszelkimi otarciami, poprawią również chwyt, który przyda się do pokonania wielu przeszkód,
 • bielizna termoaktywna – bardzo dobrze odprowadza wilgoć i nadmiar ciepła, dzięki czemu okaże się doskonała podczas biegów,
 • pozostała odzież - absolutnie odradzamy decydowanie się na ubrania wykonane z bawełny. Takie komplety „nie oddychają”, a do tego chłoną wodę jak gąbki, przez co zdecydowanie utrudniają pokonanie całej trasy. Zaleca się zakup długiej bluzy lub koszulki, która ochroni łokcie (w lecie można zdecydować się na ochraniacze) oraz legginsów zasłaniających kolana.

Najczęściej zadawane pytania o Runmageddon

Runmageddon z roku na rok przyciąga coraz większa grupę zapaleńców, którzy chcą zmierzyć się na jednej z wielu tras. Wszystko to sprawia, że wiele osób chce dowiedzieć się o tym wydarzeniu jak najwięcej. Warto więc rozwikłać wszelkie wątpliwości.

Czy Runmageddon jest trudny?

Tak, zdecydowanie. Każda trasa najeżona jest bardzo zróżnicowanymi przeszkodami testującymi naszą wytrzymałość, siłę i zwinność. Osobom początkującym zaleca się więc wziąć udział w wyścigach typu Intro, które wyróżniają się najniższym stopniem trudności.

Jakie przeszkody znajdę na trasie?

Jest ich naprawdę wiele. Spośród nich wymienić można między innymi:

 • zasłonę dymną,
 • ukośnię – czyli ścianę ustawioną pod kątem, na którą trzeba się wpsiąć,
 • pajęczynę – jest to rozpięta między drzewami siatka, przez którą uczestnicy muszą przejść,
 • miotacz ognia – czyli płonący kopie siana i ziemi,
 • równoważnię,
 • grupę rugbistów, którzy próbują nas zatrzymać,
 • trumnę, polegająca na czołganiu się w kompletnych ciemnościach,
 • wspinanie się po linie,
 • pionowe ściany,
 • teslę, polegająca na przejściu przez sznurki pod prądem,
 • i wiele, wiele innych.

Jak kupić bilety?

Najlepiej poprzez stronę internetową. Istnieje również możliwość zapisania się w biurach zawodów, jednak związane jest to z koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej.

Runmagedon dla dzieci?

Organizatorzy przygotowują również imprezy dla dzieci w wieku 4-11 lat. Przygotowywane są dla nich lżejsze wersje tras.

Runmageddon dla młodzieży?

Udział w najcięższych biorą osoby pełnoletnie. Uczestnicy, którzy mają skończone 16 lat, mogą zapisać się do biegów klasy Rekrut. Wymagane jest jednak podpisanie stosownej zgody przez rodzica w biurze zawodów.

Runmageddon dla dziewczyny?

Wyścigi nie mają żadnych ograniczeń pod względem płci, startować może każdy, kto ma tylko chęć i jest odpowiednio przygotowany.

Czy istnieje limit czasowy?

Dla bezpieczeństwa, w ramach poszczególnych imprez organizatorzy ustalają konkretną godzinę, do której należy ukończyć bieg.

Runmageddon czy Spartan Race?

Oczywiście Runmageddon nie jest jedynym wyścigiem tego typu. Wziąć udział możemy bowiem również w innych, podobnych wydarzeniach. Jednym z nich jest tak zwany Spartan Race.

Jest to bardzo podobna impreza, różniąca się nieco przebiegiem (inne przeszkody i pokonywane dystanse), opłatami (naliczane są w Euro), ograniczeniami wiekowymi (udział mogą wziąć nawet 15-latkowie) oraz tym, że w ramach Spartan Race prowadzony jest ranking światowy i różnego rodzaju mistrzostwa. Uczestnicy, jeśli nie są w stanie pokonać przeszkody, muszą również wykonać odpowiednie zadanie karne.

Runmageddon czy Survival Race?

Kolejnym konkurencyjnym wydarzeniem jest Survival Race, w ramach którego organizowane są biegi na 5 dystansach: 3 km (15 przeszkód), 6 km (30 przeszkód), 12 km (50 przeszkód), 24 km (100 przeszkód), 36 km (150 przeszkód).

Choć organizatorzy przygotowali wiele zróżnicowanych przeszkód, Runmageddon wydaje się być nieco trudniejszy – mowa przede wszystkim o intensywności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.