Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Rękawki do pływania – jakie wybrać? Które najlepsze?

Nauka pływania będzie o wiele łatwiejsza, jeśli wyposażymy się w odpowiedni sprzęt. Jakie rękawki wybrać?

Wbrew pozorom rękawki pływackie to akcesoria dedykowane nie tylko dzieciom. Również i dorośli chętnie z nich korzystają podczas nauki pływania. Pozwalają one bowiem użytkownikowi utrzymać się na powierzchni, redukując tym samym stres związany z pływaniem. Na jakie warianty warto się zdecydować?

Od kiedy rękawki do pływania?

Chociaż są dosyć niepozorne, w początkowym etapie nauki pływania przydają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Używać mogą ich już niemowlęta. Najczęściej dedykowane są najmłodszym użytkownikom, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 0-2 lata. Zakładać mogą je także starsze dzieci. Jednak, jak przekonują eksperci pływaccy, w przypadku dzieci rękawki powinny być stosowane maksymalnie do 5. roku życia. Ich późniejsze używanie może mieć szkodliwy wpływ. Będzie bowiem przekłamywać ruchy wykonywane pod wodą i wprowadzać złe nawyki pływackie, przez co nauka pływania nie będzie efektywna.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, obejmujące osoby dorosłe, przy czym i one powinny stosować rękawki wyłącznie w początkowej fazie nauki, by oswoić się z wodą. Gdy już utrzymanie ciała na powierzchni wody nie będzie stanowiło dla nich wyzwania, warto zrezygnować z rękawków i rozpocząć etap doskonalenia poszczególnych stylów pływackich.

Rękawki do pływania dla dzieci

Dzieci wręcz uwielbiają zabawy w wodzie. Żeby zapewnić im bezpieczeństwo, warto sięgnąć po rękawki do pływania dla dzieci. Dzięki nim bowiem maluch nie będzie miał kłopotów z utrzymaniem się na wodzie. Akcesoria te pomagają również w nauce pływania. Mogą również się przydać podczas doskonalenia technik pływackich.

Dla dzieci zarezerwowane są rękawki o żywej kolorystyce. Znaleźć możemy również modele z motywami bajkowymi. To właśnie one wzbudzają w najmłodszych największy zachwyt. W przypadku chłopców najczęściej są to wzory z autkami oraz piłkami, zaś dziewczynki chętnie decydują się na warianty z lalkami i kwiatami. Dostępne są również rozwiązania uniwersalne z motywami zwierzęcymi.

Rękawki do pływania dla dorosłych

Jak zostało podkreślone, rękawki pływackie to akcesoria, które nie są zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych. Również i dorośli z nich korzystają, gdy uczą się pływać. Przeznaczone dla nich warianty odznaczają się większymi rozmiarami oraz stonowaną kolorystyką. Zazwyczaj również są grubsze, przez co po napompowaniu ważą więcej niż dmuchane modele dla dzieci. Dzięki temu odznaczają się również mniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne.

Rękawki do pływania dla dorosłych gwarantują odpowiednią wyporność. Nie musimy się więc obawiać utonięcia. Dzięki nim bowiem głowa i ramiona znajdują się nad powierzchnią wody.

Jakie rękawki wybrać?

Oferta rynkowa rękawków nie jest spektakularna, co nie oznacza, że wybór odpowiedniego rozwiązania nie przysporzy żadnych kłopotów. Warto więc wiedzieć, na jakie czynniki zwrócić uwagę podejmując decyzje zakupową.

  • Materiał, z którego wykonano rękawki. Najczęściej jest to PVC. Jest ono bowiem wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe. Jeśli chcemy użytkować rękawki poza basenem, warto wybrać modele dodatkowo wzmacniane nylonem. Zapewniają one nie tylko większą ochronę przed uszkodzeniami, o które na otwartych wodach nietrudno, ale również są odporne na promieniowanie ultrafioletowe.
  • Rozmiar. Żeby rękawki pływackie zdały egzamin, muszą zostać odpowiednio dobrane. W przeciwnym razie ich użytkowanie nie będzie wygodne. Niewłaściwy rozmiar może sprawić, że akcesoria tak naprawdę będą przeszkadzać, a nie pomagać. Mogą również uwierać i być przyczyną bolesnych otarć, czego na pewno chcemy uniknąć, zwłaszcza wybierając warianty dla dzieci. Odpowiednio dobrane rękawki nie będą również w jakikolwiek sposób krępować ruchów.

Wybierając rękawki do pływania, warto zwrócić uwagę także na ich design i kolorystkę. Aspekty te co prawda nie wpływają na funkcjonalność modelu. Ważne jest jednak to, by wybrane rozwiązanie po prostu podobało się użytkownikowi.

Przyjrzyjmy się również konstrukcji wentyla. Najlepiej sprawdza się wariant zakręcany. Przeciwdziała on bowiem niekontrolowanemu wypływowi powietrza. Wentyl może być również wyposażony w specjalny zawór z blokadą zwrotną. To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Zapobiega ono wypływowi powietrza, jeśli wentyl zostanie przypadkowo odkręcony.

Co ważne, rękawki do pływania powinny mieć oznaczenie CE. Informuje ono o tym, że przeszły szereg testów i zostały dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej.

Kupując rękawki do pływania, nie sposób nie zwrócić uwagi na ich markę i cenę. Zazwyczaj za warianty uznanych na rynku producentów trzeba zapłacić więcej. W zamian jednak otrzymujemy bardzo dobrą jakość, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo w wodzie. Co ważne, nie są to ceny bardzo wygórowane, a na bezpieczeństwu nie warto przecież oszczędzać.

Pozostałe akcesoria dmuchane do pływania

Na rynku dostępne są różne akcesoria, które mogą nam posłużyć do nauki pływania lub uprzyjemnić pobyt nad wodą, jednocześnie czyniąc go bezpieczniejszych. Do tej grupy produktów zalicza się m.in. koło do pływania. Pełni ono nie tylko rolę asekuracyjną. Z powodzeniem możemy je wykorzystać do zabawy w wodzie czy też spokojnego dryfowania z książką w ręku. Koła do pływania są najczęściej dmuchane. Po wypompowaniu powietrza nie będziemy więc mieć żadnych problemów z ich transportem i przechowywaniem.

Podczas nauki pływania dobrze sprawdzają się deski piankowe. Można je stosować zarówno na basenie, jak i w wodach otwartych. Innym ciekawym rozwiązaniem są bojki asekuracyjne. Poleca się je jednak osobom, które potrafią pływać w celu asekuracji, gdy się zmęczą lub dostaną skurczy w wodzie.

Podsumowując, rękawki do pływania to rozwiązania, które warto stosować w przypadku dzieci dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem. Poleca się je również dorosłym. Ich stosowanie nie jest powodem do wstydu. Każdy przecież kiedyś zaczynał. Wybierając optymalne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na rozmiar oraz materiał, z którego wykonano rękawki. Wówczas na pewno dobierzemy model, który spełni nasze oczekiwania. Żeby zachęcić najmłodszych do nauki pływania, warto postawić na kolorowe warianty z bajkowymi motywami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.