Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/grzejnik-do-mieszkania-jak-wybrac-ktore-grzejniki-sa-najlepsze/18385/ 2021-04-15 13:59:11.000000

Grzejnik do mieszkania - jak wybrać? Które grzejniki są najlepsze?

Minęły już czasy, kiedy zawieszone w domu grzejniki odstraszały swoim niezbyt oryginalnym i wyszukanym wyglądem.

Obecnie oferta producentów jest na tyle szeroka i atrakcyjna, że grzejniki mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale i stać się ozdobą mieszkania. Pomimo to warto wiedzieć jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze, jakie są ich rodzaje, a także jaką mocą powinny dysponować. Na konkretny model grzejników należy zdecydować się jeszcze przed instalacją centralnego ogrzewania, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie, a także pozwoli na estetyczne podłączenie.

Rodzaje grzejników

W sprzedaży można spotkać się z:

 • grzejnikami płytowymi – świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie jest niewiele miejsca na powieszenie grzejników. Mogą różnić się pomiędzy sobą kształtem płyty czołowej, a ich moc zależy od wielkości. Dzięki małej pojemności wodnej, zwiększają oszczędności w zużyciu energii.
 • grzejnikami członowymi – są to najczęściej grzejniki stalowe i żeliwne, składające się z połączonych ze sobą pojedynczych żeberek, członów.
 • grzejnikami konwektorowymi – zbudowane są z miedzianych rur, na które nałożone są aluminiowe blachy zamknięte dodatkowo w obudowie.
 • grzejniki drabinkowe – najczęściej wykorzystywane w łazience, jako że ich konstrukcja świetnie sprawdza się przy suszeniu ręczników czy bielizny. Zbudowane są z poziomych rurek podłączonych do pionowych kolektorów.
 • grzejniki dekoracyjne – to specjalne rodzaje grzejników, najczęściej wykorzystywany w łazience, choć można je spotkać także w innych pomieszczeniach jak salon czy przedpokój. Charakteryzują się fantazyjnymi kształtami oraz kolorami.
 • grzejnikami elektrycznymi (olejowymi)
 • grzejnikami sanitarnymi
 • grzejnikami kanałowymi

Na co zwracać uwagę?

Materiał

Można wyróżnić kilka rodzajów grzejników wyodrębnionych na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane:

 • grzejniki stalowe – cieszą się największą popularnością ze względu na różnorodność dostępnych modeli. Najczęściej kupowane są grzejniki płytowe, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i relatywnie wysoką mocą. Wadą urządzeń stalowych jest niestety wysoka podatność na wodę złej jakości.. Ponadto żywotność grzejników stalowych skraca obecność tlenu w instalacji. Dlatego też nie powinno się ich wykorzystywać w instalacjach otwartych.
 • grzejniki aluminiowe – charakteryzują się budową członową, niewielką wagą oraz dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami, które wykorzystują regulację temperatury. Nie cieszą się jednak tak dużą popularnością jak grzejniki stalowe.
 • grzejniki żeliwne – obecnie spotykane są w starszych instalacjach. Dzięki wysokiej odporności na korozję i małej podatności na złą jakość wody, ich trwałość wynosi do kilkudziesięciu lat. Przez grube ściany, grzejnik długo się nagrzewa, jednak jednocześnie dużo wolniej traci ciepło. Ma to swoje wady i zalety – piec pracuje ekonomicznie, jednak same grzejniki niezbyt szybko reagują na zmiany temperatury.

Moc

Jest to jeden z najważniejszych parametrów branych pod uwagę przy zakupie grzejników. Moc musi być adekwatna do funkcji jaką pełni grzejnik (ogrzewanie, suszenie czy tylko dogrzewanie) oraz wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. Jedną z najprostszych metod, jednak dających wyniki w dużym przybliżeniu jest przyjęcie, że dla 1 m2 pomieszczenia typu salon czy kuchnia potrzebne jest:

 • a) 60 W, gdy budynek parterowy jest bardzo dobrze izolowany tj użyto 10 cm styropianu dla ściany wielowarstwowej
 • b) 100 W, gdy budynek parterowy ma ograniczoną izolację tj wykorzystano 5 cm styropianu
 • c) 140 W, gdy w budynku nie wykorzystano izolacji cieplnej

Należy też pamiętać, że moc podawana jest dla konkretnych parametrów tj. temperatury wody wpływającej do grzejników, powracającej oraz osiąganej temperatury w pomieszczeniu. Warto jednak przed kupnem grzejników, skonsultować się ze specjalistą, który uwzględni wszystkie niezbędne informacje i dobierze odpowiednią moc adekwatną do konkretnych pomieszczeń.

Bardzo często niezbędna moc grzejników podawana jest w gotowych projektach przez inwestorów lub projektantów.

Wymiar

Choć rozmiary grzejnika wpływają na jego moc, należy je prawidłowo dobrać. Najlepszym miejscem na podłączenie jest ściana pod oknem, gdzie odnotowuje się największe straty ciepła. Producenci oferują konkretny model o różnych długościach i wysokościach, dzięki czemu podobne wizualnie grzejniki można dopasować do pomieszczeń o różnych wymiarach.

Estetyka

Choć większość osób decyduje się na tradycyjne rozwiązania, producenci dołączają do swojej oferty ciekawe konstrukcje, które mogą dodać niepowtarzalnego charakteru. Grzejnik może być ułożony w poziomie lub pionie, mieć niecodzienny kształt oraz kolor.

Grzejniki łazienkowe

Grzejnik montowany w łazience może pełnić nie tylko rolę grzewczą, ale także być wykorzystywany do suszenia. Ponadto może być wyposażony w dodatkowe, funkcjonalne elementy takie jak: wieszaki, lustra czy uchwyty.

Grzejniki łazienkowe mogą być zasilane w różnoraki sposób. Obecnie stosuje się trzy rozwiązania:

 • wodne – zasilanie z centralnego ogrzewania
 • elektryczne – za pomocą grzałki elektrycznej
 • wodno-elektryczne – tego typu grzejniki wykorzystuje się coraz częściej ze względu na ich uniwersalność. W sezonie grzewczym grzejnik korzysta z zasilania z centralnego ogrzewania, po sezonie z sieci elektrycznej.
Warto wiedzieć!

Jakiego producenta grzejnik wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie grzejniki są najlepsze? A jakie grzejniki są najpopularniejsze wśród innych? Najpopularniejsze są m.in. Purmo, Stelrad, Kermi, Caradon, Termo Teknik, KFA. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze grzejniki. Niektóre serie grzejników są lepszej jakości inne gorszej. Sprawdź ranking grzejników w sklepie, aby łatwiej wybrać dobry grzejnik.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni