Udostępnij
Skomentuj

Rower biegowy dla rocznego i 2-letniego dziecka. Jak wybrać najlepszy?

Około drugiego roku życia dziecko staje się bardziej ruchliwe, chce i potrzebuje uczyć się nowych umiejętności.

Jeździk staje się już zbyt mały i prosty, dlatego znakomitym rozwiązaniem będzie pierwszy rowerek. Ważne jednak, aby był jak najlepiej dobrany. Tu nie liczą się jedynie względy wizualne, estetyczne, ale także te bardziej praktyczne.

Jaki rower będzie najlepszy dla dwulatka?

Szczególną popularnością wśród rodziców cieszą się rowerki biegowe, czyli tzw. laufrady. Rowerek biegowy nie posiada pedałów, łańcucha ani hamulców. Jest to właściwie sama rama z siodełkiem i kółkami. Na tym rowerku dziecko porusza się wyłącznie za pomocą nóżek. Może się podpierać i hamować. Niektóre rowerki biegowe posiadają tylny hamulec. Warto jednak pamiętać, że najmłodsze pociechy, do których zresztą ten właśnie rowerek jest tak naprawdę skierowany, praktycznie zawsze hamują przy pomocy stóp. Laufrad polecany jest z reguły dla dzieci od 18 miesiąca życia. Posiada naprawdę wiele zalet i jest niewątpliwie zakupem godnym uwagi. Dzieci nieco starsze, około 3-letnie będą jeszcze bardziej mobilne. Dla nich już być może lepszym rozwiązaniem byłby trójkołowiec. Obecnie można znaleźć dwa rodzaje takich rowerków: te, które posiadają pedały na przednim kole i te, gdzie pedały znajdują się tradycyjnie pośrodku. Choć pierwsza wersja może wyglądać bardzo sympatycznie, to zdecydowanie lepsza będzie wersja druga, czyli klasyczna. 3-latek może sobie poradzić także z rowerkiem 4-kołowym, ale z odczepianymi kółkami. Niektórzy rodzice decydują się właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono bardzo funkcjonalne.

Rower biegowy dla dziecka - jakie ma zalety?

Rower biegowy posiada szereg zalet, które szczególnie powinny zwrócić uwagę wszystkich rodziców.

 • jazda na takim rowerku wymaga zaangażowania całego ciała, pracują wszystkie mięśnie, ciało rozwija się zatem wszechstronnie,
 • dziecko uczy się zachowania równowagi na jednośladzie, ćwiczy koordynację ruchową, orientację przestrzenną,
 • dziecko uczy się skręcać i kontrolować prędkość,
 • jazda na rowerku biegowym sprawia, że dziecko o wiele szybciej uczy się jeździć na zwykłym rowerze dwukołowym,
 • rowerek taki ćwiczy umiejętność skupienia już od najwcześniejszych lat,
 • jest on ponadto lekki, niewielki, bardzo poręczny i wygodny,
 • dzieci z łatwością uczą się jazdy na rowerku biegowym, mogą dzięki niemu spędzać więcej czasu w aktywny sposób.

Jak wybrać najlepszy rowerek biegowy?

Odpowiedź na pytanie jak dobrać rowerek dla dziecka jest trudne. Należy wziąć pod uwagę wiele bardzo różnych kwestii.

 1. Rozmiar. Niezwykle istotny jest fakt, że w tym wypadku rozmiarem nie jest średnica koła, a wysokość, na jakiej umieszczone jest siodełko. Aby sprawdzić, jaka wysokość będzie najbardziej odpowiednia, należy najpierw zmierzyć długość nóżki dziecka po wewnętrznej jej stronie. Najlepiej, żeby dziecko było w bucikach i stało w lekkim rozkroku. Nie można kupować rowerka na wyrost. Dziecko powinno spokojnie samo wsiadać na rowerek, powinno sięgać do ziemi nie samymi koniuszkami palców, ale całą stopą. Wtedy mamy pewność, że jazda na rowerku będzie całkowicie bezpieczna.
 2. Możliwość regulowania wysokości siodełka. Niektóre modele pozwalają na zmianę nawet o 10 cm. Dzięki temu zakupiony laufrad będzie mógł być użytkowany o wiele dłużej.
 3. Waga. Im lżejszy tym, lepiej. Będzie on wówczas wygodniejszy i dla dziecka, i dla rodzica.
 4. Materiał. Ma on bezpośredni wpływ również na wagę rowerka. Najlżejsze są rowerki kompozytowe, ale też kosztują niemało w porównaniu do innych. Dobrym rozwiązaniem mogą być rowerki drewniane, które także są bardzo lekkie. Najcięższe będą metalowe, ale to one są najbardziej popularne, w związku z czym tych modeli znaleźć można najwięcej.
 5. Opony. W dziecięcych rowerach można niekiedy spotkać koła piankowe, które są zdecydowanie lżejsze i tańsze od zwykłych pompowanych. Nie da się ich przebić, ale mają także kilka wad. Cechują się mniejszą amortyzacją, są także głośniejsze. Mają mniejszą przyczepność. Z tego względu koła piankowe będą najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych. Starszym dzieciom, które już opanowały bardzo dobrze sztukę jazdy na rowerze, lepiej kupować zwyczajnie koła pompowane.
 6. Cena. Znaleźć można zarówno drogie produkty znanych marek, jak i tańsze tzw. „no name”. Wybór zależy od możliwości finansowych rodziców. Jest możliwe znalezienie najtańszych modeli o przyzwoitych parametrach, wykonanych z trwałych i bezpiecznych materiałów.
 7. Bezpieczeństwo. Rower biegowy musi być bezpieczny. Powinien być wykonany bardzo solidnie tak, aby w czasie zabawy nie zagrażał zdrowiu dziecka.

Akcesoria do rowerka - które wybrać?

Nie można zapominać ponadto o niezbędnych każdemu dziecku dodatkach.

 1. Kask. Najlepszy będzie model z regulowanym obwodem głowy.
 2. Ochraniacze na rolki .
 3. Rękawiczki tłumiące drgania.
 4. Odblaski i światełka.
 5. Dzwonek. 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.