Udostępnij
Skomentuj

Jak wymienić starą fugę? Wymiana fugi krok po kroku

Położenie płytek zalecane jest nie tylko w łazience, ale również w kuchni oraz w przedpokoju.

Odpowiednio dobrane mogą stworzyć bardzo atrakcyjny efekt aranżacyjny. Z czasem jednak znacząco tracą na swojej prezencji – wszystko przez fugi. Wpływ wilgoci czy chociażby osadzanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń sprawią, że ich powierzchnia staje się po prostu brudna. Fugi czarnieją, co oczywiście źle wpływa na ich estetykę. Co więcej, w niektórych sytuacjach mogą się one również kruszyć. Jest to częste zwłaszcza na przedpokojach, gdzie wszelakich czynników szkodliwych jest najwięcej.

Polecana chemia budowlana

Gdy fugi staną się brzydkie i brudne, mamy dwa wyjścia. Albo położymy płytki od nowa albo zdecydujemy się na wymianę jedynie fug, co z pewnością okaże się dużo łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem. W jaki jednak sposób powinniśmy się do tego zabrać?

Czyszczenie płytek ceramicznych

Niekiedy wymiana fugi może okazać się niepotrzebna – mowa o sytuacji, w której wspomniane zabrudzenia nie wnikną głęboko w jej strukturę, dlatego możliwe będzie ich wyczyszczenie.

W pierwszej kolejności warto użyć zwykłej gąbki namoczonej wodą z dodatkiem detergentu (może być to płyn do mycia naczyń, środek czyszczący do podłóg, a nawet mydło). Zadbajmy o to, aby wytworzyła się intensywna piana, a następnie energicznymi ruchami oczyśćmy wybraną powierzchnię. W ten sposób będziemy w stanie usunąć przede wszystkim nagromadzony kurz oraz pozostałości po proszkach czy środkach do higieny osobistej.

Gdy napotkamy nieco intensywniejsze zabrudzenia, naszą gąbkę może zastąpić szczotka posiadająca twarde włosie. Pomoże ona usunąć przede wszystkim zaschnięte plamy. Uważajmy jednak, aby nie uszkodzić nią fug. Często zdarzają się również, że między płytkami pojawia się pleśń. Taka sytuacja jest częsta zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wilgotności (łazienki i kuchnie). Żeby pozbyć się pleśni, konieczny okaże się zakup środka odgrzybiającego, dedykowanego do konkretnych fug. Jego użycie powinno przebiegać zgodnie z informacjami dołączonymi przez producenta.

Usuwanie starych fug

Nawet dokładne czyszczenie nie zawsze przyniesie zamierzony skutek. Jeżeli bowiem nie robiliśmy tego regularnie, plamy wnikną na tyle głęboko, że jedynym wyjściem z sytuacji okaże się wydłubanie starych fug i położeniem nowych.

W tym celu wykorzystać możemy kilka przydatnych narzędzi:

  • śrubokręt – jego użycie to z pewnością metoda najtańsza. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w narzędzie z płaską końcówką, które pozwoli nam w sposób ręczny usunąć stare, zabrudzone fugi. Problemem jest jednak niezbyt duża dokładność takie pracy oraz jej czasochłonność. Minąć może wiele godzin zanim usuniemy fugi w całej łazience bądź kuchni,
  • rylec do spoin – nazywany również skrobakiem do fug. Jest to narzędzie z rękojeścią o specjalnie zaostrzonych i wyprofilowanych końcówkach. Dzięki nim usuwanie starych fug jest o wiele prostsze aniżeli w przypadku wspomnianego wcześniej śrubokrętu. Co więcej, wiele tego typu narzędzi może być wykorzystana również do późniejszego wyrównywania nowo nałożonych fug. Decydując się na skrobak, zwróćmy uwagę na jakość wykonania końcówek tnących. W przypadku dobrej jakości narzędzi wykorzystywana jest najczęściej ze stali, która zostają dodatkowo wzmocniona węglikiem.
  • nakładki na wiertarkę – zagwarantują zdecydowanie najszybsze usuwanie fug. Tego typu nakładki szlifujące są również bardzo dokładne, dlatego nie musimy obawiać się tego, że pozostałości skruszonej fugi uniemożliwią nam położenie nowej. Podczas pracy z wiertarką, warto skorzystać również z odkurzacza, który pozbędzie się wszystkich zanieczyszczeń.

