Udostępnij
Skomentuj

Grzejnik do mieszkania – jak wybrać? Które grzejniki są najlepsze?

Minęły już czasy, kiedy grzejniki do domu odstraszały swoim niezbyt oryginalnym i wyszukanym wyglądem.

Obecnie oferta producentów jest na tyle szeroka i atrakcyjna, że grzejniki mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale i stać się ozdobą mieszkania. Pomimo to warto wiedzieć jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze, jakie są ich rodzaje, a także jaką mocą powinny dysponować. Na konkretny model grzejników należy zdecydować się jeszcze przed instalacją centralnego ogrzewania, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie, a także pozwoli na estetyczne podłączenie. Zastanawiasz się, jaki grzejnik do pokoju wybrać? Wiele przydatnych informacji znajdziesz w tym poradniku.

Polecane grzejniki

Rodzaje grzejników pokojowych

Jeszcze stosunkowo niedawno powszechne były (zwłaszcza w starszym budownictwie) mało estetyczne grzejniki żebrowe. Mało kto zwracał uwagę na to, czy pasują do danego wnętrza. Najważniejsze, że spełniały swoją funkcję, czyli stanowiły element układu centralnego ogrzewania. Współcześnie jednak na rynku dostępnych jest wiele opcji, aby grzejnik nie tylko generował ciepło na odpowiednim poziomie, ale przy tym doskonale wpasowywał się w design mieszkania. W związku z tym w sprzedaży można spotkać się z:

 • grzejnikami panelowymi – świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie jest niewiele miejsca na powieszenie grzejników. Mogą różnić się między sobą kształtem płyty czołowej, a ich moc zależy od wielkości. Dzięki małej pojemności wodnej zwiększają oszczędności w zużyciu energii;
 • grzejnikami żeberkowymi – są to najczęściej grzejniki stalowe i żeliwne (choć oczywiście nie zawsze), składające się z połączonych ze sobą pojedynczych żeberek, członów;
 • grzejnikami konwektorowymiczyli ożebrowanie miedziane lub aluminiowe + obudowa, która nie pełni funkcji grzewczej. W tym przypadku ciepło do pomieszczenia przekazywane jest praktycznie całkowicie poprzez konwekcję;
 • grzejnikami drabinkowymi – najczęściej wykorzystywane w łazience, jako że ich konstrukcja świetnie sprawdza się przy suszeniu ręczników czy bielizny. Zbudowane są z poziomych rurek podłączonych do pionowych kolektorów;
 • grzejnikami dekoracyjnymi – to specjalne rodzaje grzejników, najczęściej wykorzystywany w łazience, choć można je spotkać także w innych pomieszczeniach jak salon czy przedpokój. Charakteryzują się fantazyjnymi kształtami i kolorami;
 • grzejnikami olejowymi – alternatywa dla tradycyjnych kaloryferów. Szybciej się nagrzewa, olejowy wkład jest uznawany za bardziej ekologiczny, a dzięki możliwości wyłączenia w dowolnym momencie jest też energooszczędny;
 • grzejnikami kanałowymi – jest to w zasadzie rodzaj grzejników konwektorowych, ale z dodatkową zaletą, która wynika z montażu. Ze względu na to, że znajdują się poniżej powierzchni podłogi, to nie zajmują miejsca na ścianie. Jest to praktyczne rozwiązanie przy wejściach na taras czy balkon, a także w przypadku okien, które umieszczone są do samej podłogi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze grzejnika do mieszkania?

Znasz już podstawowe rodzaje grzejników pokojowych. Jakie z nich wybrać do domu? Aby ułatwić podjęcie decyzji, należy wiedzieć, na które parametry należy zwrócić uwagę. Najlepsze grzejniki można wytypować, opierając się na poniższych kryteriach.

Materiał

Można wyróżnić kilka typów grzejników wyodrębnionych na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane:

 • grzejniki stalowe – cieszą się największą popularnością ze względu na różnorodność dostępnych modeli. Najczęściej kupowane są grzejniki płytowe, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i relatywnie wysoką mocą. Wadą urządzeń stalowych jest niestety wysoka podatność na wodę złej jakości. Ponadto żywotność grzejników stalowych skraca obecność tlenu w instalacji. Dlatego też nie powinno się ich wykorzystywać w instalacjach otwartych;
 • grzejniki aluminiowe – charakteryzują się budową członową, niewielką wagą oraz dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami, które wykorzystują regulację temperatury. Nie cieszą się jednak tak dużą popularnością, jak grzejniki stalowe;
 • grzejniki żeliwne – obecnie spotykane są w starszych instalacjach. Dzięki wysokiej odporności na korozję i małej podatności na złą jakość wody, ich trwałość wynosi do kilkudziesięciu lat. Przez grube ściany, grzejnik długo się nagrzewa, jednak jednocześnie dużo wolniej traci ciepło. Ma to swoje wady i zalety – piec pracuje ekonomicznie, jednak same grzejniki niezbyt szybko reagują na zmiany temperatury.

