Udostępnij
Skomentuj

Renowator do fug - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Choć ceramika może wytrzymać długie lata w niezmienionym stanie, problemem zwykle są fugi.

Mimo usilnych starań po pewnym czasie przestają wyglądać atrakcyjnie – białe żółkną, szare czernieją, a czarne bledną. Zawsze można specjalnym nożykiem wydrapać wszystkie fugi i położyć je od nowa, ale często nie ma takiej potrzeby. Do uzupełnienia niewielkich ubytków używa się flamastrów, ale jeśli problem dotyczy większych powierzchni, rozwiązaniem może być tylko renowator do fug.

Polecana chemia budowlana

Co to jest renowator do fug?

Renowator do fug to specjalny preparat sprzedawany w niedużych buteleczkach, mający charakter rozpuszczalnika – ma on zdolność reagowania ze składnikami fug mineralnych lub epoksydowych (tutaj już trzeba upewnić się na opakowaniu, czy dany środek można na nie nałożyć), a który miesza się z odpowiednim pigmentem (można jednak kupić też renowatory barwne, które są już gotowe do użycia). Taki renowator nakłada się na fugę, a po pewnym czasie można umyć ścianę lub podłogę i cieszyć się ich estetycznym wyglądem.

Jak działa renowator do fug i czy efekt jest trwały?

Renowator do fug roztwarza wierzchnią warstwę fugi – pozwala to na wprowadzenie barwnika nie tylko na powierzchnię, ale także w nieco głębsze warstwy wykończenia, dzięki czemu uzyskuje się bardzo trwały efekt – dobrej jakości pisak do fug może być nawet trwalszy niż sama fuga, tym bardziej że zabezpieczona fuga nie tylko nie ulega trwałemu osłabieniu, ale także jest chroniona przez renowator niczym przez impregnat.

Efekt flamastra do fug jest trwały, ale żeby zapewnić sobie optymalne efekty, należy dobrać właściwy renowator. Środki tego rodzaju są dostępne w ofercie większości producentów chemii budowlanej: Dragon, WIM, Ceresit, Mapei, Atlas i nie tylko. Mimo różnych nazw wszystkie działają tak samo.

Czy kolor ma znaczenie?

Sama baza mazaków do fug może być półprzezroczysta lub biała. W drugim przypadku w celu odnowienia białej fugi nie trzeba już do tego środka dodawać pigmentów, natomiast do wielu innych kolorów fug można kupić gotowy renowator do fug czarny lub szary. Ponieważ jednak są to tylko podstawowe kolory renowatorów do fug, w nietypowych aranżacjach trzeba dodatkowo użyć pigmentu. Dzięki odpowiedniemu składowi bazy tego rodzaju preparaty mają dobre właściwości kryjące i nakłada się je pojedynczą warstwą.

Jak stosować renowator do fug?

Marker do fug nakłada się bezpośrednio z aplikatora, w którym się on znajduje. Nie ma w tym żadnej filozofii i nie trzeba żadnego dodatkowego sprzętu, należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac wypróbować preparat na płytkach w niewidocznym miejscu – niektóre płytki są dużo bardziej wrażliwe i może dochodzić do ich odbarwienia pod wpływem renowatorów. Zwykle wszystko jest w porządku i trzeba tylko dokładnie umyć i odtłuścić fugi, aby umożliwić optymalne przenikanie renowatora w głąb. Po czasie określonym przez producenta preparatu można ponownie umyć podłogę, tym samym usuwając ewentualne resztki preparatu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.