Roller do ćwiczeń – co daje rolowanie mięśni?

| 0 Komentarzy
Rolowanie mięśni niesie za sobą wiele korzyści. Sprawdź, na co wpływa korzystanie z rollera do ćwiczeń.

Korzystanie z rollera do ćwiczeń jest często bagatelizowane przez osoby, które zaczynają swoją przygodę z regularnymi treningami na siłowni. Jest to duży błąd, ponieważ rolowanie mięśni ma duże znaczenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia, a także dla uzyskania lepszych wyników sportowych. Chcesz poznać dokładne korzyści użytkowania rollera do ćwiczeń, a przy tym dowiedzieć się podstawowych zasad dotyczących rolowania mięśni? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Co daje rolowanie mięśni? Efekty korzystania z rollera do ćwiczeń

Roller do ćwiczeń służy do automasażu spiętych, przemęczonych i bolących części ciała – co jest szczególnie istotne dla profesjonalistów uprawiających sport. Niemniej jednak rolowanie mięśni ma też dobry wpływ w codziennym życiu (nawet jeśli nie trenujemy regularnie) oraz podczas rehabilitacji. Masaż powięziowy sprawdza się tak samo dobrze u osób aktywnych fizycznie, jak również u tych mających siedzący tryb życia.

Co dokładnie daje rolowanie mięśni? Jak wiadomo, masaż zawsze służy rozluźnieniu – tak też jest i w tym przypadku. Korzyści w związku z tym jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim należy wymienić:

  • poprawę gibkości i sprawności układu ruchu,
  • nawodnienie powięzi i mięśni,
  • lepszy dopływ tlenu i substancji odżywczych, a także odprowadzanie zbędnych metabolitów,
  • uelastycznienie tkanki,
  • większą wydajność i szybszą regenerację mięśni,
  • zmniejszenie zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS),
  • poprawę krążenia krwi,
  • korzystny wpływ na postawę ciała,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych i wrażliwości na ból,
  • przywrócenie prawidłowego ślizgu pomiędzy mięśniami (usuwa adhezję),
  • zmniejszenie ryzyka urazu (przeciążeń).

Jak widać, zalet rolowania mięśni jest naprawdę wiele. Niewątpliwie ma to wpływ na sprawność i lepsze samopoczucie każdego użytkownika. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że efekty mogą zależeć od tego, jaki roller wybierzemy – więcej o rodzajach wałków znajdziesz w innym poradniku na naszej stronie.

Roller do ćwiczeń – kto i kiedy powinien z niego korzystać?

Naturalnie z rollera do ćwiczeń powinny korzystać przede wszystkim osoby ćwiczące regularnie i intensywnie. Nieważne od ilu lat trenujesz – rolowanie mięśni pozwala uzyskać powyżej wymienione efekty zarówno profesjonalistom, jak i osobom początkującym, które zdecydowały się na zmianę stylu życia.

Sportowcy często stają przed dylematem – czy rolowanie mięśni wykonywać przed czy po treningu? Otóż w obu przypadkach może być to wskazane:

  • rolowanie przed treningiem rozgrzewa mięśnie i pobudza tkanki, przez co organizm jest lepiej przygotowany do wysiłku. Zwiększony zostaje zakres ruchu, a także napływ natlenowanej krwi i substancji energetycznych;
  • rolowanie po treningu poprawia zdolność regeneracyjną mięśni i chroni przed stanami przeciążeniowymi. Zdecydowanie pomaga poczuć rozluźnienie napiętych struktur oraz wyciszyć układ nerwowy. Co więcej, rolowanie mięśni po aktywności fizycznej usuwa toksyny i zbędne metabolity, a przy tym zwiększa napływ substancji odżywczych.

Jak zostało też wspomniane, rolowanie mięśni może być też bardzo pomocne w codziennym życiu u osób, które nie mają wiele wspólnego z aktywnością fizyczną. Po całym dniu pracy lub w stresujących sytuacjach często jesteśmy spięci. Skorzystanie z rollera do ćwiczeń pozwala złagodzić ból, poprawić samopoczucie i odzyskać energię, co często zauważalne jest już po kilku minutach automasażu. Co więcej, wprowadzenie takiego codziennego nawyku wpłynie także na utrzymanie wyprostowanej sylwetki.

Rolowanie mięśni – podstawowe zasady

Rolowanie mięśni za pomocą wałka do masażu nie jest skomplikowane. Wystarczy ułożyć roller pod wybraną okolicą, docisnąć ciężarem ciała, a następnie powoli i płynnie toczyć akcesorium. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim nie spiesz się podczas rolowania mięśni. Masaż każdego miejsca wykonuj powoli i precyzyjnie (przez ok. 2-3 minuty na każdą partię mięśni), próbując wyczuć zgrubienia i bolące punkty. W bardziej odczuwalnych okolicach warto zatrzymać się na chwilę. Inną z podstawowych zasad jest rolowanie „od ogółu do szczegółu”, co oznacza, że najlepiej zacząć od największych grup mięśniowych, a następnie stopniowo przechodzić do głębszych warstw. Należy pamiętać, aby opracować cały mięsień z każdej strony – dlatego tym bardziej liczy się precyzja i poświęcenie osobnego czasu na rolowanie.

Systematyczność to kolejna ważna kwestia. Sporadyczne rolowanie mięśni nie przyniesie tak dużego ukojenia, jak gdybyśmy robili to przed/po każdym treningu (czy też po całym dniu pracy). Oczywiście rozluźnienie i złagodzenie bólu zazwyczaj odczuwalne jest od razu po automasażu – ale utrzymanie efektów i przywrócenie tkankom równowagi to już dłuższy proces. Korzystanie z rollera do ćwiczeń nie ma żadnych przeciwwskazań, w związku z czym zaleca się nawet codzienne użytkowanie. Warto też dodać, że każda pora jest dobra – nieważne czy będzie to poranek, czy koniec dnia.

Na koniec należy dodać, że dyskomfort i lekki ból występujące podczas rolowania mięśni to normalne zjawisko – zwłaszcza u osób początkujących. Z czasem ćwiczenia te będą zdecydowanie łatwiejsze do zniesienia. Oczywiście wspomniany ból powinien mieścić się w granicach naszej wytrzymałości. W innym przypadku lepiej zmniejszyć siłę nacisku lub pozycję ciała. W końcu automasaż ma przede wszystkim służyć rozluźnieniu naszych mięśni i przyniesieniu ukojenia.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.