Udostępnij
Skomentuj

Recenzja Xiaomi Mi TV Lux OLED - nowy telewizor z przezroczystym ekranem

Xiaomi Mi TV Lux OLED to nowy telewizor znanego chińskiego koncernu. Sprawdź, czy i dlaczego warto go kupić.

Xiaomi Mi TV Lux OLED Transparent Edition to najnowsze dzieło chińskiego przedsiębiorstwa, a zarazem pierwszy przezroczysty telewizor na świecie wytwarzany na masową skalę. Do tej pory urządzenia elektroniczne wyposażone w przezroczysty panel były jedynie technologiczną pieśnią przyszłości i ciekawostką spotykaną głównie na targach czy branżowych konferencjach. Dopiero potentat z Państwa Środka wprowadził je do ogólnego, regularnego obrotu dla uczczenia dziesięciolecia istnienia firmy.

Polecane telewizory

Najważniejsze informacje o Xiaomi Mi TV Lux OLED – koncepcja, wielkość i styl

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nadrzędnym celem koncernu jest tworzenie innowacyjnych sprzętów, które wyznaczają nowe trendy, wyprzedzają swoją epokę, a jednocześnie pozostają dostępne dla przeciętnego odbiorcy. W pełni zaspokajają jego potrzeby, czyniąc niemożliwe możliwym i zapewniając niezapomniane doznania. Xiaomi Mi TV Lux OLED doskonale urzeczywistnia przywołane założenia. Stanowi wspaniały przykład przekraczania granic konwencjonalności, stając się swoistym dziełem sztuki o ściśle określonej funkcji użytkowej.

Co jeszcze – poza wspomnianą już innowacyjnością – wyróżnia Xiaomi Mi TV Lux OLED? Wymiary urządzenia są imponujące. Przekątna ekranu liczy 55 cali, czyli około 140 cm. Wysokość telewizora sięga 123 cm, a szerokość 71. Trudno zatem przejść obok niego obojętnie. Model w zasadzie w niczym nie przypomina tradycyjnego odbiornika. Bliżej mu zdecydowanie do bardzo cienkiej tafli szkła. Jednak w Xiaomi Mi TV Lux OLED, wielkość to nie jedyna cecha robiąca wrażenie. Grubość panelu wynosi zaledwie 5,7 mm, a całość została umieszczona na okrągłej podstawie, dzięki czemu nabiera jeszcze bardziej nowoczesnego charakteru.

Specyfikacja techniczna Xiaomi Mi TV Lux OLED

Oryginalność i rewolucyjny design to bez wątpienia niejedyne atuty, jakimi dysponuje Xiaomi Mi TV Lux OLED. Parametry techniczne opisywanego sprzętu mówią same za siebie. Na uwagę zasługuje nie tylko sam ekran, ale również wiele innych elementów, np. czterordzeniowy procesor MediaTek MT9650. Wspomniany podzespół zapewnia niezakłóconą pracę oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu, nawet przy dużych obciążeniach obliczeniowych. Aplikacje działają płynnie, a system reaguje na Twoje polecenia w mgnieniu oka.

Czterordzeniowy procesor jest wspomagany przez sztuczną inteligencję (AI Master Smart Engine). Do jej głównych zadań należy identyfikowanie rodzaju odtwarzanych przez telewizor treści, a następnie dostosowanie poszczególnych parametrów obrazu do wyświetlanych materiałów. Co to oznacza dla użytkownika? Niezapomniane wrażenia wizualne i jeszcze lepszą jakość prezentowanych na ekranie scen. Zobaczysz więcej i spojrzysz na ulubione filmy czy seriale w zupełnie nowym świetle.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną, niezwykle ważną kwestię – uzupełnieniem znakomitego obrazu jest równie wspaniały i niesamowity dźwięk. A wszystko za sprawą innowacyjnej technologii Dolby Atmos oraz Dolby Digital Plus, która pozwala na przesyłanie bezstratnych formatów audio. Brzmienie zyskuje przestrzenny (trójwymiarowy) i immersyjny charakter. Angażuje widza i pochłania go niemal bez reszty, otaczając z każdej strony. Siedząc na kanapie w salonie, poczujesz się niczym w prawdziwej sali kinowej.

