Udostępnij
Skomentuj

Regulator pokojowy do pieca – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jaki regulator pokojowy do pieca wybrać? Jak działa termostat pokojowy? Czy warto zamontować?

System grzewczy oparty na piecach i kotłach może okazać się kosztowny. Warto zatem wybrać regulator pokojowy. Co to jest za urządzenie? Jak działa regulator pokojowy? Czy warto zamontować? Jaki regulator pokojowy wybrać? Jak podłączyć? Zastanawiasz się też, jaki regulator pokojowy do pieca na pellet sprawdzi się najlepiej? A może chcesz wybrać termostat pokojowy do pieca gazowego? Wyjaśniamy, co najlepiej kupić!

Polecane sterowniki i regulatory C.O.

Co to jest regulator pokojowy do pieca?

Jest to urządzenie bądź system urządzeń, które są wykorzystywane do sterowania elementami grzewczymi, wchodzącymi w skład instalacji centralnego ogrzewania. Montowane są w wybranych miejscach domu, z których domownicy mogą dostosowywać pracę kotłów bądź pieców do obecnych wymagań bądź rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.

Regulator pokojowy wyposażony jest w wyświetlacz i/albo w przyciski i pokrętło. W przypadku modeli dotykowych sterowanie urządzeniem odbywa się wyłącznie za pomocą wyświetlacza. Nowoczesne regulatory wyposażone są również w specjalny czujnik pokojowy, który pozwala na automatyczne sterowanie temperaturą.

Jak działa regulator pokojowy?

Za sprawą bezpośredniego połączenia ze sterownikami urządzeń grzewczych (w sposób przewodowy bądź bezprzewodowy) regulator pokojowy reguluje ich pracę między innymi poprzez dostosowanie ich parametrów, generowanej temperatury czy chociażby długości działania.

Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów regulatorów pokojowych. Niektóre z nich umożliwiają jedynie dopasowanie stałej temperatury, która będzie generowana w przeciągu dnia, inne zaś pozwalają na przygotowanie rozbudowanych programów tygodniowych, dziennych, a nawet godzinowych.

Czy warto zamontować regulator pokojowy?

Wiele osób w obawie przed niepotrzebnymi wydatkami pyta, co daje regulator pokojowy do pieca. Podkreślić należy fakt, iż jego zastosowanie pozwoli nam w sposób bardzo łatwy dostosować aktualną temperaturę w domu. Zdecydowanie podwyższa to komfort życia, ponieważ nie będziemy musieli zmagać się z sytuacją zbyt dużego bądź zbyt małego grzania.

Regulator pokojowy to również spore oszczędności. Często zdarzają się bowiem sytuacje, w których nasze urządzenia grzewcze działają w sposób niedostosowany do rzeczywistych strat cieplnych i potrzeb mieszkańców. Prowadzi to oczywiście do zużywania zbyt dużej energii, co przekłada się na większe wydatki. Wygodny system sterowania instalacją grzewczą pozwoli nam uchronić się przed stratą pieniędzy.

Jaki regulator pokojowy wybrać?

Jeśli zastanawiasz się przykładowo, jaki regulator pokojowy do pieca na pellet wybrać, warto zwracać uwagę na poniższe parametry. Dzięki nim dokonamy właściwego wyboru urządzenia, które w sposób sprawny będzie sterować pracą urządzeń grzewczych. Nawet wybierając termostat pokojowy do pieca gazowego, nie zapominaj o tym, co wymieniamy w dalszej części poradnika.

KOMPATYBILNOŚĆ URZĄDZENIA. Trzeba pamiętać o tym, iż nie każdy regulator będzie współpracował z piecami bądź kotłami zamontowanymi w naszym domu. Przed dokonaniem zakupu należy więc sprawdzić, czy wybrany regulator pracuje z kotłami na ekogroszek, gaz, pellet czy węgiel. Ważna jest także informacja na temat konkretnego modelu urządzenia grzewczego i rodzaju sterownika. Wspomnieć należy o tym, iż regulatory pokojowe mogą pracować nie tylko z kotłami i piecami, ale również w ramach systemu pomp oraz ogrzewania podłogowego.

PROGRAMOWALNOŚĆ. Zakupić możemy regulatory programowalne bądź nieprogramowalne. W pierwszym przypadku istnieje możliwość ustawienia dowolnie wybranej temperatury, w drugim natomiast mamy do czynienia z ustawieniami fabrycznymi, które zapewniają wybranie konkretnych przedziałów pracy urządzeń grzewczych. Dla większej wygody skorzystać możemy także ze sterowników z funkcją auto, za której sprawą same dostosowują tryb pracy pieców bądź kotłów.

INSTALACJA. Pod tym względem wyróżniane są regulator pokojowy przewodowy i regulator pokojowy bezprzewodowy. W pierwszym przypadku wymagane jest poprowadzenie podtynkowej instalacji przewodów, co może okazać się nieco kłopotliwe. Regulator bezprzewodowy funkcjonuje na podstawie działania nadajnika i odbiornika. Nie wymaga więc przygotowywania skomplikowanej instalacji.

KOMUNIKACJA. Występuje w dwóch rodzajach: standardowej i szeregowej (RS). Pierwsza z nich związana jest z regulatorami przewodowymi, które pracują w oparciu o przekazywanie pojedynczych informacji. Regulator pokojowy z komunikacją RS gwarantuje dużo szerszy zakres sterowania pracą grzewczą. Tego typu urządzenia współpracują z wieloma sterownikami: standardowymi czy pelletowymi. Jaki regulator pokojowy do pieca na pellet wybrać? Jak widać, warto rozważyć model z komunikacją RS.

