Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower dla 3 latka? Który będzie najlepszy?

Jazda na rowerze dostarcza radości. Gdy dziecko podrośnie trzeba podjąć ciężką decyzję jaką jest wybór roweru.

Trzyletnie dziecko z powodzeniem może rozpocząć naukę jazdy na rowerze. Zwykle bowiem ma na tyle rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową, iż opanowanie umiejętności jeżdżenia na jednośladzie nie powinno sprawiać mu większych trudności. Musimy jednak pamiętać, iż jest to kwestia indywidualna. Niektóre dzieci będą sobie radzić lepiej, inne nieco gorzej. Jedno jest pewne – nie można rezygnować po pierwszych niepowodzeniach.

Na początek rowerek biegowy

Jeżeli nasze dziecko nie korzystało wcześniej z rowerka biegowego, to właściwy moment, aby zakupić mu taki sprzęt. Jego cechą charakterystyczną jest brak pedałów (i całego układu napędowego), co może budzić wątpliwości rodziców, czy taka konstrukcja na pewno będzie odpowiednia do nauki jazdy na standardowym rowerze. Odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej.

Popularne rowery dla dzieci

Rowerek biegowy rozwija zmysł równowagi i uczy kontroli nad kierunkiem jazdy. Jest zatem doskonały do nauki. Co więcej, sprawia, iż dziecko nie ma żadnych problemów z przesiadką na większy rower o standardowej konstrukcji, wyposażony w pedały.

Przy wyborze rowerka biegowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wysokość siodełka odpowiada długości nóżki dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło samodzielnie wsiadać i zsiadać ze sprzętu, a także zachowa prawidłową postawę podczas jazdy.

Co do zasady, przyjmuje się jednak, że wysokość siodełka w granicach 35-40 centymetrów powinna być dobra dla trzylatka. Pamiętajmy jednak, iż jest to kwestia indywidualna i powinniśmy patrzeć przede wszystkim na długość nóżki dziecka. Większość dostępnych na rynku rowerków biegowych pozwala na regulację wysokości siodełka, dzięki czemu możemy dopasować sprzęt do zmieniających się potrzeb malucha.

Jaki rower klasyczny z pedałami dla trzylatka?

Jeżeli zauważymy, iż nasze dziecko opanowało sztukę jazdy na rowerku biegowym, czyli jeździ pewnie, dobrze balansuje ciałem i na długo odrywa nogi od ziemi, możemy zdecydować się na zakup klasycznego roweru dwukołowego z całym układem napędowym. Nie musimy się obawiać, iż dziecko nie przeszło etapu trójkołowca lub roweru z doczepianymi kółkami bocznymi. Dzięki wprawie, jaką maluch zdobył na rowerku biegowych, doskonale poradzi sobie z nowym wyzwaniem.

My musimy jedynie zadbać o bezpieczną jazdę (zawsze w kasku i ewentualnie z ochraniaczami) i o odpowiedni dobór klasycznego roweru. Na co zwrócić uwagę, kupując standardowy model dla trzylatka?

  1. Rower nie może być za duży. Ponownie należy sprawdzić, czy minimalna wysokość siodełka odpowiada długości nóżki dziecka. Dzięki temu siedząc na siodełku, dziecko będzie w stanie oprzeć całą stopę na podłożu, łapiąc w ten sposób równowagę,
  2. Chociaż najważniejsza jest minimalna wysokość siodełka, warto również zwrócić uwagę na średnicę kół. W tym wieku odpowiednią wartością będzie 10, 12, a także 14 cali,
  3. Klasyczny rower dla trzylatka powinien być wyposażony w osłonę łańcucha. Zminimalizuje to ryzyko przypadkowego włożenia w to miejsce stopy przez dziecko, a także stanowić będzie zabezpieczenie przed ewentualnym spadaniem łańcucha,
  4. W przypadku roweru dla trzyletniego dziecka wystarczy hamulec w piaście, który będzie uruchamiany przez naciśnięcie pedałów. Na rynku nie brakuje jednak modeli wyposażonych w hamulce w manetkach. Zanim jednak zdecydujemy się na ten wariant, sprawdźmy, czy maluch będzie w stanie je objąć.

Wybierając rower dla dziecka, należy zwrócić uwagę również na jego design. Niezwykle istotne jest bowiem to, aby jednoślad przypadł naszemu dziecku do gustu. Aby pojazd był w pełni funkcjonalny, warto zamontować na nim koszyk. Wówczas nasza pociecha zyska miejsce do przechowywania swych ulubionych zabawek.

Co ważne, w każdym z powyższych modeli można zamontować boczne kółka pomocnicze. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Gdy zauważymy, że trzylatek nie radzi sobie z jazdą na standardowym rowerze, będziemy w stanie go wspomóc dodatkowymi kółkami.

Pamiętajmy jednak, iż w takim przypadku dziecko często wykazuje tendencję do przechylania się na jedną stronę. Jeśli będzie to widoczne także u naszej pociechy, korygujmy ten błąd lub wróćmy do rowerka biegowego. Innym rozwiązaniem jest przesiadka na rower trójkołowy. Jeżeli nie zareagujemy, dziecko utrwali niewłaściwe wzorce postawy.

Jaki rower trójkołowy dla trzylatka?

Innym rozwiązaniem, które z powodzenie sprawdzi się w przypadku trzylatka jest rowerek trójkołowy. Na rynku spotkać możemy dwa rozwiązania – rowerki wyposażone w klasyczny napęd łańcuchowy oraz rowerki z korbami umieszczonymi na przednim kole. Te pierwsze są o tyle lepsze, iż pozwalają dziecku zachować prawidłową pozycję. Maluch nie ma również żadnych problemów z wprawieniem ich w ruch.

Niezwykle ważną kwestią jest również to, aby wysokość siodełka odpowiadała długości nóżki naszego dziecka, co pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę. Dla wygody użytkowania ważna jest również nieduża waga sprzętu. Wybierając rower trójkołowy, sprawdźmy także, czy rozstaw tylnych kół jest na tyle duży, aby gwarantował stabilność konstrukcji.

Wśród polecanych modeli można wymienić:

  • Caretero Rowerek 3-kołowy YORK – wykonany jest z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne metalu. Jego zaletą jest również nieduża waga – niespełna 4 kg. Nowoczesny design i wygodne siodełko sprawiają, że na pewno przypadnie on do gustu dziecka,
  • Toyz Rowerek 3-kołowy Derby – to tak naprawdę urządzenie wielofunkcyjne, które może być wykorzystywane na przykład jako spacerówka. Co więcej, może on być sterowany wyłącznie przez rodzica, dzięki zdejmowanej rączce sterującej, dzięki czemu jazda odbywa się pod kontrolą dorosłego. Po demontażu niektórych elementów otrzymujemy klasyczny trójkołowiec, który dziecko może samodzielnie użytkować,
  • Madej Rowerek trójkołowy Baby Trike – tak jak poprzednik jest urządzeniem wielofunkcyjnym, co pozwala nam z łatwością dostosowywać sprzęt do zmieniających się potrzeb dziecka.

Wybór roweru dla trzylatka to nie lada wyzwanie. Musimy go bowiem dopasować do umiejętności naszego dziecka. Część maluchów w tym wieku dopiero rozpoczyna swą przygodę z jazdą na rowerze, inne zaś przesiadają się już na klasyczne rowery. Jest to indywidualna kwestia. Niemniej, niezależnie od tego, na jaki model się decydujemy, jedno jest pewne. Musi on być dostosowany do wieku naszego dziecka i jego wzrostu. Szczególnie ważne jest to, aby wysokość siodełka odpowiadała długości nóżki malucha.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.