Ekran w telewizorze Xiaomi Mi TV Lux OLED – specyfikacja techniczna

Ekran to jeden z najmocniejszych atutów Xiaomi Mi TV Lux OLED. Dane techniczne telewizora nie pozostawiają co do tego najmniejszych wątpliwości. Urządzenie posiada wbudowany transparentny panel OLED w rozdzielczości 4K Ilość pikseli, zarówno w pionie, jak i w poziomie uległa podwojeniu, dzięki czemu obraz nabiera większej szczegółowości i wyrazistości. Najmniejszy detal obrazu jest doskonale widoczny. Zobaczysz na twarzach ulubionych bohaterów najdrobniejsze zmarszczki. Żaden drobiazg nie umknie Twojej uwadze.

Imponująca rozdzielczość idzie w parze z wysoką częstotliwością odświeżania (120 Hz) i czasem reakcji wynoszącym zaledwie 1 ms, co pozwala zmniejszyć do minimum ryzyko występowania problemów związanych z płynnością obrazu. Rozmazywanie kadrów, zacinanie filmu czy programu podczas oglądania, efekty smużenia (nienadążanie poszczególnych pikseli za szybkością zmiany klatek) wreszcie przestaną spędzać Ci sen z powiek.

Na wspomnianą jakość i wyjątkowość obrazu wpływa również szereg innych czynników i technologii, w jakie wyposażono Xiaomi Mi TV Lux OLED. Matryca odgrywa w całym tym „przedsięwzięciu” nader istotną rolę. Połowę panelu RGBW pokrywają piksele w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i białym, druga część modułu pozostaje pusta. Efekt? Uruchomiony telewizor wzniesie codzienną rozrywkę na zupełnie nowy poziom, dostarczając użytkownikowi wielu godzin niezapomnianych, realistycznych wrażeń, a wyłączony odbija przestrzeń poza ekranem, stając się swego rodzaju lustrem. Wszelkie podzespoły, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia (procesor, pamięć RAM, karta sieciowa, itp.) umieszczono w podstawie, by nie zakłócały ogólnego widoku.

Jaka jest cena Xiaomi Mi TV Lux OLED? Kiedy premiera?

Ile trzeba zapłacić Xiaomi Mi TV Lux OLED? Cena sprzętu na rynku azjatyckim (głównie chińskim) oscyluje w granicach 50 tysięcy juanów (czyli w przybliżeniu 27 tysięcy złotych). Należy przyznać, że nie są to małe sumy. Niemniej jednak koszty wydają się wprost proporcjonalne do jakości prezentowanego modelu. W końcu opisywany telewizor jest – jak zauważono na wstępie – pierwszym takim egzemplarzem dopuszczonym do detalicznej sprzedaży. Prawdopodobnie w miarę upływu czasu i popularyzowania opisanych wyżej technologii cena urządzenia będzie stopniowo maleć (choć oczywiście wiele zależy od samego popytu).

Kiedy zadebiutuje Xiaomi Mi TV Lux OLED? Premiera telewizora miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w sierpniu 2020 roku (na razie produkt jest dostępny wyłącznie dla klientów zamieszkujących teren Chin). Nie wiadomo, czy i w którym momencie sprzęt wejdzie na rynek ogólnoeuropejski (w tym polski). Nieznana jest również ostateczna cena sprzętu dla konsumentów ze starego kontynentu. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – propozycja azjatyckiego koncernu budzi spore zainteresowanie na całym świecie.

Czy warto kupić Xiaomi Mi TV Lux OLED?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Specyfikacja urządzenia wygląda bardzo obiecująco, nie tylko jeśli chodzi o ekran, ale także pozostałe podzespoły Xiaomi Mi TV Lux OLED. Opinie względem funkcjonalności sprzętu są jednak podzielone. Jedni uważają, że telewizor będzie jedynie designerskim i pięknym gadżetem dla zagorzałych miłośników nowych technologii, drudzy – wręcz przeciwnie – uznają go za niezwykle praktyczny sprzęt o szerokim zastosowaniu.

Gdzie leży prawda o Xiaomi Mi TV Lux OLED? Czy warto w niego inwestować, jeśli zostanie wprowadzony do sprzedaży w Europie? Tak, chociażby po to, żeby sprawdzić, czy twórcy zachwalający sprzęt rzeczywiście mieli rację i wyrobić sobie na jego temat własne zdanie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.