Udostępnij
Skomentuj

Impregnat do płytek i fug - co wybrać? Jak go stosować?

Renowatory do fug i płytek są sposobem na zabezpieczenie ich przed erozją wodną i przenikaniem wody przez spoiny.

Jest to istotne szczególnie na zewnątrz, a więc na balkonach i tarasach, gdzie woda może spowodować największe szkody, ale podobne preparaty stosuje się czasem w kuchniach i łazienkach, tym bardziej że wiele impregnatów dodatkowo chroni przed wykwitami pleśni.

Polecana chemia budowlana

Po co impregnować płytki?

Płytki gresowe i gipsowe, a także inne rodzaje płytek nieszkliwionych, nie są całkowicie odporne na przesiąkanie wody. Ponieważ struktura mineralna jest porowata, należy mieć na względzie możliwość powolnego przesiąkania wody pod płytki. Na zewnątrz, gdzie woda mogłaby zamarznąć, wyraźnie osłabiając spoinę, jest to poważnym problemem. Jednocześnie jednak nie zaleca się pełnej impregnacji, która uniemożliwiałaby dyfuzję pary wodnej. Rozwiązaniem są specjalne impregnaty do płytek gipsowych, gresowych, ceramicznych, cementowych i szkliwionych. Zabezpieczają one przed przesiąkaniem wody, jednocześnie nie ograniczając parowania.

Ogólna charakterystyka impregnatów

Impregnaty do płytek klinkierowych, ceramicznych i cementowych są produktami rozpuszczalnikowymi. To umożliwia przenikanie ich składników w głąb struktury płytek, co zapewnia pełniejszą ochronę. Jednocześnie lotne rozpuszczalniki są doskonałymi nośnikami, ponieważ ulatniają się dosyć szybko – większości impregnatów wystarcza około 6 godzin do całkowitego wyschnięcia, a niewiele więcej do uzyskania pełnej odporności. Impregnaty tego typu mogą być stosowane na powierzchniach nasiąkliwych i nienasiąkliwych (takich jak płytki gresowe szkliwione), a także na fugach, w tym jako impregnaty do fug epoksydowych.

Czy warto impregnować płytki i fugi?

W przeciwieństwie do płytek tarasowych, we wnętrzach zwykle impregnacja nie jest konieczna. Stosuje się ją niekiedy w ograniczonym zakresie, aby zabezpieczyć estetyczny wygląd fug w przedpokojach, a także na wypadek zalania lub zachlapania podłóg w kuchni czy łazience. Jednak prosta impregnacja to nie wszystko, co można uzyskać.

  • Impregnaty do płytek zabezpieczają porowate powierzchnie przed wodą, a ta jest również nośnikiem większości zanieczyszczeń, a zatem zaimpregnowana powierzchnia jest zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości.
  • Impregnaty do płytek ceglanych czy klinkierowych pozwalają na uszczelnienie spoin, co jest o tyle ważne, że właśnie spoiny stanowią najczęstszy powód dostawania się wody do warstwy poniżej płytek.
  • Wiele impregnatów ma skład dobrany tak, aby zabezpieczać przed pojawieniem się wykwitów pleśni lub pojawieniem się glonów. Sam fakt ochrony przed wilgocią jest już dobrym zabezpieczeniem, ale dopiero dodatek substancji utrudniających kolonizację sprawia, że płytki są w pełni zabezpieczone.
  • Dobry impregnat do gresu polerowanego jest paroprzepuszczalny, a więc w łazience czy kuchni nie powoduje zatrzymywania wilgoci wewnątrz, ale pozwala wydajnie odprowadzać ją na zewnątrz przez mury.

Jak nanosić impregnaty do płytek?

Impregnaty do płytek są bardzo łatwe do nanoszenia. W większości przypadków są one sprzedawane jako wyroby gotowe, które mogą być używane od razu.

  • Na dużych powierzchniach impregnat wylewa się i rozprowadza zgarniakiem albo wałkiem o krótkim włosiu aż do pokrycia równomiernie całej powierzchni. Należy zadbać o to, aby zaraz po naniesieniu nie pozostały zacieki ani zachlapania, które w stanie świeżym można z łatwością usunąć suchą szmatką, ewentualnie wilgotną ściereczką.
  • W przypadku impregnowania tylko i wyłącznie fug najlepsze efekty daje użycie niewielkiego pędzla, którym preparat nanosi się bezpośrednio na fugę. Dzięki temu nie ma żadnych strat materiału, a cała praca wykonana jest z maksymalną dokładnością, co gwarantuje najwyższy stopień ochrony.
  • Impregnat zwykle wysycha po czasie od 2 do 6 godzin, jeśli są zachowane prawidłowe warunki nanoszenia. Pełną ochronę uzyskuje się, w zależności od preparatu, po 12-48 godzinach, ale już po wyschnięciu można nanosić inne preparaty, jeśli jest taka potrzeba (sam impregnat nanosi się najczęściej tylko pojedynczą warstwą i to w zupełności wystarcza).
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.