Udostępnij
Skomentuj

Jeździk czy rowerek na roczek – co lepsze?

Wybór pomiędzy jeździkiem a rowerkiem dla dziecka bywa trudny. Oba pojazdy mają zalety, które warto poznać.

Jeździk czy rowerek – co wybrać dla rocznego dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać dla rocznego dziecka, to powinieneś wiedzieć, czym różnią się jeździki od rowerków biegowych. Pierwsze są dedykowane dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić. Są to zazwyczaj czterokołowe rowerki lub samochodziki wyposażone w kierownicę i wygodne siedzisko, a ich siłę napędową stanowią nogi dziecka. Tak samo jest w przypadku rowerków biegowych, z tą różnicą, że posiadają one tylko dwa koła i aby na nich jeździć, niezbędne jest utrzymywanie równowagi.

Czy jeździk lub rowerek będą odpowiednie dla rocznego dziecka?

Gdy Twoje roczne dziecko już chodzi, możesz pokusić się o zakup rowerka biegowego. Jeśli jednak jeszcze nie zrobiło samodzielnie pierwszych kroków, lepiej sprawdzi się jeździk, ponieważ jest bezpieczniejszy. Tym bardziej że rozwija aktywność ruchową dzieci i pozwala na samodzielne odkrywanie otoczenia w takim samym stopniu jak rowerki. Niektóre modele, takie jak jeździk Little Tikes w kształcie autka, świetnie sprawdzają się w mieszkaniu. Inne, jak na przykład trójkołowy jeździk Milly Mally, są zaprojektowane z myślą o spacerach.

Jeździki nie tylko służą do przemieszczania się, ale również do zabawy. Często są kolorowe, o atrakcyjnych dla dziecka kształtach przypominających zwierzęta czy samochody. Mogą posiadać klakson i klawisze, po naciśnięciu których słychać dźwięki różnych instrumentów. Jeździki nie tylko wspomagają koordynację ruchową dziecka, ale również rozwijają wyobraźnię. Na rynku są dostępne także modele, które swoim wyglądem przypominają rowerek dla dziecka. Taki jeździk jest trzykołowy i wyposażone w pasy bezpieczeństwa, podnóżek oraz drążek dla rodzica.

Polecane jeździki

Czy to dobry pomysł na prezent?

Zarówno rowerek biegowy, jak i jeździk jest świetnym pomysłem na prezent. Są to zabawki praktyczne, a jednocześnie zapewniają dzieciom mnóstwo zabawy. Co więcej, spełniają również funkcję edukacyjną, ponieważ wspomagają naukę chodzenia i utrzymanie równowagi oraz pionową postawę ciała. Świetnie rozwijają aktywność ruchową malców oraz dzięki wbudowanym dodatkowym akcesoriom, rozwijają umiejętności poznawcze dziecka.

Ogromną zaletą rowerów i jeździków jest fakt, że są one dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Na prezent możesz wybrać samochodzik, wózek, misia, kotka czy konika, a więc dopasować go do gustów malucha. Na rynku są dostępne specjalne jeździki dla dziewczynek oraz chłopców. Pamiętaj jednak, że roczne dziecko tak samo będzie się cieszyć z jeździka auta, niezależnie od płci. Dlatego, przede wszystkim, zwróć uwagę na bezpieczeństwo, materiał wykonania i dodatkowe funkcje.

Przy wyborze prezentu ważne są również preferencje rodziców. Jeździk drewniany będzie lepszym wyborem, jeżeli opiekunowie preferują naturalne materiały. Pamiętaj również, że znaczenie ma rozmiar mieszkania. W małych pomieszczeniach dziecko nie będzie mogło poruszać się swobodnie w zbyt dużym pojeździe. W takim wypadku lepszym wyborem będzie jeździk 3w1 lub rowerek, ponieważ częściej korzysta się z nich na dworze i można zdemontować rączkę dla rodzica, gdy dziecko nabierze pewności siebie i zacznie samodzielnie kierować pojazdem.