Moc

Jest to jeden z najważniejszych parametrów branych pod uwagę przy zakupie grzejników. Moc musi być adekwatna do funkcji, jaką pełni grzejnik (ogrzewanie, suszenie czy tylko dogrzewanie) oraz wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. Jedną z najprostszych metod, jednak dających wyniki w dużym przybliżeniu jest przyjęcie, że dla 1 m2 pomieszczenia typu salon czy kuchnia potrzebne jest:

a) 60 W, gdy budynek parterowy jest bardzo dobrze izolowany, tj. użyto 10 cm styropianu dla ściany wielowarstwowej;

b) 100 W, gdy budynek parterowy ma ograniczoną izolację, tj. wykorzystano 5 cm styropianu;

c) 140 W, gdy w budynku nie wykorzystano izolacji cieplnej.

Należy też pamiętać, że moc podawana jest dla konkretnych parametrów tj. temperatury wody wpływającej do grzejników, powracającej oraz osiąganej temperatury w pomieszczeniu. Warto jednak przed zakupem grzejników, skonsultować się ze specjalistą, który uwzględni wszystkie niezbędne informacje i dobierze odpowiednią moc adekwatną do konkretnych pomieszczeń.

Bardzo często niezbędna moc grzejników podawana jest w gotowych projektach przez inwestorów lub projektantów.

Wymiar

Choć rozmiary grzejnika wpływają na jego moc, należy je prawidłowo dobrać. Najlepszym miejscem na podłączenie jest ściana pod oknem, gdzie odnotowuje się największe straty ciepła. Producenci oferują konkretny model o różnych długościach i wysokościach, dzięki czemu podobne wizualnie grzejniki można dopasować do pomieszczeń o różnych wymiarach.

Estetyka

Choć większość osób decyduje się na tradycyjne rozwiązania, producenci dołączają do swojej oferty ciekawe konstrukcje, które mogą dodać niepowtarzalnego charakteru. Grzejnik może być ułożony w poziomie lub pionie, mieć niecodzienny kształt oraz kolor.

Grzejniki łazienkowe

Grzejnik zamontowany w łazience może pełnić nie tylko rolę grzewczą, ale także być wykorzystywany do suszenia. Ponadto może być wyposażony w dodatkowe, funkcjonalne elementy takie jak: wieszaki, lustra czy uchwyty.

Grzejniki łazienkowe mogą być zasilane w różnoraki sposób. Obecnie stosuje się trzy rozwiązania:

 • wodne – zasilanie z centralnego ogrzewania,
 • elektryczne – za pomocą grzałki elektrycznej,
 • wodno-elektryczne – tego typu grzejniki wykorzystuje się coraz częściej ze względu na ich uniwersalność. W sezonie grzewczym grzejnik korzysta z zasilania z centralnego ogrzewania, po sezonie z sieci elektrycznej.
Warto wiedzieć!

Jakiego producenta grzejnik wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie grzejniki są najlepsze? A jakie grzejniki są najpopularniejsze wśród innych? Najpopularniejsze są m.in. te marki Purmo, grzejniki Stelrad, grzejniki Kermi, Caradon, Termo Teknik, czy też grzejniki KFA. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze grzejniki. Sprawdź ranking grzejników w sklepie, aby łatwiej wybrać dobry grzejnik.

Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Po opisaniu wszystkich rodzajów grzejników do domu, a także wymienieniu istotnych parametrów, przyszedł czas na podjęcie ostatecznej decyzji w ramach pytania: jaki grzejnik do pokoju wybrać? Naturalnie nie sposób znaleźć jednomyślną odpowiedź, ponieważ zależy to od wielu czynników. Ważna jest oczywiście funkcjonalność kaloryferów, jak również ich rozmieszczenie, sposób podłączenia czy wielkość elementu grzewczego. Nie sposób jednak zapomnieć też o ich estetyce – w końcu zależy nam na tym, aby w naszym mieszkaniu wszystko ze sobą dobrze współgrało.

Niewątpliwie współcześnie ciekawym rozwiązaniem są grzejniki dekoracyjne. Coraz częściej można zobaczyć w ofercie renomowanych producentów grzejniki, które wręcz przykuwają wzrok oryginalnym designem. Dzięki temu mogą idealnie wkomponować się w nowoczesną aranżację, wystrój loftowy, czy bardziej klasyczne wnętrze. Czy grzejniki dekoracyjne gorzej oddają ciepło? Absolutnie nie. W tym przypadku należy jednak mieć na uwadze, że są one o wiele droższe od standardowych kaloryferów.

Jeśli chcesz postawić jednak na standardowe rozwiązania, to najbezpieczniejszą i najbardziej powszechną opcją są klasyczne stalowe grzejniki płytowe. Niezależnie od decyzji, pamiętaj o tym, aby kierować się sprawdzonymi producentami. Wybór gorszej jakości elementów układu centralnego ogrzewania może mieć poważne konsekwencje w postaci niespodziewanych awarii czy niedostatecznego ogrzewania budynku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.