SPOSÓB DZIAŁANIA. Regulator pokojowy dwustanowy wysyła do urządzenia grzewczego wyłącznie informacje dotyczące włączania bądź wyłączania, natomiast bardziej zaawansowane modele regulują również poziom temperatury.

ZASIĘG. Jest to istotny parametr w przypadku domów sporych rozmiarów. Musimy sprawdzić, w jakiej odległości znajduje się piec od pomieszczenia, w którym będziemy nim sterować, a następnie dostosować ją do zasięgu regulatora temperatury.

MONTAŻ. Niektóre urządzenia są przygotowywane w formie stojącej, inne natomiast mogą być montowane także na ścianie. Montaż takiego urządzenia jak sterownik do pieca gazowego warto zlecić specjaliście. Należy zaznaczyć, że termostat pokojowy do pieca gazowego łatwo jest zaaranżować w wybranym pomieszczeniu. Nie jest on bowiem zbyt duży.

PAMIĘĆ. Parametr ten związany jest z funkcją zapamiętywania ustawień urządzenia po odłączeniu zasilania.

ZAKRES REGULACJI TEMPERATURY. Istotny ze względu na komfort użytkowania regulatora pokojowego. Standardowe produkty umożliwiają ustawienie temperatury z zakresu od 5 do 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu jesteśmy w stanie również ochłodzić pomieszczenie.

DOKŁADNOŚĆ REGULACJI. Ewentualny błąd w pomiarze nie powinien być większy niż +/- 1 stopień Celsjusza. Dobrej jakości regulatory umożliwiają zmiany temperatury o 0,2 stopnia.

STEROWANIE. Podstawowymi regulatorami możemy sterować wyłącznie za pomocą przycisków, pokrętła bądź wyświetlacza. Droższe urządzenia zapewniają również dostosowywanie ich pracy przy użyciu pilota, a nawet smartfonu czy komputera z dostępem do Internetu.

DODATKOWE FUNKCJE. Można w tym miejscu wspomnieć chociażby o kalibracji wyświetlanej temperatury, podświetleniu, funkcji budzika i kalendarza, różnych trybach (dzień/noc, wakacje etc.), a także możliwości ustalenia górnej i „komfortowej” temperatury. Zaawansowany termostat pokojowy do pieca gazowego może też wyświetlać na swoim ekranie informacje o awariach urządzenia grzewczego.

Jak podłączyć regulator pokojowy?

W przypadku urządzeń bezprzewodowych sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy jedynie w odpowiednich miejscach ustawić nadajnik i odbiornik, by można było rozpocząć korzystanie z regulatora.

Z nieco większą pracą związany jest proces podłączania modeli przewodowych. Skorzystać musimy z dołączonego do regulatora kabla komunikacyjnego, który wpinany jest do urządzenia grzewczego. W wielu przypadkach konieczne okaże się wykonanie instalacji podtynkowej, tak aby kable nie uległy zniszczeniu. Jak łatwo się domyślić, montaż będzie o wiele dłuższy niż w przypadku wariantu bezprzewodowego. Dodatkowo wiąże się to z większym bałaganem i pracami remontowymi.

Wybór miejsca podłączenia regulatora należy do nas, jednak pamiętać musimy o tym, by był to tak zwany pokój reprezentacyjny. Co to oznacza? Tym mianem określane jest pomieszczenie najczęściej wykorzystywane przez domowników (zazwyczaj jest to salon). To w odniesieniu do temperatury w tym pokoju będzie dostosowywana praca systemu grzewczego.

Pamiętajmy więc o tym, aby nie montować regulatora w miejscach bardzo mocno nasłonecznionych, na ścianach zewnętrznych i w ciasnych, zamkniętych obszarach.

Jaki regulator – pokojowy czy pogodowy?

Na rynku funkcjonuje podział regulatorów na pokojowy i pogodowy. Czym się one różnią? Pierwszy z nich dostosowuje pracę kotła w oparciu o temperaturę wewnątrz domu. Jeżeli więc w naszych czterech ścianach spadnie ona poniżej określonego poziomu, do kotła wysyłana jest informacja o konieczności zwiększenia mocy grzewczej.

Regulator pogodowy natomiast uzależnia pracę urządzeń grzewczych od temperatury na zewnątrz, co w wielu przypadkach może prowadzić do problemów z ustaleniem właściwej pracy wewnątrz budynku.

Regulator pokojowy jest więc wolny od wszelkich trudności związanych ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu dostosowanie temperatury jest dokładniejsze.

Regulator pokojowy – firma i cena

Chcąc dysponować dokładnym, stabilnym urządzeniem, powinniśmy decydować się wyłącznie na rozwiązania sprawdzonych producentów. Jaki regulator pokojowy do pieca na pellet? Jakiej firmy termostat pokojowy do pieca gazowego? Bez wątpienia godne polecenia są regulatory pokojowe takich firm jak: Auraton, Danfos, Defro, Junkers, regulator Salus, Viessmann, Tech, regulator Vaillant, Artiston, Afriso.

Najbardziej podstawowe urządzenia wyposażone w pokrętło zakupimy już za około 30 złotych. Bardziej zaawansowane regulatory, które posiadają wiele zakresów pracy i wygodny, duży wyświetlacz, kosztują od 100 do 300 złotych. Zdecydowanie najdroższe są produkty posiadające mnóstwo funkcji dodatkowych. Ich cena często przekracza próg 400, 600, a nawet 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.