Jeździk vs rowerek – porównanie

Jeżeli zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Twojego malucha, jeździk czy rowerek, to najpierw musisz przeanalizować parę czynników. Przede wszystkim główną rolę odgrywają wiek, wzrost i waga dziecka. Duży, niedopasowany rowerek czy jeździk może być powodem wielu frustracji, jeśli dziecko nie będzie mogło swobodnie z niego korzystać. Bardzo ważnym czynnikiem jest również waga pojazdu. Dziecko nie utrzyma równowagi na za ciężkim rowerku i się zniechęci.

Dla rocznego dziecka znajdziesz ogromny wybór modeli pojazdów, jednak dużo łatwiej dopasujesz odpowiedni jeździk niż rowerek biegowy. Na przykład popularny jeździk Fisher Price to wielofunkcyjna zabawka, która umożliwia dziecku poruszanie się, ale jest również idealny do nauki chodzenia, ponieważ malec może trzymać się uchwytu z tyłu jeździka. Do tego często jest wyposażony w klawisze, które wydają dźwięki, co zapewnia dodatkową możliwość zabawy.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na rowerek dla rocznego dziecka, to wybierz model stworzony z myślą o takich maluchach. Charakteryzują się one lekką konstrukcją, która nie sprawia dziecku problemów podczas zabawy, a także miękkim i regulowanym siodełkiem oraz kierownicą z funkcją blokady skrętu. Taką kierownicę dziecko może wykręcić tylko do pewnego momentu, co ogranicza możliwość przewrócenia się.

Zalety jeździka dla rocznego dziecka

Jeździki doceniane są przez rodziców, jak i przez dzieci, ponieważ są to zabawki służące przez długi czas. Największą zaletą tego typu pojazdów jest to, że wspomagają naukę chodzenia. Dziecko może trzymać się specjalnego uchwytu i w ten sposób bezpiecznie się przemieszczać. Jest to duże ułatwienie dla rodzica, gdyż nie musi ciągle podążać za dzieckiem ani schylać się, co zapobiega bólom pleców. Rodzice doceniają też fakt, że pojazdy te nadają się do zabawy w domu, jak i podczas spacerów.

Jeździki pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Przede wszystkim wspomagają pracę mięśni i naukę utrzymywania równowagi, ale również rozwijają motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Mają też swój udział w rozwoju psychicznym dziecka, gdyż pozwalają na samodzielne odkrywanie świata i zaspokojenie typowej dziecięcej ciekawości. Jeździki to też świetne zabawki, które same w sobie mogą zapewnić dziecku rozrywkę, dzięki swoim dodatkowym funkcjom.

Zalety rowerka dla rocznego dziecka

Rowerek biegowy wzmacnia poczucie równowagi i pewność siebie Twojego dziecka oraz poprawia jego zręczność. Używając tego typu pojazdu, maluch uczy się lepiej orientować w przestrzeni i koordynować ruchy podczas jazdy, kierowania i hamowania. Nie tylko przynosi więc korzyści fizyczne i psychiczne, ale również doskonale przygotowuje Twoje dziecko do jazdy na swoim pierwszym rowerze z pedałami. W ten sposób malec uczy się również poruszać szybko, ale i rozważnie.

Co więcej, rowerki biegowe są bezpieczne, a ryzyko upadku jest dużo mniejsze. Jeśli rowerek biegowy grozi przewróceniem, Twoje dziecko może bardzo szybko postawić nogi na ziemi lub zareagować na czas, przenosząc ciężar ciała. W przypadku roweru z pedałami nie jest to możliwe, ponieważ zmiana wagi nie ma wpływu na pozycję. Gdyby nastąpił wypadek, stosunkowo niewiele się stanie, ponieważ prędkość i wysokość upadku nie są zbyt wysokie.

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka ma również zalety dla rodziców i jest dla nich dużym ułatwieniem. Rowerek biegowy sprawia, że ​​Twoje dziecko jest mobilne, może się swobodniej poruszać, a także wolniej się męczy, a co za tym idzie nadąża za normalnym tempem spaceru. Znacznie ułatwia to dłuższe wyjścia i pokonywanie większych dystansów. Jest także świetnym zamiennikiem dla wózka spacerowego, zwłaszcza gdy dziecko nie chce w nim siedzieć i woli eksplorować świat na własnych nóżkach.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.