Śrubokręty, rylce i nakładki to nie wszystkie narzędzia, które mogą posłużyć do usunięcia fugi. Bardzo często wykorzystywane są również noże do tapet, żyletki, pilnik czy szpachle

Wymiana fugi silikonowej

Poza wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi do mechanicznego usuwania fug, zastosować możemy również środki chemiczne. Bardzo dobrze sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku mas silikonowych.

W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny środek do usuwania silikonów, który nakładany jest bezpośrednio na spoinę. Następnie konieczne okaże się odczekanie aż preparat wejdzie w reakcję z silikonem, dzięki czemu możliwe stanie się łatwe i szybkie usunięcie silikonu za pomocą gąbki bądź szmatki. Następnie całość należy przetrzeć gąbką namoczoną w wodzie i gotowe. Po wykonaniu całej operacji, pozostaje nam nałożenie nowego silikonu. Warto w tym celu skorzystać z ręcznej wyciskarki – nie zapomnijmy także o wygładzeniu nowej masy przy użyciu plastikowej szpachelki.

Wymiana fugi mineralnej

W tym przypadku konieczne okaże się użycie wspomnianych narzędzi mechanicznych. Fugi mineralne charakteryzują się bowiem sporą twardością i przyczepnością do podłoża. Wszystko to sprawia, że najlepiej sprawdzą się wspomniane nakładki na wiertarkę bądź specjalne noże czy też pilniki, które zostały specjalnie przygotowane do usuwania fug. Dobrym rozwiązaniem okaże się również wykorzystanie szlifierki z odpowiednią końcówką do frezowania.

Po usunięciu starej fugi, użyjmy odkurzacza, aby całkowicie oczyścić powierzchnię. Gdy zostanie to już wykonane, możemy zabrać się za nakładanie nowego materiału.

Wykonanie nowej fugi

W wielu sytuacjach zaleca się zastosowanie w szczelinach między płytkami specjalnego preparatu gruntującego, dzięki któremu parametry chłonności podłoża zostaną w odpowiedni sposób dostosowane, co z kolei przełoży się na lepsze wiązanie materiału.

Kolejnym krokiem okaże się przygotowanie zaprawy do fugowania. Należy ją rozdrobnić w wodzie (zaprawę wsypujemy do wiaderka z wodą), co pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Wszelkie proporcje oraz dokładne czynności, które musimy wykonać znajdują się na opakowaniu produktu. Warto przeanalizować wszelkie umieszczone przez producenta informację – uchroni nas to bowiem przed ewentualnymi błędami.

Gdy masa zostanie już przygotowana, możemy przejść do jej nakładania. W tym celu warto wykorzystać gumową pacę bądź szpachelkę. Zagarniamy fugę do szczelin dbając o to, aby została ona rozprowadzona w sposób równomierny. Dlaczego należy korzystać z gumowych narzędzi? Wszelkie ostre i twarde elementy mogłyby bowiem zarysować zarówno płytki, jak i utwardzoną już zaprawę. Nie zapomnijmy również o odpowiednim ułożeniu fugi, tak aby jej grubość była ta sama na całej powierzchni. Nadmiar masy należy zebrać zwilżoną gąbką.

Kolejnym krokiem będzie wygładzenie fugi, również za pomocą gąbki. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić na opakowaniu po jakim czasie od nałożenia masy powinno się ją wygładzać. Wartości te mogą się bowiem różnić w zależności od produktu. Na koniec wyczyśćmy płytki. Dobrym pomysłem okaże się również wykorzystanie środka impregnującego, który uodporni fugi na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Regularna pielęgnacja fug

Fugi służyć nam mogą przez bardzo długi czas, ważne jest jednak to, aby dbać o nie w sposób regularny. Czyszczenie ich raz na kilka miesięcy to zbyt mało – po pewnym czasie i tak konieczna okaże się wymiana masy.

Warto więc oczyszczać je co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu nie dopuścimy do osadzenia się na ich powierzchni wielu warstw kurzu i innych zanieczyszczeń. Wystarczy kilka razy przejechać całą powierzchnię gąbką zamoczoną w wodze z dodatkiem detergentu. W miejscach trudno dostępnych skorzystać możemy również z miękkiej szczotki. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do czyszczenia fug. Zalecane są one przede wszystkim w przypadku usuwania intensywnych plam (na przykład z rdzy).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.